ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 19.10.08
APR-2010

Se poate si cu pret redus

Dupa Pasti, impreuna cu o finii nostri, am vizitat capitala tarii vecine. Daca in alti ani ne rezervam camere la hotelurile frumosului oras dunarean, criza fiind o notiune abstracta invatata la istorie despre anii '30, anul acesta ne-am orientat spre preturi mai mici. Stiam din vizitele anterioare ca in nordul orasului, la 20 km, sunt doua localitati, Szentendre si Leanyfalu unde sunt numeroase posibilitati de cazare. Deplasarea am facut-o cu autoturismul, asa ca vizita in oras si drumul la pensiune nu au fost un impediment.

Adresa: str. Levendula nr. 7, 2000 Szentendre, tel. 0036/26313633, mobil 0036203339701, e-mail info@erika-vendeghaz.hu.

Pensiunea e un P +2, cu camere duble si apartament, noi am fost cazati la parter in doua duble in oglinda, unite la mijloc cu o bucatarie utilata cu toate cele necesare. La intrare este un antreu cu o masa mare si frigider, aici servind masa, temperatura scazuta nu ne-a permis sa mancam in curtea laterala, la masa de sub umbrela. Camerele sunt mari, luminoase, cu tv. paturi de o persoana, dulap, fotolii. Curatenie impecabila peste tot. Un minus ar fi mobilierul care nu e cel mai nou, dar e bine intretinut. Baia cu cabina de dus, toaleta si chiuveta. Prosoape din partea gazdelor.

Autoturismul se poate parca in fata pensiunii intr-o parcare amenajata, sau in curte. Accesul cu caini este permis. La cerere gazdele va servesc si micul dejun.

Tariful este de 28 euro/noapte/camera, pentru ambele camere platind 56 euro.

In apropiere, la intrare in Budapesta, sunt o multime de centre comerciale, pentru aprovizionarea cu ale gurii: Cora, Tesco, Auchan, Lidl.

De retinut pentru cei ce viziteaza capitala Ungariei si sunt cu autoturismul propriu. Am vizitat Palatul regal, Biserica Mattias, Catedrala Sfantul Stefan, Bastionul pescarilor, cartierul cetatii Buda, Piata Eroilor, Muntele Gellert, Sinagoga , Gradina zoologica si binenteles nu am ratat plimbarea cu vaporul pe Dunare. Dar despre toate astea pe curand.

Vacante placute!

Trimis de mariana in 16.05.10 19:03:33

VIZUALIZĂRI: 1768 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pensiunea erika

georgiana
[16.05.10 20:54:30]

Foarte util, astept cu nerabdare si review-ul cu croaziera pe Dunare, ca noi vineri mergem la Hazdu... si poate ne vor folosi informatiile tale, daca se face de acolo excursie la Budapesta!

magdalena
[16.05.10 20:58:41]

Foarte bune informatiile tale! Spune-mi te rog, cam ce preturi sunt in centrele comerciale mentionate fata de ale noastre?

Astept cu nerabdare si celelalte impresii!

ionescunic
[16.05.10 21:03:12]

Interesant si de notat locatia, dar ce se intampla Mariana cam multe detalii de data asta?

pepsi70ro
[16.05.10 21:28:40]

Bravo Mariana, eu stiu ca timpul iti este limitat iar impresiile le consider utile. Un vot de la mine!

[16.05.10 21:58:49]

Croaziera pe Dunare costa 1900 forinti, cu plecare de pe cheiul nr. 10.

Preturile din hypermarketurile de acolo sunt sensibil egale cu cele de pe la noi. La capitolul de cumparat recomand mezelurile (salamuri picante), slanina de Mangalita si sunca de porc, iar muraturile toate sunt mai bune ca cele din comert de la noi, dar nu mai bune ca si cele de la mama acasa.

Scriu cu mai multe detalii caci am mai imbatranit cu un an.

Astept intoarcerea voastra de la mini-intalnirea Amfostacolo, sa-mi povestiti cu lux de amanunte.

Sanziana
[17.05.10 08:53:17]

@mariana, sa nu fii suparata, "tipele" din imagine sunt blonde, e doar o pasiune trecatoare a lui Andrei.

Cat despre locatie, foarte frumoasa, pret super mic, poate voi ajunge candva, cine stie...

[17.05.10 09:16:19]

Ai dreptate Sanziana, griji nu am de ce sa-mi fac dar m-am gandit sa va fac sa mai zambiti intr-o seara friguroasa. La noi la Timisoara vine iarna, cred ca sunt 3-5 grade afara.

Am uitat sa v-a spun, obiectivele turistice au fost facute in 2 zile, numai in gradina zoo am petrecut 6 ore.

Iar daca aveti timpul necesar nu evitati o vizita la Sinagoga (cea mai mare din Europa si a doua din lume) este impresionanta.

Alex_Macedo
[17.05.10 12:41:05]

Uite ca mai sunt si locuri unde nu iti fuge portofelu' de frica si poti fi si in apropiere de Budapesta! Locatii de care nu aveam habar! Bine de de pus pe un post-it la nevoie! Votat.

P. S... Alo, alo, domn' Piti... ce faci?? ... rupi inimile dromaderelor???

ancamariagadea*
[17.05.10 13:26:17]

Pentru Mariana, "mamica noastra" de la Poiana, inca un vot de la malul marii!

georgiana
[17.05.10 13:51:22]

Locatia e ideala si daca esti in tranzit, nu doar pentru a vizita capitala Ungariei. Pentru voi, desigur... care veniti mai de departe!

[17.05.10 14:59:28]

multumesc tuturor...

Alex_Macedo, georgiana, ionescunic, magdalena, mariana