In luna iunie am considerat ca nu ar strica sa dam o fuga pana in Croatia, la insistentele unor prieteni. Am gasit o cazare ieftina, la pensiunea Casa Blanca, aproximativ 100 de euro/persoana/sejur, si blindati cu diverse cumparaturi facute in tara am pornit la drum. Imediat dupa ce am intrat pe autostrada in Debrecen, drumul cu masina a fost o placere, doar ce ne-am trezit ca am ajuns la Crikvenica. Imediat ce am ajuns in oras, dar si dupa ce am trecut granita in Croatia, am inteles ce inseamna "farmecul acela" al oraselor croate, frumusetea lor medievala.
Pensiunea era administrata de o doamna mai in varsta care si locuia la parter. Cele doua camere care le-am inchiriat noi se aflau la etaj cu o priveliste superba a orasului si a marii. Camerele erau mari cu pat dublu sau matrimonial, de fapt un apartament cu 2 bai, una de serviciu si bucatarie complet utilata si foarte curata.
Faleza cu restaurante, cafenele si baruri se afla la 10 minute de mers pe jos. Preturi pentru toate buzunarele de la 10 euro o pizza la 5 euro o portie mare de inghetata. in general preturile la alimente erau asemanatoare cu cele de la noi din abc-uri, usor mai mari decat la noi aproximativ cu 10% preturile in restaurante si terase, baruri pe faleza.
Plaja era cu dale de beton, in apa cu pietre mari si bolovani, arici de mare de aceea sunt obligatorii papucii. La aproximativ 4 kilometri de pensiunea noastra se afla o plaja amenajata cu nisip, dar unde intrarea era cu plata, aproximativ 5 Euro/persoana. De mentionat ca aici intrarea in apa era mai lina, si aceasta era mult mai calda decat in zona cu dale de beton.
DE SUBLINIAT: APA (sa mi se ierte majusculele, dar erau obligatorii) - apa are o culoare care cu greu poate fi descrisa, un albastru fantastic pe care pozele mele nu a reusit sa-l surprinda perfect. Un albastru pe care-l intalnesti foarte rar in Europa, l-am mai vazut doar in Grecia si care te duce cu gandul la atolii din Pacific.
Crikvenica este un oras mic, cred ca vreo 30 - 40 de mii de locuitori, dar cu foarte multi turisti vara, un oras medieval, deosebit de frumos, care adaposteste atat turisti tineri, dar si de o varsta mai inaintata, in special multi italieni si nemti.
AmFostAcolo fără reclame?
Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult
Membrii afaFanClub accesează AFA FĂRĂ RECLAME, pentru 8-9 lei/lună!
Cum devin membru afaFC? -- cumperi un abonament pe 6 sau 12 luni.
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea);
în lipsa unor alte precizări explicite,
ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări
din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Impresiile fiind subiective, AFA nu poate garanta calitatea, relevanța, exactitatea, persistența ori conformitatea impresiilor si recomandărilor (cu asteptările și preferințele fiecarui cititor);
deasemenea, responsabilitatea legală pentru afirmațiile făcute in articol
revine integral și in mod exclusiv autorului (cf "Termenilor și conditiilor de folosire");
AFA sau administratorii săi neputând fi făcuti răspunzători în privinta corectitudinii ori efectelor de orice natură.
Poze atașate (se deschid în pg nouă, format SLIDE)
Dacă impresiile de mai sus v-au impresionat prin utilitate, calitate etc
folosiți linkurile de mai jos, prin care puteți acorda articolului un BONUS
în Puncte de Mulțumire-Apreciere (PMA) articolului.
Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare
sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs,
folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)