ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2024
ÎNSCRIS: 03.09.12
SEP-2024
Cuplu
PREȚ SEJUR 1500
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ PC
REZONABIL

încărcat de pe telefon!

Sejur cu bune și cu rele la Gran Bali, cel mai înalt hotel din Spania și poate și din Europa

Mi-am dorit de mai mulți ani să văd orașul stațiune Benidorm și să stau la Gran Bali pentru vederea spectaculoasă pe care o oferă, de la etajele sale superioare.

Intenția mea s-a concretizat anul acesta în ultima săptămână din septembrie.

Am plecat cu avionul din Otopeni la ora 17.45 și am aterizat, fără întârziere, în jurul orei 20.30 în Alicante, diferența de fus orar fiind de minus o oră.

De-acolo am fost preluați de ghida româncă a tour operatorului, care ne-a făcut îmbarcarea intr-un autocar, care s-a ocupat complet cu turiști care mergeau toți la Bali!

Pe traseu ghidei i-a turuit gura și ne-a bătut la cap cu excursiile opționale ce se puteau face din Benidorm (și care nu s-au mai făcut pentru că nu au fost suficienți doritori).

La sfârșitul sejurului, ghida a fost complet ineficientă și pe 'mute ' (nu ne-a dat nici o informație de nici o natură, iar la coborarea din autocar nu ne-a urat nici măcar drum bun).

Așa sunt unii, când nu le iese cașcavalul... sau poate am eu prea multe pretenții, dar nu cred.

DESPRE HOTEL

Nu am să insist cu informații care s-au scris deja pe AFA.

Hotelul are două corpuri, unul mai înalt de 43 de etaje, cu 5 lifturi principale și 2 exterioare panoramice, acesta având o terasă de belvedere la et. 45 (liftul urcă până la et. 43, unde cobori și te așteaptă o tanti, căreia trebuie să-i achiti suma de 3 euro de adult, după care mai urci pe scari 2 etaje până la terasă.

Noi am urcat și ne-a plăcut întreaga panoramă care se vede.

Deși mulți foloseau liftul exterior pentru panoramă, nu e cea mai bună opțiune, deoarece se vede doar un segment din Benidorm, in vreme ce de pe terasă ai o vedere de 360 de grade.

În prețul de 3 euro am avut inclus și un pahar de bere la Island Cafe Bar, situat față în față cu una din piscinele exterioare ale hotelului.

Al doilea corp este mai mic, doar 19 etaje, care are la ultimul nivel și zona de spa cu piscină interioară, contra cost.

În apropiere de hotel se află o stație de autobuz, multe magazine și restaurante.

La recepție tot timpul a fost aglomerat, foarte mulți turiști, în special vârsta a treia.

Am primit o cameră dublă la et. 22, cu vedere spre blocul rezidențial Il Tempo și plaja Levante.

CAMERA

Aspecte pozitive:

Vedere frumoasă din balcon, seara se auzea și se putea urmări spectacolele de la piscină.

Mi-au plăcut saltelele de la pat, confortabile, prosoapele, oglinzile mari din camera de dormit și din baie, lumina roșie de veghe din baie.

Aspecte negative:

Nu mi-a plăcut compartimentarea camerei: la baie, spațiul îngust dintre chiuvetă și intrândul de la cadă și wc.

De asemenea, aspectul general învechit al camerei, ce-mi amintea de un hotel din anii '60, balconul îngust cu ziduri gri, fisurate.

Pe paturi mi-aș fi dorit o pilotă de vară cu care să mă învelesc, dar nu era decât o chestie subțire ca un cerceaf, pe care eu am aprecit-o ca fiind decorativă, intr-ucat avea un aspect aspru nu moale, astfel că mi-a fost frig, iar a doua zi i-am spus cameristei că vreau o pilotă, iar ea mi-a răspuns că aceea e pilotă, iar dacă vreau ceva mai gros, sunt pături pe raftul de sus din dulap.

Da, erau, doar că și acelea aveau un aspect ponosit, una chiar avea o gaură ce părea de la un muc de țigară aprins și adică, neavând un plic de cerceaf, trebuia să pun pătură direct peste mine, așa că am refuzat.

Am crezut că în cameră vom avea măcar două sticle gratuite de apă pe zi, dar când am ajuns seara la ora 22.00, am constatat neplăcut surprinsă că nu avem apă, iar toate magazinele din împrejurimi erau închise, fiind duminica, iar ghida nu s-a ostenit să ne informeze, excursiile ei fiind mai importante... culmea că și pe AFA, în articolele publicate anterior, s-a omis să se scrie in mod expres că nu se oferă apă în cameră (mi se părea de bun simț să se ofere, având în vedere că în alte țări, chiar dacă nu ai inclus nici un fel de masă, ai măcar două sticlă de apă, iar noi aici aveam pensiune completă!).

Telecomanda de la TV nu avea un menu care putea fi utilizat și de pe care să poți face selecții, oricum nu am avut timp de televizor.

DESPRE MÂNCARE

Hotelul are două restaurante, unul la același nivel cu recepția și vedere la o statie de autobuz, cu mobilier și aspect învechit, Xaloc, unde am mâncat o singură dată și nu mi-a plăcut și al doilea restaurant, Gregal, la demisol, unde poți ajunge coborând pe scări sau cu liftul de la nivelul recepției.

Acesta din urmă a fost o surpriză plăcută într-ucăt a fost complet renovat și modernizat în februarie 2024.

Aspecte pozitive:

La prânz și cină ți se oferea o sticlă de jumatate de apă plată și o sticlă de 750 ml de vin, bunicel.

Mâncarea a fost în general bună, nu foarte diversificată, dar găseai ce să mănânci.

M-am bucurat că am găsit mai multe feluri de pește, foarte gustos și salate mixte de crudități. Inghețatele, de arome diferite, ambalate în recipiente de 250 ml, ca și iaurturile, au fost bune la gust.

Aspecte negative:

Cina se servea târziu, (după aprecierea mea) la Xaloc la 19.30 și la Gregal 20.00, aș fi dorit la ora 18.00 sau 18.30. Indiferent de restaurant, fiind foarte mulți turiști a fost foarte aglomerat.

Nu mi-a plăcut că trebuia de fiecare dată să stai la coadă și la intrare și la ieșire, să ți se verifice pe calculator cardul să vadă ce tip de masă ai și dacă consumai băuturi. Era mult mai simplă varianta cu brățară la mâna...

Toate iaurturile erau dulci, am fost nevoită sa-mi cumpăr de la magazin chefir sau iaurt simplu.

Dimineața nu mai serveau la liber șampanie.

Desertul nu a fost pe placul meu, sărăcăcios și fără gust.

M-am așteptat să găsesc fructe de mare, în special creveți, dar nu au servit decât de trei ori paella, din care o dată cu niște creveți minusculi și rari, că trebuia să-i cauți cu lumânarea și de două ori cu carne de pasăre.

De fiecare dată, paella a fost prea prăjită, trebuia să razi orezul de deasupra, deoarece dedesubt era prins de tavă.

DESPRE PISCINE

Hotelul are trei piscine exterioare mari, pentru adulți, una pentru copii și o piscină interioară, în zona spa, contracost.

Noi am folosit doar piscina exterioară mai mare și prosoapele noastre (nu am văzut pe nimeni cu prosoapele oferite de hotel contracost).

Șezlongurile au fost ok și am stat intr-o zonă unde aveam umbră de la clădirile învecinate și nu am avut nevoie de umbrelă de soare, care ca și șezlongurile erau gratuite.

Mi-a plăcut la piscina mare, că se adâncea treptat până la 1,70 m și aveam unde să înot, iar alături se află un jacuzzi cu cei mai puternici bulbuci pe care i-am găsit până acum în vreun sejur!

Copiii aveau un spațiu de joacă amenajat frumos, dar contracost, deasupra băilor de la piscină.

Din păcate nu am putut îintra și în piscina cu cascadă, deoarece era în renovare.

DESPRE PLAJĂ

Cea mai apropiată plajă de hotel este plaja Poniente, care se află la circa 350 m distanță.

Drumul până la plajă ne-a încântat și nici nu ne dădeam seama cand ajungeam, fiind atenți la hotelurile și clădirile rezidențiale din împrejurimi.

Mi-a plăcut foarte mult plaja nisipoasă, cu intrare lină și nisip fin în mare...

Apa a fost caldă, circa 24 de grade și am avut noroc să prindem doar zile însorite.

Erau și zone cu șezlonguri de inchiriat, ar fi costat 18 euro, două șezlonguri și o umbrelă pe zi.

Noi până la prânz ne plimbam prin stațiune, după prânz până pe la 16 00 stăteam la piscină, iar în jur de ora 17.00 plecam la mare unde rămâneam până la ora 19.00.

ASPECTE AMUZANTE:

Primul ar fi că l-am avut companion în acest sejur la Gran Bali pe ' TATAIE'.

Cine e Tataie?

Un băiețel de 4 sau 5 ani, care a stat în spatele meu în avion pe segmentul Otopeni - Alicante și care, în afara faptului că nu a stat o clipă locului, lovind în mod repetat cu picioarele spătarul de la scaunul meu, îl întreba din cinci în cinci secunde pe bunicul lui ba de una ba de alta, vorbind tare, așa cum o fac copii mici: Tataie, de ce mergem pe deasupra apei? Tataie, cât mai avem de mers? Tataie, unde e orașul? Etc.

Și ce credeți, când ne-am urcat în autocarul de transfer, 'TATAIE' după noi, la Gran Bali și acolo, după noi la restaurant, chiar masa invecinată, și nu numai, chiar la același etaj cu noi, 22.

Noroc că nu ne-am întors pe aceeași dată, că sigur îl aveam pe 'TATAIE ' din nou în spatele meu în avion și-mi făcea capul calendar! (am avut același locuri la întoarcere).

Al doilea aspect amuzant a fost intr-o zi, că ne-am urcat în lift, am apăsat la 22, dar nu s-a afișat etajul in urma comenzii, în schimb, a început să ne anunțe aleatoriu et. 12, et. 17, et. 25, et. 36, fără să oprească, ceea ce ne-a cam speriat, pentru că tot continua să urce și ne-a anunțat din nou vocal, ca și cum s-ar fi scuzat, ceva de genul 'că nu e nimeni de servici și că e în afara programului '???!!!

Noroc că s-a oprit la ultimul etaj, 43, unde s-au deschis ușile și am ieșit repede.

Nu am mai folosit același lift până la terminarea sejurului.

IN CONCLUZIE:

Hotelul Gran Bali nu a fost printe cele mai bune opțiuni de cazare pe care le-am avut, dar nici printre cele mai rele... Dacă ar fi să revin în Benidorm, ceea ce îmi doresc, aș alege o altă variantă de cazare.

Ce impresionează la acest hotel este holul mare de la recepție și lobby și vederea pe care o oferă de la etajele superioare spre stațiune.

În rest, aspectul exterior al hotelului seamănă, ca să-l citez pe soțul meu, ' cu o structură extraterestră, dar nu în sensul bun'.

Vă doresc în continuare să aveți parte de zile frumoase, sănătate și bucurie!

Trimis de elenaadina in 08.10.24 10:13:29
Validat / Publicat: 08.10.24 12:54:20
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa, Asia, Africa, America de Sud, Oceanul Indian

VIZUALIZĂRI: 116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gran Hotel Bali, vedere din balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

webmasterPHONE
    [08.10.24 13:09:54]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONEAUTOR REVIEW
    [08.10.24 14:36:11]