ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
JUL-2013

Atentie! Ne-a placut la Marti :p

Sa incepem cu inceputul.

Drumul

Desi autocarul a intarziat la plecarea din Bucuresti o ora, pot spune ca am recuperat oarecum pe drum. A fost un drum lung, de 19 ore, dar nu a fost extraordinar de obositor. Noi am reusit sa dormim cam 8 ore din cele 19 parcurse. Soferii mi s-au parut foarte buni, la fel si ghidul M. O. (spre deosebire de pustiul Alexandru de la intoarcere care nu cred ca ne-a adresat 3 cuvinte). S-au facut opriri la 3-4 ore... in mare a fost OK.

Cazarea

Am ajuns la hotel in jurul orei 12:00 unde ne astepta cu bratele deschise Dna Marinela despre care o sa povestesc mai pe larg la capitolul excursii.

Am fost cazati la etajul 6, camera 601 unde daca functiona si mini barul ne facea sederea perfecta. La capitolul curatenie nu ma plang: prosoapele se schimbau zilnic, asternuturile s-au schimbat de 2-3 ori in decursul celor 8 zile. Noi nu am gasit in nicio zi mult asteptatele lebede pe pat :)) dar aranjau asternuturile frumos. Desi am fost cazati la etajul 6 nu ne-a doborat caldura, iar camera avea o vedere frumoasa dupa cum o sa vedeti si in pozele pe care le voi posta.

Masa

Micul dejun de la 7:30-10:00. Dimineata puteai gasii branzeturi, salamuri (cam ciudatele, din carne de vita), oua fierte, omleta, legume, clatite, unt, dulceata, fursecuri, lapte si drept mancare calda, bucatarii mai preparau ciupercute sau rosii cu cascaval deasupra, un fel de musaca si cremwusti intr-un sos de rosii.

Masa de pranz de la 12:30-14:00. Dupa-masa puteai gasii si supe (de linte, ceapa, morcovi, taitei... precum s-a mai spus si in alt comment, aceleasi supe le puteai gasii si seara). Desi nu suntem obisnuiti cu modul in care turcii prepara mancarea, nu ramane nimeni infometat... de bine de rau mananci salata cu paine si tot ai ce manca (desi mie una mi-a placut mancarea).

Cina de la 19:30-21:00. Au fost seri in care bucatarii au gatit afara (din pacate o singura seara cu piept de pui la gratar).

Cel mai mare plus il au prajiturile... excelente!!!

Excursiile

Noi am fost intr-o singura excursie, croaziera. Am ales sa mergem cu Dna Marinela si intr-un fel ne pare rau... pe de alta parte ne bucuram. Ne pare rau ca am mers cu ea pentru ca: am luat excursia la 15 euro desi o puteam lua la 10 euro de la orice agentie apropiata de hotel (exact aceeasi excursie cu aceleasi opriri); cand am fost la acel tur oferit gratuit de agentie ne-a batut la cap "ATENTIE!! Vasul nostru este singurul cu tobogan! "... ce credeti? Nu am avut tobogan; ne-a spus ca se vor face 4-5 opriri pe vas, s-au facut doar 3; ne-a spus ca vom fi adusi inapoi la hotel, 8 oameni am ramas pe drum pt ca domnul sofer turc nu a vrut sa ne astepte si ne-am intors cu Kamikaze No. 5. Ne bucuram insa, pentru ca pe vas am reusit sa ne imprietenim cu alti romani, care ne-au facut vacanta mai frumoasa si de cand ne-am intors din vacanta, de o saptamana ne-am vazut de 4 ori si vom ramane prieteni: D. Nu am mers la Pamukkale si acum ne pare rau (am auzit ca intradevar este foarte frumos), dar ne-a speriat drumul de 220 Km distanta. Daca va tin picioarele incercati si Adaland, am auzit ca e frumos. De fapt, daca mergeti cu 5-ul s-ar putea sa va ajunga adrenalina :))).

Eu personal nu am vazut pe nimeni sa isi umple caserolele si sacosele, portbagajul chiar :)) cu mancare, poate pentru ca eram ocupata sa ma simt bine cu prietenii mei, "romanasii" si sa ma distrez, nu sa urmaresc si sa critic comportamentul altora.

Recomand acest hotel tuturor!!!

Trimis de Kikimikiriki in 09.08.13 18:15:16
Validat / Publicat: 09.08.13 19:16:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1937 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kikimikiriki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 noua ne-a placut camera

per
[09.08.13 22:36:18]

Bravo!!! Scurt si la obiect... Nota 10!!!

Cioban.moloz
[09.08.13 22:54:20]

Confirm! Am fost in aceeasi perioada/sejur si singura completare ar fi ca ghidul de la hotel este foarte insistent cu oferte la supra-pret si abereaza non-stop ca singurul vaporas cu tobogan este "cioban-moloz"... Am luat excursia cu vaporasul de la ea si surpriza - ne-a imbarcat pe alt vaporas fara tobogan... Noroc cu "romanasii" care stiu sa se simta bine indiferent de circumstante si uite asa m-am ales si cu noi super prieteni.

Eu recomand acest hotel in primul rand pentru pontonul cu sezlonguri, alte hoteluri nu am vazut sa-mi placa. Mancare ok, curatenie ok. SINGURUL MARE MINUS ESTE GHIDUL MARILENA CARE ABEREAZA.

Am cumparat excursii si de la ea si de la agentiile de pe strada si contrar celor spuse de ea agentiile de pe strada au un standard calitativ NET SUPERIOR. La duty free nu am fost opriti (niste doamne la varta a3a 80+ ani aberau diferite scenarii SF cum ca daca opreau soferii apoi vom fi opriti de politie, si daca am fi fost opriti care era problema? Cumparam Kalashnikov din duty free?)

Va urez sejur placut si distractie maxima! Merita acest hotel!

mihai.neagu*
[10.08.13 09:17:22]

Bravo! Tonusul reiesit din review este inbucurator si optimist.

Daca reveniti in Kusadasi, va recomand plimbarea cu vasul Big Baba; veti avea parte de distractie si o ambianta demna de invidiat.

Detaliile oferite nu sunt de neglijat si sper ca pe viitor sa aveti vacante cel putin la fel de placute.

[11.08.13 08:40:20]

Buna dimineata,

Vreau sa va intreb daca au piscina pentru copii.

Va multumesc anticipat,

[11.08.13 10:59:57]

@GJ04DZA: La Marti nu exista piscina!

[11.08.13 14:02:43]

@Nasshu: La mal sunt pietre sau nisip?

Eu am un copil de 6 ani si nu vreau sa se loveasca in pietre.

Multumesc,

[11.08.13 14:16:58]

@GJ04DZA: Ai doua posibilitati pentru scaldat.

1. pe ponton sunt amenajate doua scari, la intrarea in apa sunt niste saci umpluti cu nisip, apoi nisip. Insa una din intrari e cu apa mai adanca. Pentru exemplificare Click aici - se vedea a doua scara in zona mai adanca.Iar click aici pot vedea nisipul din apa .

2. in dreapta hotelului este plaja cu nisip Lady'S Beach cu intrare lina si nisip in apa. pentru exemplificare click aici

[11.08.13 16:29:56]

@Nasshu:

Am vazut!

Multumesc.

Cioban.moloz
[11.08.13 22:31:35]

@GJ04DZA: nu sunt pietre! De pe ponton se coboara folosind 2 scari direct in apa marii, nu sunt pietre, apa nu este adanca dar foarte aproape de capatul pontonului sunt arici de mare deci ATENTIE! Dar daca nu te duci in zona lor nu sunt probleme! In sejurul petrecut am facut plaja si baie doar la ponton si este absolut perfect si safe. Plaja este foarte foarte mica si inghesuiala foarte mare deci pontonul este cel mai mare plus al hotelului! .

[12.08.13 06:12:57]

@Cioban. moloz: inaltimea scarilor? Ma refer la faptul daca un copil - de 6 ani, poate sa coboare singur!

Arici de mare sunt spre stanga sau spre dreapta cum privesti marea de pe ponton?

Trebuie sa te trezesti de dimineata sa ocupi sejlong?

Va multumesc anticipat...

[12.08.13 07:42:27]

@GJ04DZA: scarile pot fi coborate de un copil de 6 ani. Arici sunt si in stanga si in dreapta, dar stau lipiti de pietre (mai exact de zidul pontonului aflat sub apa) acolo unde nu ajungeti, deci stai fara grija. Sezlonguri gasesti libere la orice ora, insa daca vrei mai in primul rand si pe alese, cand cobori la micul dejun pui un prosop pe ele.

[12.08.13 08:08:55]

@Nasshu: @Nasshu: Am inteles acum.

Camere pentru trei persoane adulte + 1 copil au?

Eu am doi copii. Unul de 16 ani si unul de 6 ani, si nu pot sa-i culc separat de noi.

Multumesc pentru raspuns...

[12.08.13 08:11:01]

@GJ04DZA: Mai mult ca sigur au. Si eu am fost cu doi copii. Ei au dormit separat de noi (in aceeasi camera) pe o canapea extensibila, iar noi in dormitor... (ex vezi pozele puse de mine).

[12.08.13 08:25:06]

@Nasshu: