ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2024

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Bataie de joc

Conditiile sunt de 2-3 stele, in niciun caz de 4 stele.

Ca sa intri la restaurant stai la coada de 15-20 m ca sa se elibereze mese.

Te insotesc sa iti lasi masina la 700m intr-o parcare de-a lor in schimb.

Sa nu ajungeti mai devreme decat ora de check-in pentru ca “rooms are not ready” chiar daca plange si tipa copilul de 2-3 ani ca nu mai poate de oboseala (in cazul nostru drumul a durat 8h). Odata ajunsi in camera, puteti gasi nisip pe jos (care se simte intr-un mare fel pe talpile transpirate si obosite dupa 8h de drum si 4 de asteptare a camerei).

Nu este normal sa ameninte cu politia un hotel caruia i-am platit serviciile pentru ca cerem un loc de parcare decent pentru masina pe care am achizionat-o cu multe eforturi. Nu este normal sa stam la coada pentru mancarea pe care am platit-o (nu este gratis/pomana). Ne este foame atunci, nu dupa 40 min de stat la coada in miros de mancare.

Trimis de Ralustancu123 in 13.07.24 14:44:21
Validat / Publicat: 14.07.24 09:15:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 425 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ralustancu123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.24 09:14:45]

@Ralustancu123: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 114904&hid=2938.

[14.07.24 10:22:41]

@Ralustancu123:

Cam multe nemulţumiri, mai mult sau mai puţin justificate, în opinia mea, hotelul având impresii bune şi foarte bune pe alte saituri.

Au 20-30 locuri de parcare la care nu ai acces nici daca le oferi bani. Am incercat sa asteptam in masina pana iesea alt turist cu care vorbisem in prealabil si urma sa plece in 5-10 min si ne-au amenintat ca vor chema politia daca mai blocam parcarea. Ei considera proprietatea lor si strada - caci pe strada (domeniu public) ne aflam. Te insotesc sa iti lasi masina la 700m intr-o parcare de-a lor in schimb.

Este neplăcut să fii ameninţat cu poliţia, dar nici 'metoda' folosită/încercată de voi nu a fost cea mai ortodoxă.

La câte camere are hotelul, este evident pentru oricine că nu toţi turiştii vor putea prinde loc de parcare fix în parcarea de lângă hotel, deşi poate şi ei şi-ar dori asta.

Eu aş fi apreciat faptul că au găsit o soluţie alternativă oferind posibilitatea de a parca într-o locaţie din apropiere.

Cel mai important aspect este acela că parcarea este GRATUITĂ, ceea ce tu ai omis să menţionezi, aproape o raritate în Sunny Beach.

De ce ai încercat să 'şpăguieşti' parcangiul? De ce crezi că tu ai avea mai multe drepturi decât ceilalţi turişti?

Indiferent câte ore durează drumul, când îţi propui să ajungi la hotel cu patru ore înainte de ora oficială de check in se presupune că îţi asumi riscul să nu găseşti/ primeşti camera disponibilă. Nu este vinovat hotelul că voi aţi plecat la drum în creierii nopţii şi copilul este obosit şi nedormit.

Nu cred că pe litoralul românesc aveaţi vreo şansă să fiţi cazaţi la 10 dimineaţa

[14.07.24 13:29:03]

@Ralustancu123:

Recunosc că nu am reuşit să înţeleg în ce a constat "bătaia de joc" menţionată chiar din titlu.

Oare pentru faptul că ai beneficiat de parcare gratuită?

Oare pentru poziţionarea extrem de avantajoasă a hotelului foarte aproape de plajă, fiind despărţit de aceasta doar de faleză?

Oare pentru plaja foarte frumoasă, lată şi cu nisip fin, cu intrare lină în mare, perfectă pentru copil? Ai notat cu 6, fără să detaliezi ce anume te-a nemulţumit, o plajă perfectă cum nu găseşti în niciuna din staţiunile de pe litoralul românesc

Sau pentru umbrela şi şezlongurile de care ai beneficiat gratuit atât la plajă, cât şi la piscină?

Poate încarci măcar nişte poze să înţeleagă şi cititorii de ce nu recomanzi acest hotel.

cris1982
    [14.07.24 13:50:42]

@Ralustancu123:

Ca sa intri la restaurant stai la coada de 15-20 m ca sa se elibereze mese..... Nu este normal sa stam la coada pentru mancarea pe care am platit-o (nu este gratis/pomana). Ne este foame atunci, nu dupa 40 min de stat la coada in miros de mancare.

Este cunoscut faptul că la hotelurile all inclusive se pot forma diverse cozi care necesită timpi de așteptare. Așa că pentru viitor, ori acceptați acest inconvenient fără nicio supărare, ori vă reorientați către hoteluri/pensiuni/vile fără mese incluse.

8h de drum si 4 de asteptare a camerei

De regulă, cine plătește all inclusive predă camera la ora de check-out pentru că dorește să beneficieze de tot ceea ce a plătit. Sunt rare cazurile în care se eliberează camera mai devreme, se poate face curățenie și se pot caza turiști înainte de ora oficială de check-in. Doar în aceste cazuri rare, care țin de noroc, vă puteți caza mai devreme. Hotelul nu își poate da afară turiștii mai devreme ca să vă poată oferi dvs o cameră, indiferent cât de obosiți ați fi după drum și indiferent cât ar plânge copilul. Așadar, pentru viitor, ori acceptați riscul că puteți aștepta până la ora oficială de cazare, ori plecați mai târziu de acasă ca să ajungeți exact la ora de check-in.

Acestea fiind zise, pe viitor sper să faceți alegeri mai bune!

[14.07.24 14:12:16]

@cris1982:

Formarea cozilor la intrarea în restaurant şi aşteptarea pentru eliberarea unei mese NU se întâmplă doar la hotelurile all inclusive, ci se poate întâmpla la orice restaurant căutat din orice ţară, inclusiv la cele cu autoservire.

Trebuie să te mai şi orientezi în spaţiu, în funcţie de situaţie. Poţi merge la restaurant fix la ora deschiderii programului de masă sau, dacă ai ratat startul, te duci după 45 minute sau chiar o oră, timp suficient să termine de mâncat cei care au fost printre primii. Aşa eviţi aşteptatul la cozi şi căutarea unei mese libere. E simplu.

[15.07.24 18:30:58]

@Ralustancu123: Prețul declarat = „132”  €” — este cumva per noaptea de cazare?

Sau o fi 1.322 euro?

cris1982, hlli