ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2024
ÎNSCRIS: 24.03.21
SEP-2024
Cuplu
PREȚ SEJUR 633
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
BUN

Gradina cu Frangipani

Ce impact semnificativ are asupra noastra social media, deoarece ne poate influenta o alegere sau ne poate convinge sa facem alegeri. Tot vedeam imagini din Creta si review-uri si ni s-a facut instant dor de o vacanta in Grecia si anume in Creta, desi nu era in plan, practic social media si experientele anterioare ne-au determinat sa mai achizitionam un sejur in Creta. Principalul criteriu a fost pretul, ca deobicei ne orientam spre oferte ieftine si bune. Zis si facut, am gasit o oferta la o agentie renumita si am rezervat un pachet cu plata in rate. Costul total a fost de 633 eur pentru 2 persoane, ce includea biletele de avion, transfer la hotel, cazare 7 nopti cu mic dejun in perioada septembrie, la un hotel de trei stele. Un pret bun pentru pachet, avand in vedere locatia si preturile actuale, care sunt mult mai mari in comparatie cu anii anterior. Ne-a convenit de minune perioada, pachetul si destinatia Malia, Creta, unde am mai fost, în urma cu sase ani. Dacă sunteți curioși sa vedeți impresii va recomand sa citiți articolul I ❤️ Malia (vezi impresii).

Am avut zbor dimineata la ora 6 am din Bucuresti si la ora 14.15 din Heraklion la intoarcere. Totul a decurs conform programului fara intarzieri.

Hotelul Malia Holidays se afla in statiunea Malia, in zona centrala, aproape de biserica centrala din Malia si drumul principal. Se ajunge rapid in centrul vechi si in imprejurimi exista magazine, restaurante, taverne si puburi. Plaja din Malia se afla la 1 km de hotel, asa ca aveti ceva de mers, insa este bine pentru sanatate, pentru ca veti face mai multa miscare.

Am ajuns la hotel la ora 9 am si imediat am primit camera fara sa asteptam. Am platit suplimentar 21 eur pentru taxa de statiune perceputa obligatoriu de hoteluri si 10 eur pentru mic dejun pentru 2 persoane, deoarece am ajuns mai devreme, am avut optiunea sa luam micul dejun. ceea ce ne-a convenit de minune. Nu stiu daca acest lucru a influentat atribuirea camerelor, deoarece am primit camera imediat, desi credeam ca o sa mai asteptam ceva, pana primim camera, insa acest lucru nu s-a intamplat, spre surprinderea noastra.

Micul dejun a fost acelasi in fiecare zi, repetitiv, cu mici modificari, astfel continea urmatoarele alimente: branza feta, sunca, masline, castraveti, rosii, unt, gem, crema de ciocolata, oua prajite, friganele, omleta sau oua prajite, fructe de sezon (pepene, mere, portocale din gradina), compot de caise, iaurt grecesc, fasole alba, ceai, suc, ness, chec, cereale, lapte, orez cu lapte sau budinca de vanilie. Alimentele au fost basic si de o calitate modesta. In ultima zi de plecare au adaugat si cateva felii de bacon si croisante, deoarece erau mai multi straini nemti. A fost ok micul dejun, insa repetitiv, astfel incat, vreo doua zile am sarit peste micul dejun, pentru ca pur si simplu ne saturasem de gust si de miros si de consumat aceleasi alimente.

Micul dejun l-am servit pe terasa hotelului, intr-o gradina interioara, unde existau pomi si vegetatie colorata specifica Greciei. In aceasta gradina am vazut pentru prima data un copac cu frangipani inflorit si pot sa spun ca miroase divin. Plumeria, Frangipani sau Palmierul Hawaiian era plin de flori si in fiecare zi am cules flori cazute pe jos, oferite in dar de acest arbust, pe care le-am adus in camera, deoarece miros divin si arata la fel divin. Acum îmi doresc sa mi cumpăr un parfum cu Frangipani atât de mult mi a plăcut parfumul florilor de Frangipani udat de roua sau ploaie. Din aceste flori se fac ghirlande la diverse ceremonii în Hawai. Frangipani este un arbust tropical si ofera flori din primăvară pana în toamna.

Sa revenim la camera de hotel care a avut o marime medie si continea urmatoarele obiecte: doua paturi individuale lipite, un frigider vechi, un LCD mare si nou, un scaun vechi, o comoda, desi au fost doua paturi, un cuier, un dulap, un birou cu un scaun, o oglinda si o bancheta pentru bagaje. Camera a fost curata, insa mobilierul era efectiv vintage, vechi. Ce nu mi-a placut la camera au fost saltele foarte uzate, mai ales salteaua pe care am dormit eu, am avut senzatia unui pat de cazarma la care simteai toate arcurile, doar la bunici mai intalneam astfel de paturi, in care simteai fiecare arc si care scartaia daca te mutai de pe o parte pe alta. Cred ca prima investitie care ar trebui facuta la camere ar fi schimbarea saltelelor. Am avut dureri de spate pe toata perioada sejurului.

Un alt lucru old este baia, mai exact canalizarea si cada de dus, care este subdimensionata astfel incat la fiecare dus, se inunda baia cu apa si trebuia sa stergi pe jos cu prosopul de picioare ca altul nu aveai. Cada de dus este foarte mica si desi exista perdea de dus nu poate proteja de apa care sare in toate directiile cand faci dus. Pentru a evita cantitatea de apa care se prelingea pe gresia veche si cu un model old, mi-am spalat parul in chiuveta si am folosit dusul ca la cismea. Intr-un cuvand baia este foarte veche de un hotel de o stea cred si camera de 2 stele cam asa as zice avand in vedere patul. Pe toata perioada sejurului am avut tot felul de zgomote in camera :huruitul frigiderului vechi, scartaitul patului, zgomotul de la vasul de wc, precum si sunetele de la vecini care se auzeau dintr-o camera in alta.

Aspectele care mi-au placut foarte mult la acest hotel sunt cladirea hotelului alba din piatra si gradina hotelului plina cu flori, ingrijita zilnic, cu multi copaci si flori superbe. Am gasit in gradina flori de hartie, maslini, frangipani, mandarini, lamai si leandri infloriti. Superba gradina precum si zona din jurul piscinei.

Hotelul dispune de o zona de relaxare exterioara si interioara, precum si de o piscina medie ca marime cu multe sezlonguri. Sezlongurile nu se plateau si nici nu trebuia sa faci consumatie obligatorie, adica puteai sa stai la piscina sau pe langa piscina, fara sa consumi ceva. Foarte putini turisti comandau ceva.

Un alt lucru care mi-a placut la camera ar fi faptul ca aveai access la gradina si la o terasa, unde stateam in fiecare zi si beam ceva pe terasa. A fost foarte placut sa stai seara la o bere sau la un pahar de vin grecesc. Nu au fost tantari si nu am fost deranjati de alti turisti. Am avut noroc de turisti mai linistiti, asa ca ne-am odihnit in aceasta perioada. Pe toata perioada am avut grija de niste pisicute, care ne-au vizitat in fiecare seara pentru mancare pisiceasca. Din camera se ajungea rapid in gradina si la piscina si pentru ca am stat la parter noi puteam sa ajungem de pe terasa imediat la piscina, deoarece camera avea vedere spre piscina si gradina.

Ne-am simti bine in acest hotel, insa nu cred ca vom mai reveni, deoarece vom dori sa exploram si alte unitati de cazare sau alte zone. Cu siguranta pretul a jucat un rol decisiv in alegerea acestei cazari.

Recomand aceasta cazare doar persoanelor care nu acorda importanta deosebita conditiilor de cazare si care nu sunt foarte pretentioase sau celor care doresc sa plateasca un pret mai mic, asa cum am procedat noi.

Punctul forte al hotelului este gradina cu flori si pomi, hotelul din exterior si amplasarea hotelului fata de centru, strada principala si restaurante, magazine, supermarketuri. Mi-a placut si zona unde se servea masa pe terasa, in gradina dar si zona de la piscina. Pentru persoanele cu probleme de sanatate sau mai in varsta ar putea fi dificil de ajuns la plaja pentru ca este mai departe de hotel.

In timpul sejurului am vizitat de doua ori Heraklion, o data Agios Nikolaos si intr-o zi ne-am plimbat prin centrul vechi din Malia. La plaja am ajuns o singura data in Malia, deoarece vremea a fost schimbatoare, capricioasa si a plouat 3 zile din 7 zile, asa ca am facut mai putina plaja in acest sejur. Ma asteptam sa fie un soare mai bland, insa nu m-am asteptat sa ploua 3 zile. Ce a fost suprinzator ca vremea a fost instabila si se schimba de la o zi la alta.

Personalul hotelului a fost politicos, prietenos si amabil si in fiecare zi se ingrijeau gradinile si era efectuata curatenie in camera si in hotel, desi personalul nu este foarte numeros, avand in vedere numarul de turisti si camere disponibile in hotel.

Am reușit sa vizitam si zona veche din Malia, unde am descoperit case vechi în culori calde, frumoase, instagramabile, cu gradini îngrijite. Dacă ajungeți în Malia sa nu ratati aceasta zona. Mergeți pe lângă biserica si restaurantul vechi si plimbați-vă pe străzi la pas. Este o zona linistita ce îndeamnă la liniște, admirație, binecuvântare si mulțumire. Persoanele pasionate de fotografie vor avea ce fotografia.

Un restaurant care ne place si la care am revenit este AVLI, care se afla langa biserica din Malia. In prima zi cand am ajuns, la prânz după ora 2 pm, am luat cu asalt restaurantul. Visam la acest restaurant și la rakiul cu gust și miros de trandafiri, asa ca prima vizita a fost la acest restaurant cu specific grecesc. Ce îmi place la acest restaurant ca au cuptor și oferă preparate la cuptor. Aici am mâncat pulpe de cocosel la cuptor și macaroane cu condimente. O nebunie culinara. Porțiile s-au marit, insa preturile sunt mai mici ca la alte restaurante. Am vazut multe persoane care luau si la pachet ce ramanea in farfurii sau imparteau mancarea. Restaurantul servește mâncare doar începând cu ora 2 PM. Se primește din partea casei desert și rakiul cu trandafiri și gheata.

Recomand și patiseria de lângă biserica, unde puteți găsi cea mai buna inghetata din Malia orage pana cota, o nebunie culinara si cele mai gustoase si apetisante dulciuri. Tot de la patiserie puteți servi o cafea buna, o salata sau un pateu cu branza. Mi a plăcut ca au și o terasa, unde poti servi și permanent aceasta terasa era full de turisti englezi, francezi, olandezi sau localnici. O cafea dubla greceasca costa 2.60 eur , un sandwiche 3 eur, o cupa de inghetata 2 eur, o salata 5.5 eur, o prajitura 3.5 eur.

Vis a vis de hotel este un supermarket mare, cred ca este cel mai mare din Malia si de aici ne am aprovizionat cu fructe, apa, sucuri, bere, vin și snacks. Tot de aici am găsit ulei de măsline la 11 eur la un litru în sticle de plastic.

Va mulțumesc dacă ați citit acest articol si ati avut răbdarea sa citiți și ultimul rand. Va doresc alegeri inspirate, vacante minunate și va mulțumesc pentru aprecieri.

Trimis de Mirinda in 23.09.24 23:11:09
Validat / Publicat: 24.09.24 06:49:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Parga, Santorini, Corfu, Kos, Zakynthos
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Italia, Polonia, Belgia, Bulgaria, Olanda, UK, Croația, Egipt, Cehia, Austria, Grecia, Ungaria

VIZUALIZĂRI: 207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Frangipani

[24.09.24 06:48:16]

Mutat în rubrica "Malia Holidays Hotel , MALIA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 15613&hid=28737.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat ceva, ar fi chiar util — link încărcare video.

[24.09.24 07:24:42]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[24.09.24 08:03:42]

Mulțumiri pentru poze & video!

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
[24.09.24 08:04:43]

@webmaster: Cu drag și eu mulțumesc!

• SOCIALs