ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2024
STATUS: APOLLO
JUN-2024
Prieteni
PREȚ SEJUR nu știu
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
BUN

Hotel Kyriad Tours Sud - Chambray-lès-Tours

În cadrul circuitului Paris și Valea Loarei am fost găzduiți două nopți în orașul Tours, la Hotel Kyriad. Hotelul este mic și situat departe de centru, cam la 7 km. Este de fapt un hotel de tranzit, o mare parcare de camioane pe care am zărit-o dincolo de gardul împrejmuitor al hotelului făcându-mă să cred că acesta este vizitat mai mult de șoferii de cursă lungă. Privit din afară, hotelul pare simpluț, dar are o parcare proprie, destul de mare și bine amenajată, are flori și plante decorative în curte, iar pe gard sunt fixate mai multe căsuțe pentru păsărele. Poarta se încuie pe timpul nopții, intrarea celor întârziați făcându-se prin intermediul unui cod căpătat de la recepție. Este bine de știut că noaptea nu mai este nimeni la recepție și că se încuie și ușa de la intrarea principală. Intrarea sau ieșirea pe timpul nopții se face printr-o ușă alăturată, mai mică.

Servicii

Hotelul Kyriad, cu numai două etaje, (adresa: 38 Rue de la Berchottière, 37170 Chambray-lès-Tours), nu are lift. Și nici balcoane. De asemenea, la Hotel Kyriad nu se poate servi cina. Noi, aflați în circuit de mai multe zile, am luat masa de seară în oraș, la un restaurant italian, planificându-ne întoarcerea la cazare numai după servirea cinei.

Contra unei sume de 7 euro/animal/noapte, Hotel Kyriad acceptă și animale de companie. Iar dacă dorești un kit cosmetic (pentru bărbați sau pentru femei), va trebui să achiți 8 euro. Nu știu dacă oaspeții hotelului plătesc parcarea, dar știu că plătesc obligatoriu o taxă de oraș de 3 euro/persoană/noapte chiar dacă locația este atât de izolată, atât de "în afara orașului". De altfel, această taxă de oraș (diferită în funcție de hotel) se plătește acum peste tot în Franța.

În cameră, printre celelalte dotări, am remarcat o pernă cu memorie pe care trona un pliant din care am înțeles că aceasta este o ofertă (puteam cumpăra o astfel de pernă de la recepție).

În fața recepției este un lobby generos, cu canapea, fotolii și multe perne, iar în lateral un separeu de asemenea foarte generos, pentru petrecerea timpului la televizor, la un joc sau citind ceva (există acolo o bibliotecă destul de bine dotată).

Camere & Cond. Cazare

Mi-a fost repartizată camera 105 aflată la etajul 1, astfel că n-a trebuit să mă chinui prea mult cu bagajul pe scări. Camera era foarte curată, cu mochetă pe jos, având un aspect de nou.

Patul dublu, cu așternut curat, cu două perne bune între care trona perna cu memorie care se voia testată, este flancat de două mici suporturi cu rol de noptiere și de tot atâtea corpuri de iluminat. Un corp de mobilier cu bară pentru umerașe, cu câteva rafturi și cu un suport pentru bagaje, un scaun și un blat fixat într-un colț, întruchipând un mic birou pe care se află telefonul, o lampă și câteva informații pentru turist, completează dotările camerei 105.

Serviciul pentru preparat ceai sau cafea (plicuri cu ceai și cu cafea, zahăr, lapte, doi biscuiți, două cești și cană-fierbător) se află lângă suportul pentru bagaje. Alte dotări: televizor montat într-un panou de lemn, pe perete, aer condiționat și suficiente prize și întrerupătoare.

În cameră s-a făcut curățenie și s-au schimbat toate prosoapele a doua zi.

Baia - foarte curată, are cabină de duș, o oglindă mare, uscător de păr, o etajeră, două pahare de sticlă, perie pentru toaletă și suficiente suporturi pentru prosoape. Consumabile - săpun lichid atât la duș, cât și la chiuvetă și rezerve de hârtie igienică. Cele trei prosoape de mărimi diferite, mă așteptau albe, imaculate.

Gastronomie (Buc. & Masă)

Am menționat deja că Hotel Kyriad nu oferă cina. Și nici nu am semnalat magazine în jur de unde să-ți poți procura ceva. În cazul nostru ăsta nu a fost un impediment. Organizatorii circuitului au știut cum să rezolve această problemă.

Așadar, la Hotel Kyriad nu am servit decât micul dejun. Cașcaval, două sortimente de mezeluri, brânzeturi cu mucegai, unt, omletă, cârnăciori, iaurt, clătite, croissante, cafea, ceai, suc și un compot cam fad, acestea au fost ofertele micului dejun.

Locație și Împrejurimi

Aflat la 7 km de centrul orașului, la periferie, Hotel Kyriad nu oferă cine știe ce priveliște. Străduța din fața intrării pe care se mai zăresc niște case, pare pustie. Alături de hotel mai este un altul - Hôtel Restaurant Campanile Tours Chambray-lès-Tours, dar și unul dintre cele mai modeste hoteluri, cu intrare direct de afară, dintr-un cerdac lung, comun, așa cum am văzut numai în filme - Hôtel Première Classe Tours Chambray-lès-Tours. Nu știu cum este în interior (care sunt dotările camerei sau dacă o cameră are sau nu baie proprie), dar pe exterior, acest mic hotel de numai 2* arată foarte bine. Pentru cei aflați în tranzit, care nu-și doresc ele mai luxoase condiții, cred că poate fi o opțiune.

Distracție & Relaxare

Relaxare, da, distracție, nu.

Trimis de iulianic in 16.06.24 22:00:17
Validat / Publicat: 17.06.24 06:35:32

VIZUALIZĂRI: 131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Tours - Hotel Kyriad Tours Sud. Vedere dinspre poartă.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.50 EUR pe cameră

[17.06.24 06:33:28]

Mutat în rubrica 'Kyriad Tours Sud Hotel [Chambray-les-Tours], TOURS' (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [17.06.24 07:34:11]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs