ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
REZONABIL

Un hotel foarte modest

Citatul zilei- între prietenii adevărați, chiar și băutul de apă va fi o plăcere- proverb African.

Un hotel de maxim cinci, asta cu foarte multă indulgență. Colegii mei, cel puțin unii dintre ei sigur nu i-ar da notă de trecere.

Ultima noastră oprire pentru o noapte in drumul spre destinația noastră finală, a fost în orașul Yokadouma. Aceasta este un orășel, ultimul mai important, apropiat de granița cu Republica Centrafricană.

Orașul Yokadouma s-a făcut remarcat printr-un eveniment nefericit. În perioada colonială, Yokadouma a fost centrul unei campanii de imunizare pe scară largă, dar nefaste împotriva bolii somnului. Administrarea medicamentului a avut puține beneficii preventive, Mai mult a avut nenumărate efecte adverse. Într-un incident din 15 noiembrie 1954, cunoscut sub numele de „accidentul lui Yokadouma” , medicul francez a administrat greșit medicamentul în așa măsură încât peste 300 de persoane au contractat cangrenă și încă 32 au murit. A fost descrisă drept „una dintre cele mai violente catastrofe medicale din istoria Africii” .

Prea multe opțiuni de cazare nu aveam aici. Cel mai cunoscut hotel este Hotelul Elefant, doar că acesta se afla în renovare. Așa că de voie de nevoie am ales și noi ce a mai rămas. Mai era o misiune catolică unde puteam dormi la măicuțe, dar un prieten care a fost în zonă cu doar o lună înainte nu ne-a reomandat, așa că a rămas să ne cazăm la Le motel Zokadouma! Zis și făcut!

Am ajuns pe înserat la această pensiune. Era destul de nouă, dar neterminată parcă încă în construcție. Curtea unde am parcat mașina era plină de materiale de construcție, iar prima imagine era cumva dezolantă, era o anexă care era în șantier.

Pentru a nimeri la această pensiune ghidul l-a chemat pe recepționer în centrul orașului ca să ne ghideze. La intrarea în hotel era o mica terasă, iar pe dreapta era recepția. Nu a fost nevoie să primim chei de la camera. Toate ușile erau larg deschise, așa că ne-am ales fiecare camera după preferințe. Principalul criteriu urmărit era să aibă ventilator. Afară era foarte cald și nu toate camerele aveau această facilitate.

Eu am primit o camera micuță. De fapt mi-am ales o cameră modestă, la fel ca toate celelalte. Aveam doar un pat, o măsuță și un scaun plus ventilatorul mult dorit. Patul era destul de mic. Curățenie era destul de aproximativă. Pentru învelit aveam doar o pătură fără așternuturi. O să mă întrebați da ce-ți trebuie să te învelești pe căldura aia? Ei bine oricât ar fi de cald eu dor învelit!

Baia era mica și arăta ca după război. Absolut toate băilea aveau colacele rupte pe jumate. Mai bine le scoteau de tot. Nici vorbă de obiecte de igienă ori de apă caldă.

Geamul de la baie nu avea plasă de țânțari atât de necesară în acea zonă, chiar obligatory din punctul meu de vedere.

Fiind foarte oboist și având o noapte scurtă eu am dormit. Nu foarte bine, dar am dormit. Alți colegi nu au fost la fel de norocoși, deoarece au avut ceva oaspeți nedoriși și nepoftiți, niște șoricei. Din acest motiv la întoarcerea în Camerun am schimbat locul de cazare, am dormit la măicuțe.

Evident că nu era nici fir de internet  și nici nu aveam micul dejun inclus. Nici nu aveau unde să-l prepare.

Dis de dimineață la ora patru, am părăsit fără regrete această pensiune și am plecat spre Republica Centrafricană.

Ce mai pot spune despre această pensiune? Era foarte ieftină. O noapte de cazare era 5000 CFA sau 10000 CFA în camera cu televizor, respectiv 35 de lei sau 70 de lei. Nu cred că mă întrebați dacă o recomand ori ba, cert este că eu tot vă voi spune că nu o recomand. Poate doar dacă nu există o altă variant!

Trimis de robert in 09.06.24 09:57:23
Validat / Publicat: 09.06.24 10:25:09
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Algeria, Argentina, Bahamas, Benin, Brazilia, Camerun, Chile, China, Coasta de Fildeș, Cuba, Egipt, Emiratele Arabe Unite, Etiopia, Europa, Gambia, Ghana, Guineea Bissau, Honduras, Hong Kong, India, Indonezia, Insulele Cayman, Jamaica, Kenya, Macao, Maldive, Mexic, Pakistan, Republica Centrafricana, Republica Dominicană, Rusia, Senegal, Sheychelles, Sri Lanka, SUA, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 camera mea

[09.06.24 10:23:02]

Mutat în rubrica "Le Motel Yokadouma [Yokadouma], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

robertPHONEAUTOR REVIEW
[09.06.24 10:37:26]

@webmasterX: Zokadouma!

webmasterPHONE
[09.06.24 11:29:39]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs