ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Hotel Ledra Samos

La începutul anului 2024 ne-am apucat să căutăm cazare în Samos. Ba pe google ori booking și fiecare a început să scrie mailuri către proprietari cerând oferte. Fiind un grup mare am avut nevoie de 3 camere triple și 4 camere duble, și în privința răspunsurilor nu a fost ușor. Nu am avut multe oferte iar de la unii nici până în ziua de astăzi nu am primit răspuns și din cele câteva oferte primite, în urma unei decizii comune ținând cont de preț-raport-calitate ne-am hotărât la Ledra (ledrasamoshotel.gr) din localitatea Kampos Marathokampou. Ni s-a cerut să plătim clasicul 30 % din 730 € pentru o camera dublă ori 850 € pentru o camera triplă fără mic dejun, iar la sfârșitul lui ianuarie deja am virat avansul. Sejurul pentru cei de au mers cu mașina a fost de 8 nopți iar fetele ce au venit cu avionul a fost de 9 nopți.

Hotelul e amplasat la capătul stațiunii Kampos, într-un spațiu destul de aerisit înconjurat de livezi cu măslini și loc de parcare la discreție iar plaja se află la 200 de metri. Încă de cum ajungi la el primul lucru pe care îl observi e statura impozantă a muntelui Kerkis de lângă locație. Dacă vrei poți face drumeții pe versanții lui, către peștera lui Pytagora ori la o mică biserică cu hramul sfântului Ilie, dar noi nu am fost amatori de asemenea activități. Am ajuns aici pe la orele prânzului unde am fost întâmpinați de cei doi angajați principali cu câte un pahar de suc de portocale, am schimbat câteva vorbe iar apoi ne-am primit camerele.

Hotelul are 2 corpuri de clădiri, o piscină destul de generoasă și un bar-restaurant. În privința micului dejun din cadrul hotelului nu pot să mă pronunț fiindcă ni s-a părut cam scump, adică 10€ de persoană/ zi. În schimb am mâncat la balcoanele nostre, alimentați cu mâncare din market și pâine proaspătă de la brutăria locală.

În privința camerei eu unul nu am ce comenta chiar dacă nu toată lumea a fost pe aceeași lungime de undă cu mine. Mobilierul era nou dar stilul lui aducea aminte de anii 90” , iar camera mea a fost destul de spațioasă. Am avut strictul necesar, adică un frigider, televizor, A. C. și o chicinetă. În schimb ca în alte locații aici nu găsești un aparat/ filtru de cafea dar eu preventiv ca de fiecare dată am venit din țară cu filtrul de cafea.

Curățenie se făcea în camere zilnic și cu schimb de prosoape la două zile, iar aici au și serviciu de spălat haine. În privința turiștilor cazați cu noi în același timp majoritari erau turci urmați de scandinavi.

Oricum locația e destul de selectă și foarte liniștită. Pe timpul zilei singurele sunete erau chicotele copiilor la piscină. Sincer să fiu chiar recomand hotelul doar că e puțin cam departe de localitățile principale și cele mai frumoase plaje iar acest lucru e un impediment.

Trimis de pacala_pm in 13.10.24 18:23:41
Validat / Publicat: 13.10.24 19:43:04
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia

VIZUALIZĂRI: 103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pacala_pm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Hotel Ledra 13

[13.10.24 19:42:07]

Bun revenit pe site, cu impresii

Mutat în rubrica "Ledra (Lidra) Hotel [Marathokampou], SAMOS (insula)" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[13.10.24 19:52:22]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs