ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Onar Sarti - un hotel de recomandat

Vacanţa de vară fiind deja rezervată, ştiţi voi unde, în ţara aia cu 'ţarcuri şi potol greţos' - cum se expima cu ani în urmă cineva pe Forum Softpedia (îţi aminteşti Cornel... era patronul ăla de agenţie care vindea la greu... şi vinde şi azi aşa ceva, dar promovează Didim şi Oludeniz în discursul public 😄), Grecia, pe care nu am mai vizitat-o de vreo 5 ani, nici nu intra în discuţie (de altfel şi pe cartea verde MK îmi este tăiat, nu îmi trecea prin minte că o să am nevoie - noroc că sunt 2 auto la casa omului :)).

Şi totuşi, cum Turcia vine mai spre sfărşitul verii, iar kinderul din dotare, tocmai lua vacanţă, a apărut în discuţie dorul de Grecia, pentru un trip rapid, organizat pe repede înainte.

Cum eu mai fusesem în Sarti, nu cazat, ci doar la plajă, am reuşit să conving consoarta să mergem în Sarti, staţiune situată foarte fain în sud-estul Sithoniei, zona fiind plină de munţi şi mare, în stilul insulelor greceşti şi totuşi la sub 1.100 km. de Oradea, drum destul de facil de făcut cu maşina.

Astfel, în bunul meu obicei, am început să navighez cu google maps şi am observat că în Sarti Nou (partea nouă de staţiune, care este situată în sudul staţiunii vechi, începe de la terenul de fotbal) au apărut câteva resorturi noi, aerisite, construite în primul rând spre plajă, fără a avea obstrucţionată vederea la mare şi la muntele Athos de alte clădiri.

Am luat direct legătura cu Nikos - proprietarul, pe pagina de contact a locaţiei (onarsarti.gr), mi-a confirmat că are disponibilă o cameră dublă, la parter, cu vedere la mare, pentru 5 nopţi între 22 şi 27 iunie, drept pentru care, rapid ne-am decis să rezervăm, mulţumiţi de faptul că este o facilitate nouă (funcţioneză pentru al 3 - lea an), preţul corect (110 euro/noapte) şi scorul din google maps (4,9/5).

De asemenea, extrem de importantă a fost prezenţa micuţei kicinete, unde să îi facem ceva rapid kinderului de mâncare (pentru că după experienţa de iarna trecută cu el din Zanzibar, când 10 zile nu a mâncat nimic, am decis 2 chestii - nu mai ies cu el din Europa, până pe la 10 ani şi încerc să rezerv ceva, unde să-i pot face un ou...).

Ok., veţi spune că este păcat să parcurgi 2.200 km. (dus-întors) şi să stai doar 5 nopţi, dar noi am fost constrânşi cumva de disponibilitatea hotelului, având în vedere că ne-am decis târziu, de proximitatea unor evenimente (chiar mai costisitoare decât un sejur - nunţi, botezuri... apropo, numai la mine s-au adunat atâtea în vara asta? 😅). Şi vă mai spun ceva, aşa a fost dinamic, nu ne-am plictisit, ne-am încărcat de soare/mare/greek food şi ne-a fost suficient.

Bun, drumul a fost ok., traseul clasic din Oradea / Timişoara / Moraviţa / Smederevo / Skopje / Gevgelia / Centura Salonic / Sarti, la dus l-am făcut cu puză de noapte în Skopje (Sunlight Apartament - vezi impresii), dar deoarece ajunsesem în Skopje pe la 16 şi am mai fi avut doar 4-5 ore până la destinaţie, la întoarcere am făcut drumul direct.

În fond din 1.060 km., circa 630 km. au fost pe autostrăzi şi/sau drumuri rapide.

Pe drum/sens, am plătit în jur de 65 lei autostrada în Serbia (1 singur punct de taxare), 40 lei în Macedonia (vreo 5 staţii de taxare) - în ambele tări am plătit cu cardul de credit, fără probleme, iar în Grecia am plătit cash 2,4 euro imediat după frontieră şi 0,55 euro pe centura Salonicului.

Am alimentat doar din Macedonia, de la MakPetrol (un fel de petrom al lor), între 74 şi 76 dinari litrul de motorină, adică sub 6 lei/litru.

Din parcarea Lidl-ului din Nikiti, i-am transmis proprietarului că vom ajunge în circa 40-50 min., la sosire am fost aşteptaţi de Nikos, am parcat maşina pe prorietatea generoasă a hotelului, în partea din spate, unde încap sute de maşini, deci problema parcării este rezolvată :) Oricum, în parcare, 80 % erau maşini înmatriculate în România.

Hotelul are 15 spaţii de cazare, respectiv apartamente cu 2 niveluri, mari de 50 mp., situate la etajul I+II, camere triple, de 24 mp., situate la etajul 1 şi duble, la parter, micuţe de vreo 19 mp.

Am fost cazaţi într-o astfel de cameră dublă, micuţă, cu balcon mare, cu vedere la Muntele Athos, cameră extrem de cochetă, construită cu materiale de calitate, apa caldă şi rece fără probleme (în Sarti asta este o problemă reală), o mică bucătărioară cu chiuvetă, aparat de cafea Nespresso (vreo 6 capsule din partea casei), o plită cu 2 zone de gătire, un frigider cu mic congelator, patul dublu confortabil şi suficient pentru a ne acomoda împreună cu copilul, oglindă, tv smart, un şifonier fără uşi, AC foarte bun, uşă mare spre balcon/terasă cu sită contra insectelor.

O cameră foarte bună, în care ne-am simţit bine.

Resortul nu are alte facilităţi, nu oferă servicii de alimentaţie, nu are recepţie, curăţenia (temeinică) şi schimbul de aşternuturi/prosoape se face la 2 zile, wifi puternic, noi plecând devreme, cheia am lăsat-o în cameră, de unde Nikos a recuperat-o pe parcursul zilei.

Din păcate, plaja din Sarti a avut valuri foarte mari în toată perioada şederii (ştiam asta din vizitele precedente, dar acum parcă erau mai mari, iar kinderul nu ar fi putut fi în siguranţă acolo), drept pentru care am făcut plajă doar într-un mic golfuleţ în zona sudică, în Sikia (la vreo 7 km.), unde copilul a avut parte de apă excelentă la Korali Beach Bar.

Totuşi, pentru alte perioade, în faţa resortului sunt 2 beach baruri foarte ok - Cielo şi Ostria, unde umbrelele şi şezlongurile nu se plătesc, trebuie doar făcută consumaţie... de valoare modică... nu îţi cere nimeni o valoare a consumaţiei, dar nici nu este ok să stai o zi cu o apă plată, nu?

Staţiunea, aşa cum o ştie toată lumea, seara foarte animată, extrem de mulţi conaţionali (mai mulţi decât maghiarii, care dominau staţiunea acum câţiva ani), eu sincer nu am fost şi nu sunt deranjat de acest aspect (din prima seară kinderul şi-a găsit companioni la locul de joacă... şi încă 2 fraţi chiar din Oradea), loc fain de joacă pentru kinderi + un luna parc cu tot felul de jocuri, trenuleţ estival...

Am făcut şi o croazieră de 3 ore înspre sudul braţului...

Mâncare pentru toţi şi toate gusturile/preţurile.

Am mâncat şi tradiţionalul gyros grecesc, şi la tavernă în staţiune, şi la celebra Panorama Kalamitsi. Am cheltuit şi 30 euro/masă şi 80 euro/masă, aşa că este de unde alege.

Eu am savurat (având obiceiuri de om bătrân, care se trezeşte devreme) şi patiseriile lor, ceare se deschid de la 6 dimineaţa şi servesc nişte espresso-uri excelente (de ex. Bellissimo Bakery Gelateria & More sau Vaios Bakery Coffee Patisserie - situate în zona centrală), aşa că am avut parte de nişte dimineţi relaxante, aşa cum trebuie să fie ele în vacanţă.

Pentru grosul aprovizionării (având bucatărioara) am apelat la Lidl-ul din Nikiti, în ziua sosirii, am vizitat o dată şi supermarketul Kritikos, în rest, pâine de la patiserii, iar grosul a fost constituit din mesele în oraş... sau la beach bar.

În concluzie, nouă ne-a plăcut acolo şi vă recomand şi vouă locaţia.

Locaţia: maps.app.goo.gl/nCQH9NiYcLf3AtGS8

Trimis de creivean in 02.07.24 12:39:50
Validat / Publicat: 02.07.24 13:03:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Onar Sarti - baia

[02.07.24 13:01:17]

Mutat în rubrica "Onar Sarti Rooms & Suites, SARTI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Mulțumesc.

webmasterPHONE
[02.07.24 13:54:18]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată