ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2024
ÎNSCRIS: 13.08.13
JUL-2024
Familie
PREȚ SEJUR 2700
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ AI
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

O vacanță în sunetul valurilor

Terrace Beach este cu siguranță un hotel care poate fi considerat printre cele mai bune din Side.

Distanța de la aeroport o parcurgeți într-o oră, cu bine cunoscuta oprire (pentru turiștii care știu) la magazinele turcești cu de toate! Terrace ne-a impresionat plăcut din prima zi cu o intrare frumoasă și un hol răcoritor și elegant. La recepție, zâmbete de bun venit, iar camera am primit -o imediat ce am ajuns. Vă ajută cu bagajele un domn, care vă explică, jumătate în turcă jumătate în germană cum funcționează seiful. Important este că am înțeles! 😀 Hotelul, deși are concept AI, are unele avantaje mari. Seiful este gratuit, minibarul este gratuit...completat zilnic cu apă plată, apă minerală, Fanta și Cola la un litru, precum și două doze de bere Efes! Foarte interesant!

Camera tripla, cu vedere la o zonă laterală a hotelului, a constat din trei paturi alăturate dar confortabile, cu lenjerie schimbată zilnic, și curățenie făcută zilnic. Mobila simpla, un pic mai modestă dar nimic supărător. Am avut tv, AC, fierbător pe birou cu plicuri de cafea și ceai, masă și două fotolii. În șifonier găsiți pilote, papuci, punguțe de plastic dar nu și halat de baie, cel puțin nu în acest tip de camera. Pe balcon, o măsuță și două scaune de plastic, clasic.

Baia, aș spune mică, dar cu duș foarte mare, avea telefon, feon, săpunuri și geluri de duș. În ce privește prosoapele albe folosite, le-am lăsat pe jos, după ce am constatat a doua zi că nu fuseseră schimbate, deși nu era nicio notificare în baie în legătură cu acest lucru.

Hotelul are o suprafață vastă cu o grădină minunată, cu palmieri, cactuși mari, plante și flori superbe, foarte bine îngrijite! Eleganța și curățenie desăvârșită! Piscina este foarte mare cu un pod interesant care o traversează de la un capăt la celălalt, acest pod fiind și trecerea către plajă. La piscină aveți tobogane și în fiecare zi vă puteți bucura de divertisment pentru copii alături de animatorii hotelului. Copiii dar și adulții erau antrenați la jocuri și dans în piscină! Deasemenea, pentru cei mici, era și o piscină cu apă foarte puțin adâncă, doar 40 cm.

Șezlongurile de la piscină sunt ocupate de dimineața cu prosoape de turiști. Nicio notificare la piscina în legătură cu acest lucru care e acceptat și tolerat de hotel. De ce... am și o explicație! Înainte însă, să vă povestesc de minunatul bar de la piscină... băuturi gratis (dar și unele contra cost), sucuri, cocktailuri numai bune să-ți facă vacanța o plăcere! Lângă piscină sunt mese la care puteți sta să savurați o bere rece. Un alt avantaj sunt frigiderele amplasate din care puteți lua apă îmbuteliată și iaurt, totul gratis! 💕 Între mese aveți înghețată gratis, pizza și gozelme gratis! De vis...

Șezlonguri sunt amplasate și pe spațiul verde, în grădină. Să stai pe șezlong la umbra unui copac este grozav!

La plajă ajungeți imediat ce treceți de podul peste piscină! Plaja este foarte frumoasa, lată, cu nisip fin și șezlonguri acoperite de prelate! Intrarea în mare este foarte lină, fără scoici, fără pietre, marea este sigură, fierbinte și încântătoare! Între piscină și plajă există o terasă în aer liber, acoperită, unde se servește prânzul și aici este și barul pentru plajă! Sucuri, bere, fructe, dulciuri gratis! La plajă, un angajat, îți aduce, imediat ce te vede, saltele pentru șezlong. Dezavantajul... și la plajă sunt șezlonguri ocupate cu prosoape... totuși găseam șezlong la ora 10 când ajungeam noi!

Pe plajă sunt amplasate și câteva bungalow-uri foarte frumoase cu câte 2 paturi în interior, cu șezlong, acoperite cu stuf. Dar... contra cost!

Avantaj... primiți și prosoape pentru piscină și plajă pe care le luați de la hotel și le aduceți spre seară!

Tot pe plajă sunteți invitați la volei și gimnastică aerobică în mare, în sunetul muzicii 😀

Micul dejun și cina erau servite in restaurantul hotelului, aveți mese în interior dar și afară pe terasă. Mâncarea foarte bună, din abundență, micul dejun foarte bogat la fel și la cina! Salate de toate felurile, tocănițe în tuciuri speciale care fierbeau pe plite, stații cu diverse fripturi, legume la grill, pește, brânzeturi și iaurturi turcești de vis! La capitolul patiserie... nota 100! Nu știai ce să-ți alegi din toate cornurile umplute sau simple, covrigi și pâine... Un gust și o prospețime impecabile la toate mâncărurile! Prăjiturile și fructele... un regal! V-as povesti o zi întreagă cât de bune erau 😀 Aveți aparate de cafea și sucuri precum și ceaiuri diverse!

În diverse seri se pregătesc și mâncăruri cu un specific anume... de exemplu seara exotică sau seara turceasca!

Prânzul îl luați pe terasa acoperită, aflată între piscină și plajă, foarte convenabil pentru toți turiștii! Nu era înghesuială, sunt mese suficiente. Însă la prânz nu era mare diversitate, câteva feluri doar... grilluri sau pește, cartofi și salate! Dar ne-am dat seama că era o idee bună... fără risipa! Deoarece micul dejun și cina erau așa de sățioase, bogate și mai sunt și gustări gratis între mese!

În fiecare seară, lângă piscină sau în amfiteatrul hotelului sunt diverse spectacole de divertisment, muzică live, dansuri, karaoke!

Hotelul este ocupat în proporție de peste 90% de turiști nemți. Am avut impresia că ei sunt aici vip-uri. Tot personalul hotelului vorbește germana, socializează cu turiștii nemți, aceștia sunt serviți prompt și cu multă curtoazie! Engleză... mai puțin dar ne-am făcut înțeleși, apoi am început și eu să le spun chelnerilor ce doresc, în limba germană... ce să fac! Chelnerii aduc băuturi la masă, dar te poți duce să-ți iei și singur!

Din acest motiv se tolerează ocuparea șezlongurilor la piscina și plajă, faptul că hotelul este dedicat în special turiștilor nemți!

Seara, deasemenea, este un program de 30 de minute de divertisment și dans pentru copii, doar în limba germană... cântece pentru copii în germană alături de animatori. Nu mi s-a părut ok pentru copiii de alte naționalități!

Las la final un lucru mai puțin plăcut, doar pentru a nu strica imaginea bună pe care acest hotel ne-a lăsat-o. Camera noastră era la etajul 1 chiar deasupra unei centrale a hotelului care funcționa cu zgomot... Când stăteai pe balcon nu te bucurai de liniște! Dar nu am insistat să schimbăm camera pentru că avea totuși un avantaj, era ferită de razele soarelui și păstra foarte bine răcoarea aerului condiționat! Deasemenea în timpul nopții zgomotul era diminuat și termopanul își făcea treaba. Dar vă sfătuiesc să evitați camerele cu nr 136 sau 138... ele sunt cele mai expuse zgomotului!

Wifi-ul funcționează bine!

Zona hotelului este foarte animată, imediat ce ieșiți în strada principală vă bucurați de magazine, restaurante, tarabe cu tot felul de produse. Deasemenea în imediata apropiere opresc mini autobuze care vă transportă către orașul antic sau alte zone de shopping!

Un hotel frumos și liniștit la care m-aș întoarce și pe care vi-l recomand 💝

Trimis de laura mihaela in 24.07.24 10:43:32
Validat / Publicat: 24.07.24 11:25:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.07.24 11:46:16]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

calincheitaPHONE
[24.07.24 11:52:55]

De mult așteptăm un astfel de review! Vă felicit pentru vacanta reușită!

calincheita

• pagină generată în 0.054749011993408 sec