ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN Family
REGIM MASĂ MD
REZONABIL

O cazare bunicică pentru o distracție maximă la Europa-Park

Cum să fim copii pentru încă o zi sau mai multe? Simplu, dând în mintea copiilor!

Exact acest lucru l-am făcut și noi, în timpul circuitului din vara lui 2022. Europa-Park a fost un must see, un must do sau oricum vreți să-i spuneți, unul dintre cele mai așteptate momente ale acelei vacanțe. Experiența în cadrul parcului de distracții a fost una memorabilă, am ajuns de-a lungul vremii în câteva astfel de parcuri tematice, printre care și Disneyland, dar dintre toate, cel mai mult mi-a plăcut Europa-Park. Nu același grad de satisfacție l-am simțit în ceea ce privește cazarea la Park Hotel @Gastehaus Rust, gazda noastră pentru două nopți. Ne-am dorit să avem cazare în Rust, localitatea în care se găsește parcul de distracții și să avem micul dejun inclus, fiind cu copiii, ne place să stâm dimineața alături de ei la o cafea si la multe discuții, despre orice altceva, decât școala!

Acestea au și fost singurele puncte forte ale acestui minihotel: apropierea de intrarea în parc – 5,7 minute în pas lejer față de poarte nr. 7 - și micul dejun foarte gustos și variat. În rest, am avut parte de lipsă condiții faine. Cel mai mare inconvenient a fost spațiul mic și căldura sufocantă. Răcorirea era asigurată doar de un ventilator. Dar să o iau cu începutul.

Localizarea hotelului este excelentă, în apropierea parcului de distracții, iar la cca. 150 de metri este o pensiune. Pe noi nu ne-a cazat în hotel, ci în acea pensiune, de fapt un bloc mai mic, vopsit în același bleu superb, ca hotelul. Probabil ca infrastructura hotelului să fie mai bună, dar în pensiune, lucurile nu stau foarte bine. Mașina am parcat-o în curtea largă a hotelului, iar micul dejun se lua tot în hotel, la parter, cu posibilitatea de a ieși pe terasă.

Camera cvadruplă

Eu am rezervat o cameră cvadruplă, 2 adulți și 2 copii, camera a fost extrem de mică, de înghesuită, dotată cu un pat matrimonial și o canapea extensibilă, un mic dulăpior, cu o oglindă, o masă cu două scaune. Pa masă tronează un fierbător de ceai, cafea și câteva pliculețe oferite turiștilor.  Candelabrul era prevăzut cu ventilator, aceasta fiind singura modalitate de răcorire, insuficientă și ineficientă! Căldura infernală a fost cel mai mare inconvenient. Pe jos era parchet melaminat. La geam exista un mic balcon, doar de fațadă, dar bun și el, suficient pentru a lăsa peste noapte încălțămintea. Lenjeria curată, în cameră curat, nu avem ce reproșa din punctul acesta de vedere. Televizorul este fixat pe perete, funcțional.

Baia este foarte mică, simplă, în alb și negru, clasică, cu chiuvetă, toaletă și duș, dotată cu gel de duș, săpun, prosoape și uscător de păr. Aerisirea este asigurată de un geam mic.

Wifi funcționează corespunzător.

Micul dejun a fost ceea ce ne-a plăcut cel mai mult, multe produse, cele tipice, mezeluri, branzeturi, fructe, legume, croissante, dulcețuri, miere, iaurturi simple și cu fructe, tot felul de budinci, ceai, cafea. Într-un colț al sălii de mic dejun erau instalate două aparate pentru goffre, iar cine poftea și le putea prepara singur și apoi... poftă bună! Noi am servit micul dejun la mesele din curtea interioară, într-un loc umbros, dar din păcate ne-au vizitat în fiecare dimineață câteva familii de albine care au poftit și au primit, desigur, din dulcele nostru.

Despre personal nu am ce să spun, deoarece nu am avut nimic de împărțit cu nimeni pe acolo, nici de solicitat, nici de reclamat. La check-in am avut ceva de așteptat, deoarece la recepție peste zi nu stă nimeni, se asigură program doar începând cu ora 17. Asadar, la plecare am lăsat pur și simplu cheia camerei la recepție.

CONCLUZII

Dacă nu era atât de cald în perioada în care am fost noi, poate că șederea era mai confortabilă, însă noaptea era foarte cald în hotel, de aceea nu m-am putut odihni atât de bine. În rest, hotelul este acceptabil, plusurile le-am evidențiat deja, iar minusurile le-am trecut cu vederea, ajutați și de activitățile din Europa-Park

Trimis de sunflower in 18.07.24 22:40:53
Validat / Publicat: 19.07.24 08:18:19
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Ador Moldova!

VIZUALIZĂRI: 126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Park Hotel & Gästehaus Rust, baia

[19.07.24 08:17:32]

Mutat în rubrica "Park Hotel & Gastehaus [Rust], FREIBURG" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

• SOCIALs