ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2024
REGIM MASĂ AI
BUN

încărcat de pe telefon!

A doua oara la Melia Sunny Beach

In luna ianuarie cautand o oferta dupa bugetul nostru pentru vacanta de vara si fiind foarte nehotarati ce sa alegem, socrii mei au venit cu propunerea sa mergem la Melia Sunny Beach unde am mai fost si acum 3 ani si ne-a placut. De obicei nu ma intorc in acelasi loc, imi place sa vad si alt hotel, dar ei au vrut sa ne faca cadou aceasta vacanta si am acceptat, normal☺️.

Ca sa platim mai putin pe camera noi, avand 2 copii mici, am ales sa trecem un copil pe camera bunicilor si unul pe camera noastra si astfel am achizitionat 2 camere duble standard cu 1550 euro/7 nopti/camera. (2 adulti si un copil). Daca nu faceam aceasta "strategie" trebuia sa scoatem din buzunar aproximativ 2000 de euro pt o familie cu 2 copii mici deoarece ne incadrau la Junior Suit.

Perioada sejurului a fost 13.07-20.07.2024.

A venit si ziua plecarii. Cu cateva zile inainte de plecare toate stirile erau despre intrarea in reparatii a podului Giurgiu-Ruse, o sa fie aglomeratie, o sa stam ore la coada sa trecem, sa folosim alta varianta de iesire din tara etc. In ciuda tuturor stirilor am pus gps-ul cand am plecat (3 a. m. din Ploiesti), am ajuns la pod in jurul orei 5 si in 15 minute am trecut si podul si taxa de pod si vama.

Am ajuns la hotel in jurul orei 9:30. Bineinteles ca am vrut sa intram in parcarea hotelului iar paznicul a zis ca nu sunt locuri si ne-a dus in parcarea de peste drum care apartine hotelului Olimp.

Am intrebat unde platim parcarea (15 leva/zi) si a spus ca la receptie. Ajunsi la receptie, am facut check in ul, am vrut sa platim parcarea si au spus ca nu este a lor acea parcare si ca trebuie sa platim la receptia hotelului Olimp. S-a dus sotul la hotel Olimp si i-au spus ca ei au parcarea gratuita si iar nu a putut sa plateasca, drept urmare am avut parcarea gratuita pentru ca nimeni nu a vrut sa ia banii. 😄

Dupa ce am facut check in ul ni s-au pus bratarile si ne-au spus sa ne intoarcem pt camere cel mai devreme la 14:30, ora de luat camera fiind 15:00. Sigur, am zis ca ei, dar pe la ora 13:45 am intrebat daca sunt gata camerele si am avut noroc, erau gata si le-am si primit (Corpul B, etaj 5, vedere partiala la mare).

Ceva foarte interesant fata de acum 3 ani, cartela de acces in camere era prinsa pe bratara de all inclusive, ceea ce mi s-a parut minunat, sa nu mai stam cu grija ei ca o uitam in camera, ca o pierdem etc.

Pentru ca am fost in urma cu 3 ani la ei au avut grija sa ne ofere o atentie, am gasit in camera o sticla de vin rosu si o cutie de bomboane alaturi de o scrisoare, un gest frumos si apreciat de noi. (atasez poza)

Si tot pt faptul ca am mai fost la ei am primit si camera cu vedere laterala la mare (asta bunuiesc eu pt ca noi nu am platit acest tip de camera).

Camera

Camera foarte mare (din descrierea de pe site ul hotelului are 37 m²), curata, poate nu avea cel mai modern mobilier dar arata foarte bine. Patul dublu era compus din 2 paturi single lipite (aproximativ 180x200 impreuna), era foarte confortabil. Patul pt copil era o camapea extensibila, avea deasupra asezata o salteluta si se dormea destul de bine si pe ea. La intrarea in camera era un dulap destul de mare, aveai loc pt toate bagajele, seiful de data aceasta a fost gratuit (acum 3 ani era 10 leva / zi).

Baia de data aceasta am avut-o cu cada, este sufiecient de mare, consumabilele erau in recipiente de 300 ml cu pompita prinse in perete, ceea ce mi s-a parut mai ok, ma chinuiam foarte tare cu recipientele mici, mereu le scapam din mana, imi alunecau.

Balconul destul de mare, cu 2 scaune, o masuta, uscator de rufe si o vedere draguta.

Curatenia in camera se facea zilnic, schimbau prosoapele in fiecare zi fara sa le lasam pe jos, se dadea cu aspiratorul zilnic, lenjeria nu prea au schimbat-o, decat la cerere. Mereu gaseam curat cand veneam de la plaja, faceau foarte devreme curat.

Mancarea

Mancarea a fost foarte buna, preparata bine, unii ar spune poate ca nu este diversificata, ca se repeta in fiecare zi.

Eu zic ca este suficienta cat sa-ti diversifici tu, sa mananci altceva in fiecare zi, iar in 7 zile sa repeti maxim de 2 ori.

Micul dejun era acelasi, gaseai fructe, legume, mezeluri, branzeturi, cereale de mai multe feluri, oua in toate felurile, lapte vegetal, lapte de vaca, fresh uri, clatite cu miere sau ciocolata si altele.

La pranz gaseai 2 tipuri de supe care erau foarte bune, carne de vita/porc/pui/curcan, peste, scoici, calamar, creveti, salate, paste cu sos si altele, prajituri si torturi foarte bune.

La cina cam acelasi meniu ca la pranz, poate preparate altfel, in fiecare zi se mai adauga cate ceva nou gen chiftele marinate, ardei umplut, mici dar nu asa buni ca la noi, dar ok. La cina fata de pranz aveau niste branzeturi si salamuri mai deosebite pe langa tot felul de salate cu de toate.

Din punctul meu de vedere aveai din toate categoriile de produse, asa ca ai ce sa mananci.

Daca ajungeai la masa in prima jumatate de ora de la deschidere gaseai masa imediat, daca nu trebuia sa mergi cam dupa 45-60 minute ca sa se elibereze din mese sa nu stai mult sa astepti.

Noi mai mult de 5 minute nu am asteptat sa se elibereze masa, iar ospatarii se miscau foarte repede cu debarasarea, stergerea si aranjarea mesei pt urmatorii turisti.

Poate descrierea mea este una "roz" si pare ca totul e perfect, dar mai sunt si lucruri care poate nu merg foarte bine, dar se poate trece cu vederea, iar eu nu ma deranjez asa de usor de lucruri marunte.

Din pacate foarte multi turisti care nu au pic de respect si nu, nu erau romani, erau de alta nationalitate. Ce romani am intalnit chiar erau foarte ok, linistiti, cu bun simt.

Plaja si piscine

La plaja si la piscina daca ajungeai pana la 9:30 gaseai sezlonguri, destule, dar din pacate se mai practica "rezervarea" lor incepand cu ora 7⁰⁰ si chiar si asa tot mai gaseai.

Plaja destul de aproape, in 5 minute ajungi, nisipul foarte fin, intrarea este lina in mare, apa a fost foarte curata, limpede, fara alge, foarte calda in aceasta perioada.

Piscinele sunt 3 mari si 3 de copii, fiecare corp de hotel cu piscina lui.

Animatie

Hotelul are in fiecare zi incepand cu ora 20:30 spectacol pt copii, iar mai tarziu, nu stiu exact la ce ora spectacol cu specific bulgar, asiatic etc, dar noi nu am vazut ca mereu plecam la plimbare prin statiune si mai ales la parcul de distractii.

Statiunea este foarte animata, plina de viata, petrecerile tin pana noaptea tarziu. Cine isi doreste o statiune activa aici gaseste ceea ce trebuie.

In concluzie recomand hotelul si de data aceasta din toate punctele de vedere.

Trimis de deeutza in 22.07.24 10:11:16
Validat / Publicat: 22.07.24 16:48:00
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Camera, vederea spre balcon

hlli