ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
DEC-2010

Sub orice critică

NERECOMANDABIL pentru Revelion

Pachetul pentru Revelion a constat in 3 nopti cazare cu All Inclusive si cina festiva din 31.12/01.01. Marea majoritate a turistilor erau romani.

Locatia hotelului este intr-adevar excelenta. Hotelul este chiar pe plaja, panorama este superba.

Camerele mari, foarte frumoase si curate, toate cu vedere la mare. Nota 10 pentru camere.

Si acum lucrurile mai putin placute.

Hotelul are 2 corpuri, fiecare cu receptia proprie.

Noi am avut "norocul" sa fim cazati in aripa II, care te intampina inca din holul central cu un aspect low cost, in comparatie cu fratele mai mare, de la corpul I. Aveam sa realizam mai tarziu ca prima impresie era chiar cea corecta, cand acest spatiu de socializare, impreuna cu barul sau, ar fi trebuit sa-si gazduiasca oaspetii. Locurile au fost mai tot timpul insuficiente (doar norocosii prindeau cate o masa), cu exceptia orelor "imposibile" - dimineata foarte devreme, cand si barul era inchis, dar puteai servi linistit o cafea de la automat. Nici nu erau alte alternative, afara ger, iar in restaurant nu se permitea accesul inafara orelor de masa. O nota proasta pentru gazde.

Spatiu insuficient si la restaurant - nu gaseai intotdeauna loc pentru servit masa.

Vreau sa specific faptul ca toate inconvenientele mentionate mai sus sunt valabile NUMAI pentru sezonul rece, cand toate facilitatile exterioare (baruri, terase) sunt inchise.

Mancarea a fost buna si suficienta, am fost chiar rasfatati cu delicatese (potarniche, fructe de mare, purcelus de lapte la cuptor). Mancarea a fost excelent preparata. Surpriza total neplacuta a venit insa la masa de Revelion, pe care managerul a abordat-o intr-o maniera pe care n-am inteles-o. Am gasit deja puse pe masa niste antreuri (2 farfurii comune pentru masa noastra de 6 persoane) care deja erau oxidate. Am trecut peste asta si am continuat cu o gustare rece care ar fi aratat oricum numai festiv nu, cu cate o lingura de zacusca, o incercare de tzatziki, o felie de telemea, o rosie si 2 castraveti (taiate cu toporul). Atat. Chiar nu ne venea sa credem, suna ca o bataie de joc. Au urmat o friptura rece si o colectie de branzeturi (bune), intrerupte de sampania de la miezul noptii.

Bautura a fost aceeasi ca in zilele normale, nicio exceptie, bauturi bulgaresti. La vin nu am avut apa minerala, daca cereai iti aducea sifon intr-o cana de sticla (de la automat). Un scurt program artistic, sustinut de o echipa care facea naveta intre mai multe locatii, completat cu un DJ extraordinar, care ne-a mai salvat ceva din suparare.

Totul s-a incheiat la ora 3.00, conform programului. Oricum n-am mai fi putut continua, avand in vedere ca jumatate din mesele din sala (inclusiv a noastra) erau puse chiar pe spatiul de trecere din motivele pe care vi le-am aratat mai sus - prea multi invitati pt ce poate oferi hotelul iarna.

Per total, ne-am distrat bine pt ca am fost intre prieteni, si la bine si la rau, dar sincer consider ca nu a meritat pretul pentru ce am primit. Estimez ca am platit 70-80% pentru cazare si restul pentru mancare+bauturi.

Ne-am intors convinsi ca cele mai frumoase revelioane sunt in Romanica noastra. Cred ca asa ne-am obisnuit noi sa respectam cu adevarat Anul Nou.

Nu va recomandam acest hotel pentru nimic in sezonul rece, dar mai ales

NU MERGETI ACOLO DE REVELION!

Trimis de octav59 in 02.03.11 12:31:11
Validat / Publicat: 02.03.11 13:52:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Hotel Miramar

VIZUALIZĂRI: 2168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (octav59); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [02.03.11 14:20:31]

Salut @octav59, bine te-ai atasat comunitatii!

Nu esti prea riguros oferind 0% la capitolul distractie si relaxare in conditiile in care singuri afirmi:

?

adryana
    [03.03.11 08:00:49]

octav59, stii ceva? te-ai distrat mai bine de revelion decat noi la Bansko, macar ati fost intre prieteni, ati avut ,,ceva' mai multa mancare pe masa, chiar daca era cum era, ati avut bauturi bulgaresti? oau, incredibil, deci a fost mai bine decat la noi, as fi curioasa cat v-a costat revelionul pe fiecare, ca pe noi ne-a stors de 88 E de caciula. Asa e, cel mai frumos revelion dar si craciun sunt ACASA.

octav59AUTOR REVIEW
    [03.03.11 09:57:13]

@ adryana

Pachetul de Revelion ne-a costat 200 euro/pers, 3 nopti cazare AI + 1 masa festiva, de asta aveam pretentii. Si ai dreptate, prietenii conteaza.

@pepsi70ro

Corect, nu am fost prea riguros la capitolul distractie si relaxare. Dar pot corecta.

O mica paranteza. Am asteptat din ianuarie pana acum pt acest review, pentru a mai estompa un pic din emotii, crescand astfel in obiectivitate. Scopul demersului este clar: de a pune la dispozitia cititorilor parerea noastra in asa fel incat sa poata decide in cunostinta de cauza un viitor sejur acolo. Nu intotdeauna clasificarea hotelului (in cazul nostru 5*) determina si serviciile pe care le primesti si la care speri atunci cand faci strategia de plecare, inclusiv bugetul alocat.

Sa detaliez capitolul distractie si relaxare.

Programul artistic mentionat mai sus a fost prezentat numai in noaptea de Revelion si a constat intr-o alternanta de muzica pe statie, asigurata de DJ si un grup de 4 dansatori care faceau fata la 2 sali din hotel (poate si la alte sali din cadrul complexului). Drept pt care au punctat cateva dansuri care, datorita organizarii salii, s-au desfasurat intr-un hol de la intrare, vizibil doar pentru cateva mese din imediata apropiere. Totul intre orele 23.00 si 01.00

Ringul de dans a fost mult prea mic pentru capacitatea salii, dar cu ceva eforturi am reusit si noi sa ne dansam fetele pe noul an.

DJ-ul ne-a placut. A pus o manea, apoi a cand a vazut reactia publicului, a taiat-o si a revenit spre sentimente mai umane (muzica pe toate gusturile, de la cafe concert, pana la rock).

Am cotat 0% la capitolul distractie si relaxare pentru ca se refera la serviciile oferite de gazde, iar inafara de simulacrul de entertainment din noaptea de Revelion, cu toata bunavointa, nu mai poate fi nimic mentionat la acest capitol. Ca sa fiu bine inteles, nici macar in spatiile de socializare (holul de la receptie + bar) nu a fost macar o muzica in surdina, ceva...

In concluzie, sustin cotatia 0% la capitolul distractie si relaxare, cu meritul DJ-ului care a salvat-o de o valoare negativa.

adryana
    [03.03.11 10:07:26]

ok, doream doar pretul serii de revelion, cat a costat, daca il mai stii, daca binenteles l-ati aflat de pe voucher, caci asa si noi am dat la Bansko 600 si ceva de euro pe 4 nopti... mersi oricum.

octav59AUTOR REVIEW
    [03.03.11 10:20:25]

@ adryana

Din pacate nu stiu cat a costat seara de revelion, nu a aparut separat nici in oferta, nici pe voucher.

adryana, octav59
    Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Beach Hotel [complex Riviera Holiday Club]: