ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2024
ÎNSCRIS: 03.11.12
AUG-2024
Familie
PREȚ SEJUR 2100
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
BUN

încărcat de pe telefon!

Aproape în totalitate la înălțimea așteptărilor

Am avut cameră dublă superioară in perioada 7-24 aug. În martie când am cumpărat excursia prin agenție de turism, deja erau aproape epuizate camerele duble/duble superioare. Am fi vrut să plecăm pe 24 august în ideea că ar fi ceva mai răcoare, dar nu mai erau locuri! Deci, la un hotel așa de căutat și recomandat, am pornit din start cu așteptări mari.

La sosire, am fost serviți cu limonadă rece, am completat actele, timp în  care un majordom ne-a dus bagajele în cameră.

Prezint pe scurt câteva aspecte, așa cum le-am receptat noi:

- Avantaje- este aproape de mare (cobori 5 minute pe o străduță laterală și ai aterizat pe plajă);

-personal amabil, politicos, zâmbitor atât la recepție cât și la restaurant;

-mâncarea excelentă,   f diversificată, mai variată la cină  decât  la prânz, cu minim 2 feluri de pește, sau scoici sau chiar sepie delicios preparată; apoi alte 2 feluri de carne (pui, porc, iepure, miel, gyros, souvlaki, chifteluțe...), garnituri de legume gen mazăre, porumb, legume Mexicane, orez, conopida sau broccoli la abur, salate de tot felul, patiserii locale, pizza sau mini plăcinte calde cu somon de exemplu, paste atât calde cu diverse sosuri clasice, cât și reci sub formă de salate cu ton sau creveți. La micul dejun, ne-au îmbiat dulceața de bergamota, de gutui, de smochine, de cireșe amare sau marmelada de piersici, căpșuni etc. Pun destul de mult accent pe patiserii, practic sunt nelipsite de la toate mesele (plăcințele locale reci cu spanac sau cu brânză sau diverse umpluturi dulci). Salata de vinete ei o fac cu usturoi și maioneză, mie nu mi-a plăcut în mod deosebit. Se mai putea  alege crema de brânză picantă, sau salată  cu legume și -multă- maioneză. Cam toate felurile de mâncare gătită erau cu ulei de măsline în cantitate zdravănă. Pt copii, pancakes, clătite, churros, gogoși, frigănele... au fost un deliciu.

-piscina mică, dar curată, f plăcută, cu adâncime progresivă de la 1,1 m la 1,8 și o secțiune separată pt copii f mici. (sunt suficiente șezlonguri, prosoape curate pt piscină se pot lua zilnic câte unul de persoana).

-program de divertisment gen magie, dansuri sau duet uri muzicale seara; dimineața pilates, yoga, Aqua gym etc.

Dezavantaje:

-nu are plaja proprie, șezlongurile se plătesc la plajele din apropiere (10 euro 2 șezlonguri cu umbrelă);

-camerele din corpul mai vechi și care nu au vedere spre piscină, sunt mici, se încălzesc instantaneu după ce oprești aerul condiționat;

-noaptea nu te poți odihni nici cu ușa de la balcon deschisă pt că intră mult zgomot puternic de pe stradă, mașini, scutere, oameni care vorbesc sau fac gălăgie, totul se aude f tare și deranjant. Se poate închide ușa de la balcon dar trebuie pornit aerul condiționat; acesta este destul de silențios dar se setează doar între 19-25 grade;   dacă îl lași pe 25 grade se face răcoare bine dar peste 1-2 ore deja e atât de rece încât trebuie să te trezești să îl închizi  apoi iar se face prea cald și iar trebuie să îl pornești... temperatura  a fost greu de suportat, era extrem de cald atât ziua cât și noaptea. Valurile de căldură te înconjoară din toate părțile și nici măcar seara nu te răcorești, nu adie nicio briza...

-în lifturi aerul este irespirabil. Aer condiționat este suficient doar în spațioasa recepție, dar pe holuri și în lift te topești.

-marea în zonă nu prea este potrivită pt copii,   de altfel în hotel erau puțini copii; aș zice că  predominau cuplurile și  grupuri de 6-8 persoane, dar fără copii. Sunt valuri mari și marea se adâncește destul de repede. Pt plaje cu nisip fin și apă puțin  adâncă trebuie mers în alte stațiuni.

Din Rhetymno se ajunge ușor cu mașina sau cu excursii organizate de agenții locale  f avantajoase ca preț, la plajele renumite: Preveli, Plakias, (în  sud) la  Bali (în est), sau spre vest înspre Chania, fiind bine amplasat pe coasta de Nord, la jumătatea distanței dintre Heraklion și Chania.

Noi am închiriat o zi mașină prin recepția hotelului, am cerut VW up sau Skoda, dar am primit un Hyundai i10 destul de zgâriat, dar care și-a făcut treaba. (60 euro pe zi, plus 30-35euro benzina, am mers vreo 200 de km).

La venire, am fost serviți cu limonadă rece și un majordom ne-a dus bagajele în cameră. Am întrat de curiozitate în alte hoteluri de 4 stele (Minos) sau de 5 (Kriti) și am constatat că, la prima vedere, hotelul nostru era mai răsărit, renovat și modernizat, mergând spre 5 stele (de Grecia).

Turiștii erau din diverse țări: englezi, francezi, olandezi, italieni, germani, țări slave... atmosfera liniștită, civilizată, curățenia și organizarea f bune. Mi-a plăcut să îmi clătesc  ochii în magazinașul de bijuterii de la parter, (la sosire am primit un voucher de 30% reducere așa  că am profitat, bijuteriile sunt frumoase și par de calitate!) și m-am conversat cu doamna de la magazin, o simpatică franțuzoaică din Provence care s-a mutat în Creta.

In concluzie, dacă  scoatem  canicula din ecuație, ne-am simțit f bine, cred că am făcut o alegere bună. Recomand excursiile organizate de agențiile locale ale căror birouri sunt ușor accesibile de pe faleză, și prețurile sunt f bune iar ghizii bine pregătiți.

Trimis de FrancescaClara in 26.08.24 16:23:57
Validat / Publicat: 26.08.24 18:29:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rhodos hotel Apollo beach - Faliraki Corfu _ în agios Gordis
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Munchen, Paris, Coasta de Azur, Perigord, Bordeaux, Praga, Veliko tarnovo, Praga, Avignon, Barcelona, Amsterda, /Amstelveen

VIZUALIZĂRI: 151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FrancescaClara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Piscina, noaptea

• Alte impresii din această RUBRICĂTheartemis Palace Hotel: