ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
RĂU

Un hotel de cosmar

In februarie anul curent am rezervat un pachet de 4 nopti la un hotel de 4 stele si transport cu autocar inclus, la pretul de 390 eur pentru doua persoane prin intermediul unei agentii cunoscute, renumite si cu experienta pe piata romaneasca. Am mai fost cu ei si cu alte ocazii, inclusiv in Istanbul. Motivul pentru care ne-am hotarat sa mergem in Istanbul a fost mai degraba si din dorinta socrilor, care doreau sa viziteze Istanbul-ul dar cu ajutorul nostru, pentru ca le era teama sa se rataceasca, intr-un oras asa mare ca Istanbul-ul.

Am plecat din Bucuresti la ora 6.30 am si am ajuns la hotel la ora 20.30. Cazarea s-a efectuat rapid de altfel turistii din grupul nostru reprezentau singurii clienti din hotel impreuna cu alti 4-6 clienti, care erau in tranzit si dormeau doar o noapte sau doua nopti.

Hotelul se afla in zona Aksaray, printre stradutele cu magazine si comerciati. Zona este comerciala, cu multe magazine de imbracaminte si permanent este galagie. In apropierea hotelului sunt si locuintele celor care muncesc prin magazine, restaurante, constructii. Este o zona gen cartier de mahala cam asa arata zona si cu multe cladiri si zone in contructie sau amenajare.

Camera ca si dimensiune este medie si este amenajata cu un mobilier relativ nou astfel: un pat spatios si confortabil, doua noptiere, o masuta, un scaun, un dulap spatios, o masuta, o oglinda, un mini frigider si un foen in baie. Din pacate camera nu excela la capitolul curatenie, astfel incat camera mirosea urat, mucegai la dus peste tot pe faianta, mocheta era gri de la jeg, iar frigiderul dupa ce ca era vechi mai era si nespalat. Curatenie in camera cred ca nu se mai facuse de mult si camera parea ca nu mai fusese ocupata de mult.

Pe toata durata sejurului am stat numai cu geamul deschis, pentru ca mirosea foarte urat in camera, probabil de la mocheta jegoasa sau pur si simplu pentru ca nu mai fusese deschis geamul de foarte mult timp.

Micul dejun se putea lua in intervalul 7-10 si continea cateva alimente basic si mi s-a parut mancarea reciclata sau primita de la diverse magazine astfel: masline taiate, branza, oua, omleta, salam, legume, gem, unt, cereale, lapte, chec, carnati, salate cu maioneza, pateuri si cam atat. Nici micul dejun nu excela si alimentele pareau reciclate: masline reciclate, chifle tari umezite si incalzite. Micul dejun se lua la etajul 7, iar privelistea din imprejurimi era si ea dezolanta cu cladiri vechi, o zona comerciala, periferica doar in zare se vedea marea care mai inveselea un pic atmosfera.

La receptie seara nu gaseai pe nimeni.

In timpul noptii era imposibil sa adormi pentru ca era o galagie infernala langa hotel: tipete, discutii cu voce tare, galagie de la incarcare descarcare marfa, se alergau oameni pe strada, tipau unii la altii, se agresau verbal.

Camera si serviciile erau similare cu un hotel de 2 stele si in nici un caz serviciile unui hotel de 4 stele. Cred ca este cel mai prost hotel la care am stat vreodata in Istanbul. Am fost total dezamagiti, asa ca nu recomand acest hotel. De asemenea, mi s-ar parea normal ca agentia sa mentioneze hotelurile in oferta, astfel incat sa iei o decizie corecta si nu sa afli numele hotelului si locatia lui cu doua zile inainte de plecare, cand nu mai poti anula sau schimba pachetul. Sincer nu ma asteptam ca o agentie mare sa selecteze o asemenea cazare. Cazarea si transportul au fost un failed total, asa ca nu voi mai alege un astfel de pachet in viitor pentru ca sunt multe surprize neplacute la pachet.

Legat de Istanbul este minunat ca deobicei si am avut noroc si de vreme frumoasa. Preturile la muzee s-au marit anul acesta si in general am observat o crestere a preturilor. Va las aici preturile de la agentie pentru excursii si optionale: vizitare Aya Sophia 25 eur, Palatul Topkapi 50 eur, croziera pe Bosfor 30 eur, vizita Palatul Dolmabahce 38 eur, pranz 12 eur. Iata preturile pe care le-am regasit pe cont propriu :bilet intrare Palatul Topkapi 1500 lire turcesti, croziera pe Bosfor 150 TL pentru 1h 15 min, croaziera pe Bosfor 5 eur pentru 2 ore de plimbare cu barca, Bosfor dinner 30 eur fara bauturi alcoolice cu transfer inclus (atenție pretul s a negociat deoarece pretul afișat era 60 eur), o calatorie cu tramvaiul 17 TL, o calatorie cu ferriboat-ul pana la Uskudar cu vasul 22 TL, un card Istanbul 70 TL.

In prima zi in Istanbul am fost in zona Sultanahmed sa vedem piata si obiectivele pe care deja le stiam, insa imi place zona aceea deoarece este verde si arata foarte bine. Apoi ne-am hotarat sa mergem cu vasul pana la Uskudar unde am stat toata ziua. Uskudar este o zona din Istanbul din partea asiatica. Aproape de Uskudar se poate vedea foarte bine Turnul Fecioarei (Kiz Kulesi) care este situat la 200 m de coasta Uskudar. Seara acest turn este foarte frumos luminat si se vede foarte bine in timpul croazierei pe mare dar si din zona Uskudar. Turnul Fecioarei (Maiden's Tower) a fost construit in 1725 de catre Ibrahim Pasa. Mi-a placut foarte mult zona Uskudar, pentru ca nu era foarte aglomerata si ne-am plimbat in voie pe stradute, printre casele vechi otomane si am putut vedea si insulita de pe mare care este o imagine iconica pentru Istanbul. Este un loc pe care imi doresc sa l mai vizitez si cu alta ocazie. Calatoria de la Eminonu pana la Uskudar dureaza cam 20-30 min si costa doar 22 TL care se plateste cu cardul Istanbul. Va recomand sa beti o cafea sau un ceai pe stradutele inguste racoroase pe timp de vara. Atmosfera este relaxanta. Vis a vis de Turnul Fecioarei exista un local foarte dragut unde puteti manca sau servi o cafea. Preturile sunt ca in partea europeana din Istanbul.

In alta seara am fost la Bosfor Dinner night si a fost dragut. Mi-a placut foarte mult peisajul de pe vas cum se vedea, insa si serviciile au fost ok. Pachetul a inclus bauturi racoritoare, aperitiv, friptura de peste, pui sau chiftelute la alegere, desert baklava si spectacol cu dansuri orientale. Recomand acest pachet, dar sa-l cumparati pe cont propriu deoarece puteti obtine un pret mai bun, negociabial, de la agentiile locale. Transferul de la hotel la vas a fost inclus in pretul pachetului care a costat 30 eur. Imbarcarea pe vas se efectua de la Kabatas. Biletele se pot achizitiona de la agentii locale sau de la Kabatas.

Cu siguranta voi mai reveni in Istanbul, deoarece mai am obiective de vizitat, iar orasul este o locatie turistica unde nu te plictisesti, tot timpul ai ceva de facut si ceva de vizitat. Daca nu ati vizitat Istanbul-ul recomand sa mergeti macar o data in viata.

Va mulțumesc pentru aprecieri!

Trimis de Mirinda in 03.06.24 21:04:28
Validat / Publicat: 04.06.24 06:46:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Antalya
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Italia, Polonia, Belgia, Bulgaria, Olanda, UK, Croația, Egipt, Cehia, Austria, Grecia, Ungaria

VIZUALIZĂRI: 439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Sala de mese pe vasul de croaziera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.00 EUR pe cameră

[04.06.24 06:45:28]

Mutat în rubrica "The City Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [04.06.24 07:25:28]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

OpelantaraPHONE
    [04.06.24 07:38:26]

Buna dimineata!!

Mi-a placut enorm review-ul dumneavoastra, pentru ca urma sa plec la Istanbul si asa mi-am " trasat" o harta de obiective si preturi. 😊😊😊😊

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
    [04.06.24 07:52:42]

@webmasterX: Mulgumesc! Locatia este corect setata.

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
    [04.06.24 08:22:52]

@Opelantara: Buna dimineața! Ma bucur ca ati citit articolul și îl considerați util. Va doresc vacanta placuta in Istanbul. Va mulțumesc pentru apreciere.

Opelantara

• pagină generată în 0.059001922607422 sec