ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2024
ÎNSCRIS: 06.05.15
JUN-2024
Familie
PREȚ SEJUR 889
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ AI
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Hotel Side Royal Paradise - Avantaj eu 🥎

Am gasit o oferta f buna, prea buna last minute la hotel Side Royal Paradise 5 *din Side. Evident ca primul lucru facut a fost sa ma interesez pe AFA si surprinzator am gasit o singura recenzie despre acest hotel si aceea NU buna. M au incurajat ecourile scrise la aceea recenzie si am plecat pe 08-06 in Turcia, Antalya, Side, Hotel Royal Paradise.

La banii pe care i am platit 898 € pt 3 adulti Recomand, Recomand, Recomand hotelul dar mare parte din singura si prima recenzie despre acest hotel este REALA, dna@ux120741 care a scris a avut dreptate. Incep pe 'caprarii'.

ParteaBuna-Pretul, Locatia f buna a hotelului, unele facilitatii - Restaurant fain, 2 restaurante a la carte (italian si otoman, am fost la cel italian cu programare din prima zi (Nu prea a meritat dar era in oferta😁) 3 terase, 3 piscine, restaurant pe plaja privata destul de bine ca oferta (7-8 feluri mincare, andana, calamari, gratar, nuggets, etc) bar de fructe si sucuri, bar de bere, vin, sampanie, cafea pe plaje.

Plaja hotelului destul de ingrijita cu sezlonguri, masute dar fara umbrele ci cu umbrare comune si loc la soare pt cine vrea, plaja cu nisip, intrarea in apa f lina (perfecta pt mine si copii🙈) nisip fin in apa, linga plaja arondata hotelului este un centru de sporturi marine (salupe, parapanta, banana, scuter). Plaja este cam la 300-400m distanta de hotel dar este si transport asigurat de hotel din 15/15 min. plaja hotelului fiind in linie cu alte plaje de la alte hoteluri si toate avind transport in special cu masinute electrice te luau si cei de la alte hoteluri in masinutele lor. Masinuta te lasa in dreptul unui pod dragut peste apa unde sunt broaste testoase mari si mici hranite de turistii la fiecare drum, dupa ce se trece podul apare un mic parc frumos amenajat prin care se trece spre plaja fiecarui hotel.

Receptia hotelului este draguta, destul de spectaculoasa, in interiorul holului-receptiei hotelului sunt citeva magazine, tot in zona este si o sala de jocuri, la subsol este ca peste tot SPA ul si sala de sport. Piscina principala peste asteptari de mare si curata cu pool bar ok,

Hotelul este mare in jur de 300-350 camere, are 3 lifturi Proaste Rauuu, merg f f incet, se deschid usile in reluare, f cald in lift, desi a fost inceputul lunii iunie f multi turisti si liftul venea greu, timp mare de asteptare si coada la lift. Noi am avut 3 camere (prin mutare in 3 camere🙉) toate la et. 2 dar scarile destul de abrupte si fara suficienta iluminare, cam tot hotelul era pe lumina light nu stiu daca de economie ori credeau ei ca e de ambient (NU era bun acest ambient).

Am dat 15€ la receptie si am primit prima camera cu vedere frumoasa la piscina, et 2, camera 2024. Camera destul de mare, baia chiar mare, suport pt bagaje, dulap ok, televizor slim, mobilier nou, pereti renovati cred ca tot et. 2 era proaspat renovat cu tapet profesionist rezistent la uzura, cu decor pe perete si tavan, dar tot prost iluminatul din camera, f slab, mai mult pe dibuite. In baie sampon, sapun, gel, cutiuta cu betisoare urechi, casca, dischete, prosoape.

Din prima am zis ca 'am pus o'pomana vietii cu acest hotel. Peste 5 min. m a luat groaza, mizerie cumplita in camera, baie, cred ca nu se facuse curat nici dupa renovare ori din sezonul trecut, fiind destul de tirziu si fiind obosite dupa peripetiile cu zborul (intirziere mare, fum de 2 ori in avion, panica, 1,30h invirtit deasupra aeroportului Antalya pt ca nu era loc de aterizare, ne au aratat ghizii poze facute de la sol cu 8 avioane aliniate in aer ca taxiurile in statie in aer deasupra aeroportului, mari probleme am avut la venire si mai mari la plecare cu zbor anulat, rauuu) deci, ma gindeam sa o las cu reclamatia pe a 2 a zi dar cind am vazut ca nu merge AC ul (adica mergea dar pe invers - sursa din balcon facea rece afara si cea din camera ziceai ca e data pe cald)

Asta a fost mai mult decit mizeria si am coborit in receptie ca tocmai ii 'omenisem'pe cei 2 baieti de acolo. Ei mi au trms in 10 min. un baiat care era 'reparatorul'hotelului care a incercat 20-30 min. sa faca ceva la AC dar fara rezultat, m a prostit de moment ca va merge dar face pauze din cauza calduri prea mare de afara, bla, bla, i am dat si lui 5€ degeaba dar parea baiat bun, amarit si nu s a repezit pe banii i a lasat pe masa pina cind i am dat eu in mina, cred ca stia si el ca nu a facut nimic pt banii astia si ii era jena, m am plins de mizerie si a iesit din camera si a venit cu un mop si s a apucat el sa spele pe jos, am luat mopul si am spalat eu cit am putut in camera, baie, balcon (superficial ca asta era situatia, prin geamul de la dus NU se vedea asa era de murdar) Paturile erau schimbate, curate, prosoapele curate. Am stat asa in prima seara, cumplit de cald, ieseam in balcon sa ne racorim pina cind nu am mai pornit AC ul care era sursa de caldura nu de racire. Am coborit la cina si mi a mai trecut supararea, restaurantul si terasele ok, mincarea ok, destul de multe preparate si la fel principal si la desert.

Dupa noaptea calduroasa rauuu, a 2 a zi dimineata am gasit pe hol o camerista care pt 2€ a facut curat luna, a stat in genunchi si a frecat pe jos, a spalat baia, geamul de la dus totul luna, alta viata, Yuhuuu. La intoarcerea in camera caldura mai mare ca afara, coborât iar in receptie, cu ajutorul google trans. am spus/scris in turca tot ce am avut pe inima de olteanca, dat iar 5$ si schimbat camera. Noua camera tot et. 2, tot view ul preferat la piscina, camera nr. 2025, mutat pe repede bagajul, dat drumul la AC si parea ok dar doar parea... AC mergea f f prost aproape inexistent🤦‍♀️

Coborit pt a 3 a oara la receptie iar vb in 'turca'iar schimbat camera, acelasi et, acelasi viewu, camera 2027. Aici alta viata - Camera superioara, mare, frumoasa, cu dressing separat de camera, balconul mare, AC ul mergea bine, i am biruit! Insa era prea bine sa fie totul bine - Nu mergea apa de pa bazinul wc ului din frumoasa baie aflata in frumoasa camera😁Anuntat iar receptia (i am stresat de 15€ si 5$) au trimis alt 'reparator' care s a apucat sa desfaca bazinul asa ca am plecat din camera si l am lasat sa si faca treaba ca nu puteam sa mi petrec concediul intre receptie si reparatorii ratati. La intoarcere am trecut iar pe la receptie si m au asigurat ca totul e ok in camera-baie, buuun zic. Ajunsa in camera, surpriza tipic turceasca - Bazinul nu mergea, nu puteam trage apa. Am renuntat la reclamati si am actionat si eu tipic olteneste, am luat galeata de la 1 din cele 2 galeti pt gunoi din camera si am puso la robinetul dusului si asa am stat tot sejurul o sa pun poza cu improvizatia. Alt mare minus al hotelului este balconul, asa zisul balcon care pe masurate are 1,20/1,20🙉Asa ceva cred ca nici la caminul de nefamilisti nu este, niciodata nu am intilnit asa balcon mic, abia intra 1 persoana dar fara sa se miste brusc, pacat de view. Acest 'balcon'este in tot hotelul in afara de et 1 unde sunt camere superioare si ap si inca 4 camere pe colt cite 1 pe fiecare etaj unde sunt balcoane normale destul de mari. In cea de a 3 a camera schimbata, camera 2027 camera mare, frumoasa, superioara am avut unul din aceste balcoane mari, tot raul spre bine acum.

La bilele albe mai adaug straduinta personalului, muncesc f mult, incearca sa fie bine pt turisti, se straduiesc. In fiecare seara sunt spectacole intr o terasa amenajata cu scena, mese, scaune intr o laterala a hotelului, se incepe cu showul pt copii, apoi pt adulti, am avut si bine cunoscuta seara turceasca terminata cu artificii, nu am fost seara de seara dar din ce am vazut cind am fost mi a placut seara cu acrobatie cu o trupa formata din 7 baieti profesionisti.

Ziua erau animatori pe piscina,gimnastica in apa,etc.am avut si petrecere cu spuma la piscina,muzica buna si nu exagerat de tare cu DJ.Seful de restaurant casatorit cu o romanca este f activ, muncitor, omniprezent, in fiecare seara la cina ne intimpina la intrare, atent, politicos.

Una peste alta eu Recomand acest hotel la un pret decent chiar mai mare decit am plătit eu, fara problemele cu AC ul si bazinul wc era chiar Perfect. Zona unde este hotelul centru Kumykoi este f buna, vis a vis de Mall si de reprezentanta USS POLO, magazine decente chiar linga, fara mare tiganie, zona f buna, hotelul fiind asa mare cred ca nu fac fata fluxului dar cu putina implicare ar fi un hotel f bun.

Side Royal Paradise mai are 2 surori - Side Royal Palace si Side Royal Style care am inteles ca sunt tot de 5 stele dar mai bune decit acesta din spusele celor cazati acolo dar care au platit cu oferta minim dublu fata de cit am plătit eu. Ma consider pe Plus ca si echivalent pret / calitate si din nou Recomand hotelul daca l gasiti la un pret bun.

Trimis de ManuelaManu in 19.06.24 22:40:54
Validat / Publicat: 19.06.24 23:54:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Holliday City Hotel Side
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Spania, Turcia, Ungaria, Austria, Egipt, Italia

VIZUALIZĂRI: 550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ManuelaManu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P29 Intrarea spre SPA
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.50 EUR pe cameră

[19.06.24 23:50:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Side Royal Paradise [Kumkoy], SIDE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[20.06.24 00:06:38]

@webmaster45: Da, este ok harta

doinafil
    [20.06.24 08:37:47]

Mă bucur că - per total - ți-a plăcut sejurul!

Cât despre schimbatul a trei camere unde nu mergea arul condiționat (sau apa la WC), ce să spun?! Cred că te-ai grăbit - din start - să „miluiești” la repartizarea unei camere! Eu în mod sigur nu ași fi procedat așa!

Mă așteptam să pui o poză cu improvizația făcută, așa cum ai promis în articol!

În rest, îți urez să mai ai parte de așa chilipiruri, dar fără neplăcerile descrise în acest articol!

[20.06.24 09:28:30]

@doinafil: Am uitat sa pun poza cu galeata🙈O sa pun acum.

[20.06.24 10:36:53]

doinafil: Gata! Am pus poza cu galeata din baie🙈Multumesc pt ca ati rupt din timpul dv pt a citi si pt a mi comenta. Zi buna! 🤗

[23.06.24 08:39:12]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

doinafil, hlli
    Alte impresii din această RUBRICĂSide Royal Paradise [Kumkoy]: