ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2024
ÎNSCRIS: 24.03.21
MAR-2024
Cuplu
PREȚ SEJUR 798
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
BUN

Vizita la terasele de bumbac

M-am gandit sa scriu astazi despre hotel-ul Richmond din zona Pamukkale, in care am fost cazati in timpul circuitului efectuat in Turcia, pentru care am si scris un review (vezi impresii). Am ajuns in Pamukkale in ziua numarul 5, dupa un drum de circa 4 ore din zona Kusadasi. Am mai vizitat terasele de calcar sau de bumbac cum mai sunt cunoscute cu alta ocazie, insa de data aceasta vremea a fost superba, placuta, cu mult soare si foarte multa lumina si stralucire. Zona Pamukkale este foarte frumoasa primavara, deoarece totul straluceste, si zona este foarte frumos amenajata cu spatii verzi, pini, palmieri si flori frumoase. Complexul Pamukkale si Hierapolis este foarte bine mentinut, pastrat si pazit de autoritati insa si taxele de intrare sunt pe masura. Un bilet la Pamukkale si orasul vechi Hierapolis costa in jur de 30 eur si se poate plati cash sau cu cardul.

Pamukkale cunoscut sub denumirea de 'Castelul de bumbac'este o atractie in Turcia si atrage in fiecare an milioane de turisti. Incepand cu anul 1988 Pamukkale impreuna cu orasul Hierapolis au fost incluse in Patrimoniul mondial Unesco. Pamukkale reprezinta o zona geografica faimoasa pentru terasele de calcar si apele termale care se intind pe o suprafata de 2.5 km si o latime de 500 de metri. Travertinul se formeaza in urma evaporarii apei din izvoarele fierbinti cu mari concentratii de carbonat de calciu, fapt ce faciliteaza depunerea carbonatului de calciu la suprafata formand aceste terase de calcar. In aceasta zona exista 17 izvoare de apa termala, insa o parte din ele au secat datorita consumului de apa termala din zona, ceea ce a afectat si o parte din terasele de calcar care nu mai sunt asa aspectoase si si-au schimbat culoarea si nu mai stralucesc.

Foarte aproape de Pamukkale se afla si orasul antic Hierapolis, ce dateaza de dinante de Grecia Antica. Ulterior, in timpul Imperiului Bizantin, Hierapolis a fost considerat oras sfant. Aici se pot vizita urmatoarele obiective: Muzeul de arheologie Pamukkale, Piscina Antica a Cleopatrei, Amfiteatrul, Templul lui Apollo precum si o serie de ruine din zona Pamukkale. Intrarea in Muzeul de Arheologie este inclusa in pret si pot fi gasite sculpturi vechi de mii de ani si sarcofage descoperite in timpul excavarilor din zona Hierapolis.

Atat la intrarea in complexul Pamukkale-Hierapolis cat si in complex, exista magazine de suveniruri si chioscuri pentru bauturi si racoritoare. Se poate face baie contra cost, deorece se plateste o taxa suplimentara si in piscina Cleopatrei, insa din ce am observat preturile erau mari pentru turisti. Majoritatea turistilor insa, au intrat cu picioarele in apele termale, in anumite zone special amenajate, pe terasele de calcar. Nu toate terasele sunt disponibile pentru turisti. Este important de stiut ca se merge descult pe aceste terase si nu ai voie cu incaltaminte sa nu aluneci sau sa distrugi terasele. Sunt anumite zone de calcar care pot fi alunecoase asa ca trebuie mers cu atentie pentru ca exista si risc de accidentare. De sus se vede un parc frumos amenajat si orasul din imprejurimi. Cand este frumos afara si soare zona Pamukkale arata foarte bine, deoarece terasele acelea sunt foarte luminoase, apa straluceste si este foarte multa lumina.

Catre Pamukkale, se organizeaza excursii din mai multe zone din Turcia, respectiv din Kusadasi, Bodrum, Marmaris, Antalya astfel incat, daca sunteti interesati puteti achizitiona aceste excursii de o zi din statiunile respective. Pretul variaza de la 70 eur pana la 100 eur in functie de zona si agentie.

Dupa vizita la orasul Hierapolis si Pamukkale ne-am indreptat spre hotelul Richmond, un hotel situat la 3 km de terasele de travertin de la Pamukkale. Se poate ajunge de la hotel la Pamukkale cu taxi foarte usor si taxi-ul se poate comanda direct de la hotel. In cazul nostru transportul a fost asigurat de agentia de turism si a fost inclus in pachetul turistic.

Checkin-ul s-a facut rapid pentru ca aveau deja lista turistilor din grup, ceea ce ne-a incantat foarte mult deoarece eram obositi dupa drum si nu am asteptat prea mult. Mi-a placut zona de la receptie deoarece era spatioasa si aveai loc suficient mai ales pentru cei care calatoresc in grup cum eram noi.

Hotelul detine o piscina cu apa termala exterioara foarte frumos amenajata dar si o piscina in interiorul hotelului. Se putea sta in piscina chiar si seara tarziu, iar apa era foarte calda, din ce am observat.

Camera a fost spatioasa cu o suprafata de 20 mp. Camera mi s-a parut modesta, cu un mobilier modest, clasic si vechi, insa baia era renovata si curata. Camerele toate sunt fara balcon, insa exista gradina si terasa hotelului unde poti sta in liniste. Camera a fost dotata cu paturi mari, TV, uscator de par, noptiere, telefon, masa de toaleta, o canapea, un scaun. Hotelul nu se compara cu hotelurile din zona Antalya, fiind considerat un hotel mai modest insa cu servicii ok.

Micul dejun si cina au fost foarte gustoase si alimentele diversificate. La cina am avut la alegere salate, gratar, mancaruri gatite, dulciuri cu diverse tipuri de baclava, supe, fructe. Mie personal mi-a placut cel mai mult mancarea la acest hotel dintre toate hotelurile in care am stat, deoarece a fost foarte diversificata si proaspata. Hotelul a fost foarte aglomerat cu turisti sositi ca si noi in circuit. Aglomeratia am simtit-o seara la cina pentru ca erau multi turisti la mese, veniti din toate tarile inclusiv din China.

Seara dupa ora 9.30 pm, am avut parte de un program artistic oferit de hotel si anume dansuri orientale Belly Dance la care ne-am hotarat sa participam si unde este drept ca mai mult am dansat noi decat dansatoarea, insa ne-am distrat, am dansat si a fost funny. In general daca ajungeti la hotelurile din zona Pamukkale, seara se organizeaza un program specific oriental care nu dureaza mai mult de 30 minute, insa este foarte distractiv si te bine dispune. Va recomand sa participati si sa nu stati in camera, deoarece este distractiv. De mentionat ca bauturile se platesc suplimentar si daca doriti puteti oferi bacsis pentru dansatoare. Dansatoarea a venit imbracata sumar cu vestimentatie specifica pentru belly dance.

In cazul in care ajungeti in Turcia, in zona Pamukkale. va recomand sa va opriti si la acest hotel si sa faceti o baie in apele termale, sa incercati mancarurile oferite de hotel, precum sa participati si la seara turceasca cu dansuri orientale. Foarte multe circuite care sunt organizate in zona Pamukkale din Romania, includ cazare si la acest hotel deoarece am vazut in detalii acest hotel propus pentru cazare.

Ne a placut hotelul, mancarea si seara cu Belly Dance asa ca am ramas cu amintiri placute la acest hotel.

Va multumesc daca ati citit acest articol si va dorec alegeri inspirate.

Trimis de Mirinda in 24.06.24 19:55:53
Validat / Publicat: 25.06.24 08:23:40
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Italia, Polonia, Belgia, Bulgaria, Olanda, UK, Croația, Egipt, Cehia, Austria, Grecia, Ungaria

VIZUALIZĂRI: 200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Gradina și terasa hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.20 EUR pe cameră

[25.06.24 08:23:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Richmond Pamukkale Thermal Resort, PAMUKKALE " (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [25.06.24 09:15:27]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
    [26.06.24 07:28:03]

Felicitări pentru alegerea inspirată, experiența frumoasă, dar și pentru articol!

Deși am fost de multe ori în Turcia, nu am vizitat Pamukkale.

Poate din cauză că o dată cu înaintarea în vârstă, într-un sejur charter cu doar șase zile pline, îmi doresc mai mult să mă relaxez...

Dacă voi merge pe cont propriu voi avea în vedere hotelul Richmond. smile —   —

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
    [26.06.24 08:02:04]

@elenaadina: Multumesc mult pentru impresii. Pamukkale trebuie vizitat măcar o data pentru peisaj si experienta. O zi minunata va doresc!

msnd
    [29.06.24 22:57:45]

Sărut mâna!

Am vizitat Pamukkale în urmă cu ceva timp, în 2009 Aveam atunci o informație, cum că în zonă a-ar afla locul în care Dante și-a început drumul spre infern.

Ghida din România, la întrebarea mea, a ridicat din umeri. Am avut noroc cu ghidul local care, după ce a terminat traseul oficial, contra 3 lire de atunci, ne-a condus undeva la sud de Templul lui Apollo, spunându-ne că suntem primii turiști care cerem acest lucru.

Ne-a arătat aici intrarea într-o grotă zidită în proporție de 95%. O mică fereastră la partea superioară permitea o oarecare aerisire. Din interior se auzea destul de vag un vuiet. Nr-a spus că au fost obligați să o zidească pentru a proteja păsările și animalele din zonă, tentate să se adăpostească aici, grota producând gaze toxice.

Nu am mai auzit pe nimeni menționând acest loc, deci nu au fost interesați să facă din el un obiectiv turistic. Păcat!

O seară bună!

elenaadina, msnd