ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2024
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 27.08.17
JUN-2024

Ceva vechi, ceva nou, in cartierul Asakusa

Asakusa este cartierul situat in partea de nord-est a orasului Tokyo, ce se intinde pe malurile joase ale raului Sumida. A fost mult timp in topul cartierelor de divertisment, inca de la inceputul perioadei Edo, trecand de la teatrul Kabuki la cinematografe, baruri, restaurante, in anii 1900. Bombardamentele din timpul celui de-al doilea razboi mondial au distrus o mare parte a cartierului, care si-a pierdut din importanta.

Cea mai faimoasa strada comerciala a acestui cartier este Nakamise, care se intinde pe 250 metri in apropierea templului Senso-Ji, fiind marginita de magazine care vand atat suveniruri traditionale cat si dulciuri, preparate specifice. In secolul al XVII-lea, localnicii din Asakusa au primit permisiunea de a deschide magazine pe terenul templului, conditia fiind sa pastreze curatenia. De-a lungul vremii, cladirile au fost distruse in timpul cutremurului din 1923 si dupa bombardamentul din al Doilea Razboi Mondial, astazi avand aspect traditional, decorate cu felinare si acoperite cu tigla verde.

Cartierul Asakusa poate fi explorat pe o ricsa (jinrikisha, literalmente „vehicul alimentat de om” ), un fel de trasura condusa de cate un baiat musculos, care este si un bun ghid.

Principalul obiectiv turistic din Asakusa il constituie Senso-ji, cel mai vechi templu budhist din Tokyo, despre care am povestit. As vrea insa sa ma opresc asupra unor obiceiuri care se practica aici, cu precadere, desi le-am regasit si la alte temple.

La temple exista obiceiul de a„vedea" ce iti rezerva viitorul. Dupa ce ai amestecat o cutie mare ce conține bete numerotate, il scoți pe primul ce iese din orificiul cutiei. Deschizi sertarul cu numarul de pe bat si scoti biletul ce are mesaje scrise in mai multe limbi. Daca norocul iti surade, pastrezi biletul, daca nu, il impaturesti si il legi de un suport pentru ca vantul sa ii schimbe intelesul si sa il transforme intr-unul norocos. Desi se spune ca la templul Senso-ji exista mai multe biletele„kyo” (ghinion), al meu a fost„Good fortune", iar al lui Vio„, the Best fortune".

Un alt obicei este acela de a inchiria kimono pentru sedinte foto, centrele de inchiriere oferind si accesoriile, inclusiv acele de par, iar coafura este inclusa in pret. Costumatia poate fi inchiriata pentru o zi sau mai multe, dar si pentru cateva ore. Aici, la templul Seso-ji am intalnit cele mai multe femei, dar si barbati, care pastreaza acest obicei, pe care i-am admirat si care mi-au starnit interesul de a incerca si eu imbracamintea lor traditionala, insa nu aici, fiind foarte aglomerat, ci intr-o alta locatie, despre care o sa povestesc mai tarziu.

Asakusa nu inseamna doar obiceiuri vechi, traditii, ci si modernism, care se reflecta in construirea in apropiere, a turnului de televiziune Tokyo Skytree cu inaltimea de 634 metri si a unui complex comercial mare, cu un acvariu.

Punctul culminant al Tokyo Skytree sunt doua punti de observatie care ofera vederi spectaculoase asupra orasului, situate la inaltimea de 350 si, respectiv, 450 de metri, ceea ce le face cele mai inalte din Japonia, dar si accesul este ceva  mai scump fata de oricare alt loc de acest gen (primul observator: 2100 yeni (zile lucratoare), 2300 yeni (weekend) si ambele observatoare: 3100 yeni (zile lucratoare), 3400 yeni (weekend)).

Nu am urcat, avand in vedere ca am privit Tokyo de la inaltimea Tokyo tower si a puntii de observatie a Tokyo Metropolitan Government, existand in oras multe alte turnuri sau punti de observatie aflate la inaltime, unele dintre ele gratuite.

L-am admirat insa, de la distanta, in fiecare seara schimbandu-si culorile, in drum spre hotel dar si de la etajul opt al Centrului de Cultura si Informare Turistica Asakusa.

Este o cladire deosebita, structurata pe opt nivele, situata in apropierea statiei de metrou Asakusa, peste drum de Poarta Kaminarimon a Templului Senso-ji.

Platforma de observatie amenajata la ultimul nivel ofera privelisti frumoase spre Templul Senso-ji si Nakamise, dar si o vedere panoramica dincolo de raul Sumida si podul Azumabashi, la Tokyo Skytree si la Asahi Group Asahi Group Head Office Building.

Pentru ca ne-a starnit interesul, am ajuns si pe malul raului Sumida pentru a le vedea de aproape, Asahi Group Asahi Group Head Office Building fiind sediul companiei care fabrica bere si alte bauturi alcoolice si nonalcoolice. Forma cladirii este in forma unei halbe de bere aurii, iar in partea de sus este alba, precum spuma berii.

Flacara Asahi (flama de aur) este o structura aurie enorma, ce cantareste 360 ​​de tone, cocotata pe cladire, despre care se spune ca reprezinta „inima arzatoare a berii Asahi” si care a fost realizata de constructorii de nave folosind tehnici de constructie submarine.

Un alt loc vizitat de noi, interesant si amuzant in acelasi timp este Hat Coffee, o cafenea si cofetarie, unde poti servi o cafea impodobita cu figurine detaliate si creatii 2D sau 3D din spuma de lapte. Cafeneaua este mica si exista destul de multi turisti care ii calca pragul, de aceea este bine sa faci rezervare. Daca nu, asa cum am facut si noi, dupa ce am plasat comanda am fost invitati sa revenim peste jumatate ora.

Poti alege din oferta lor, pornind de la Mickey Mouse, Snoopy, Pikachu sau iti pot crea animalul preferat avand un model viu sau o fotografie cu acesta.

Esti invitat sa te asezi pe scaunul din fata tejghelii si sa asisti la crearea„cafelei cu palarie” , care costa, in functie de model, intre 1000 si 2000 de yeni, care poate parea scump pentru o cafea, dar ieftin pentru arta personalizata.

Astfel am perceput eu Asakusa, impletind traditiile vechi cu modernismul, sperand sa fie o sursa de inspiratie pentru cei ce ajung aici.

Trimis de geani anto in 14.07.24 19:50:27
Validat / Publicat: 14.07.24 20:15:02

VIZUALIZĂRI: 133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P30 In apropierea templului Seso-Ji, am descoperit si Asakusa Public Hall, un teatru la care turistii merg pentru a vedea Kabuki, drama populara traditionala japoneza, cu dansuri si cantece interpretate intr-o maniera extrem de stilizata. In fata intrarii, intocmai ca Aleea stelelor de la Cannes, exista o alee ce are aliniate mulajele cu forma originala a palmelor actorilor, cantaretilor, celebritatilor, iubiti de oameni.

mprofeanu
[18.07.24 18:56:21]

@geani anto: Frumoase poze ce mi-au readus aminte de circuitul meu acolo din 2015. Sunt lucruri ce nu se pot uita. P22 este asemănătoare cu una făcută de mine chiar din același loc, Centrul de Informare Turistică Asakusa, de la ultimul nivel. Tot de acolo se poate poza excelent de sus strada Nakamise cum de altfel ai și făcut! Frumoase femeile îmbrăcate în costume tradiționale! Mi-au readus aminte de Kyoto, Castelul Osaka unde se puteau închiria costume pentru poze sau pentru plimbare. Sunt multe astfel de locuri. Mi-e dor de Japonia!

mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂTurist în Tokyo: