ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2024
ÎNSCRIS: 14.07.09
AUG-2024
Prieteni
PREȚ SEJUR 1680
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ UAI
BUN

O vacanta plina de surprize

Deci... e vara... deci e... Egipt. Ori tara asta ne-a vrajit cu totul, ori inspiratia noastra in alegerea unei destinatii de vacanta s-a blocat cam demultisor.

Cert este, ca din start am ales Egiptul, chiar daca vacanta noastra era in luna august, cea mai calduroasa si la ei.

Problema era sa alegem hotelul din multitudinea de oferte si pentru ca in urma cu doi ani am fost la Rixos -Sharm el Sheikh (adult only) de care am fost extrem de incantati (vezi impresii), am ales de data acesta pe mai noul Rixos Golf and Villas din Sharm.

Sa o luam pe rand, drumul cu multe peripetii, am avut cred cea mai lunga intarziere din istoria curselor charter-30 de ore, trebuia sa plecam pe 30 iulie la ora 15,30 si am plecat pe 1 august la 11 noaptea. Bataie de joc, dar sa trecem peste.

Am ajuns franti de oboseala si cu tipsul din pasaport am solicitat o camera cat mai aproape de piscine si restaurante, ceea ce am si primit.

Sa explic mai exact, resortul este IMENS si cand spun imens nu inseamna 10-20 de vile, inseamna un cartier intreg, peste 100 de vile. Care are propria sosea si semne de circulatie, dat fiind faptul ca unele vile sunt la mare, dar extrem de departe de restaurante iar celalate sunt aproape de receptie si restaurante dar departe de plaja.

Departe e un fel a spune, deoarece masini cu 8-10 locuri fac drumul mereu catre plaja si inapoi.

Sa incepem cu plusurile.

Camera- superba, cea mai mare in care am stat vreodata, in jur de 60 mp. Aproape inutil de mare. Cu un pat imens, care dupa ce ca era lat mai era si inalt (ceea ce ne-a placut), cu o zona cu canapea, fotolii, o zona de machiaj cu oglinda, masuta si fotoliu, cu un dresing pe un perete intreg si cu o baie... lunga si... mare... si nou nouta. Atat de mare incat unul din prietenii nostri spunea ca trebuie sa o iei din vreme la pas, ca nu stii daca ajungi la timp, daca te lasi pe ultimul moment.

Cele mai bune si noi asternuturi in care am dormit vreodata, perne de calitate, pilota la fel, cersafurile impecabile, o placere.

Camera era dotata cu fierbator pentru cafea si pliculete, cu toate cele necesare la baie, inclusiv pasta si periuta de dinti, geluri, balsam de par, crema de corp. In dulap am gasit inclusiv fier de calcat si masa. Frigiderul avea mereu 2 cutii de coca cola normale si fara zahar, 2 de sprite, 2 de fanta, apa plata, apa minerala si 2 de bere si ceva sucuri la cutie. Totul la doze.

Baia noastra avea si cada si dus si toaleta si bideu si doua chiuvete, erau camere si doar cu dus.

Aerul conditionat a functionat perfect, facea un frig de ne clantaneau dintii cand intram.

Restaurantele. Cel principal-Tourquise- si cu bune si cu mai putin bune.

Bune- mancare multa, buna, bine pregatita, mai putin bune, la orele de varf nu prea gaseai locuri, dar nu dura mult si se elibera cate o masa.

M-au dezamagit cumva dulciurile, cam la fel ca la celalalte hoteluri la care am tot fost prin Egipt, cu toate ca aveam asteptari mai mari de la Rixos. Multe, dar cam cu acelasi gust, cu multa crema cu margarina si cam fade.

Fructe in schimb pe alese, inclusiv mango proaspat.

Mi-au placut bauturile, bune, de calitate, la barul de la receptie aveau si din import. Bine, ca nici un cocktail, desi purta acelasi nume, nu semana cu cel facut de alt barman, e alta poveste, dar toate erau bune si reci.

Minusurile.

Piscinele, desi se pretinde un lant de lux, toate, dar absolut toate au nevoie urgent de o reconditionare temeinica. Hotelul am inteles ca a fost preluat de la un alt lant hotelier Jolie Ville si au fost concentrati pe construirea vilelor si nu au reusit sa refaca si piscinele, acestea fiind in continuare placate cu bucatele de mozaic, care sunt sarite pe multe zone din piscina, copii strangand de multe ori cu pumnul placutele si punandu-le pe marginea piscinei. In mijlocul piscinei principale au un jacuzzi, doar ca accesul catre el se facea pe niste trepte placate cu mozaic, la fel de sarit in mare parte, care facea experienta... discutabila. Nu mi-a placut piscina, trebuie urgent lucrat la ea.

Nu mi-a placut nici faptul ca la cele 3 piscine erau foarte putine sezlonguri, e adevarat ca nu erau multi turisti in resort, dar erau atat de imprastiate sezlongurile, ca aveai uneori impresia ca nu e locuit. Acum, pentru cei care iubesc distantarea, s-ar putea sa fie un lucru bun.

Nu mi-a placut nici faptul ca aveau destul de putin personal in restaurantul principal, ceea ce facea ca uneori degajarea meselor sa se intarzie mult.

Dar sa revenim la plusuri.

Din hotel sa poate merge la aqua park-ul hotelului Rixos Sea Gate, care este si el urias. E frumos pentru copii, au topogane, restaurant, o piscina retrasa, am petrecut o zi intreaga acolo. Se poate servi masa fara probleme la restaurantul din resort, tot Turquoise se numeste. Acolo alta poveste, personal mai mult, mai atenti, mai rapizi, parca si mancarea a fost mai buna. Clar, Rixos Sea Gate este peste Rixos Golf and Villas, parerea mea, ceilalati din grup au spus ca apreciaza mai mult hotelul nostru. Chestie de gust.

Plaja, mi-a placut mult. In primul rand, tarmul din dreptul hotelului este stancos, astfel incat au fost nevoiti sa inventeze niste terase din lemn suprapuse, de pe care se deschide o priveliste frumoasa asupra marii. Totul e facut din lemn, sculptat cu atentie si dadea o senzatie de exotic, de tarm tropical. Multe flori si arbusti si palmieri, formau o zona extrem de frumoasa.

Pe ultima terasa, jos, este un restaurant cu terasa, unde se poate manca, au sucuri, inghetata, bere, frigidere cu apa, de unde iti luai singur. Un ponton nou la capatul careia se facea snorkeling, un recif frumos, daca este sa compar cu alte hoteluri. De o parte si alta a pontonului, doua plaje minuscule, cu apa pana la glezna, completau iesirea la mare.

Concluzionand, un hotel bun la capitolul camere, mancare si bauturi, slabut la calitatea piscinelor si a personalului. Probabil ca am avut asteptari prea mari fata de personal, despre care citisem ca e extrem de atent cu turistii. Ei bine, eu nu am gasit asta la fata locului, nici nu se compara cu Rixos adult only si nici macar cu Albatros Palace tot din Sharm.

Am avut senzatia ca fiind ultimul deschis si cel mai ieftin din lantul hotelier, au cam adus acolo tot ce trebuia innoit la celalalte resorturi. Personalul putin instruit, putin vorbitor de engleza si prima data dupa ani de zile cand unul din salvamarii de pe ponton, cand i-am dat 1 dolar (se taiase usor la glezna cineva si i-a adus imediat un leucoplast si i l-a aplicat pe picior) nu a stiut cum sa reactioneze si in prima faza a refuzat. Cummmm, in Egipt asa ceva? Cred ca era angajat cu o zi inainte si nu stia rosturile. S-a fastacit saracul asa de tare, ca pana la urma a venit un fel de sef si repede i-a dat dolarul lui. Mai baiete, mai vorbim noi la anul!

Una peste alta, a fost bine, nu exceptional asa cum as fi crezut, dar acceptabil.

Aaaa, sa nu uit, am fost si la Spa. Amuzanta experienta, jumatate din grupul nostru nu au mai experimentat masajul la spa si fara o elementara informare au ales la intamplare tipul de masaj.

Noi fetele, mai precaute, am ales Aroma terapia masaj- banuind ca e ceva soft, baietii insa au mers pe Swedish masaj, sau ceva de genul si au iesit si batuti si cu banii luati. S-au asteptat la mangaieri catifelate si au avut parte de un masaj cu intors mainile la spate si genunchiul intre omoplati. Si a costa 60 de euro bucata de... bataie. Cred ca a fost si prima si ultima data cand au trecut pragul unui spa.

Daca ar fi sa aleg totusi, cu siguranta ca as pune lantul Rixos in capul listei. Poate nu Golf and Villas, dar Rixos adult only si Seagate, cu siguranta, da. Nu stiu cum este Rixos Radamis, dar cred ca este usor peste Golf and Villas.

Acum sa mai facem o precizare, in fiecare an am tot ridicat stacheta, asa incat s-ar putea sa uitam un lucru, Egiptul ramane inca o destinatie ieftina, comparativ cu Turcia sau Grecia (anul acesta), la aceleasi conditii, zic. Astfel incat sa nu cerem mai mult decat poate oferi.

Oricum, Egiptul are magia lui, unicitatea Marii Rosii, linistea desertului (cand mergi in safari), pietele pline de culoare, soferi care conduc aiurea si claxoneaza fara motiv, magazinele cu miros de mosc si parfumuri arabesti, o lume vibranta, o bucurie a vietii pe care doar oamenii cu putine lucruri materiale, dar fericiti in simplitatea lor, o pot simti si transmite.

Mergeti macar o singura data in Egipt, vizitati Luxorul si Cairo, mergeti in safari si scufundati-va in reciful de corali, se spune ca Egiptul ori il iubesti, ori il urasti de la prima intalnire.

Eu m-am indragostit de el pentru totdeauna, voi mergeti, daca nu ati facut-o inca si veti descoperi o lume extrem de interesanta, exotica, murdarica uneori, (dincolo de portile resortului) cu pisici slabe si copii galagiosi, cu dansatori frumosi, cu fructul de mango innebunitor de dulce si aromat, cu muzica arabeasca si multa veselie, o poveste pe care vrei sa o retraiesti... iar si... iar si... iar.

Trimis de Lisa in 26.08.24 19:39:18
Validat / Publicat: 26.08.24 20:52:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 USD pe cameră

[26.08.24 20:48:34]

Bun revenit pe site, cu impresii

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 115354&hid=6617.

hlli
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Golf Villas & Suites (ex Maritim Jolie Ville Royal Peninsula) :