ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2024
ÎNSCRIS: 08.07.10
MAY-2024
Cuplu

Turcia început de sezon - mai 2024

Am fost acolo în zona Didim în perioada 2-8 mai 2024, deci să zicem un extrasezon. Am cumpărat o cazare acolo în luna februarie fără să știu cum va fi la muncă în perioada aceea de început de mai. Practic nu ne-am permis luxul de a prelungi sejurul nostru în Turcia cu o cazare intermediară, așa că planul nostru a fost un pic dat peste cap pentru că cei 1150 km cât este drumul București -Didim  au trebuit făcuți dintr-o bucată atât la dus cât și la întoarcere.

Ce vreau eu să menționez este faptul că am pus  la rubrica AFA întrebarea cu privire la costul carburantului în acel moment din Turcia și nu am primit un răspuns. Pentru noi ar fi fost util să aflăm cursul valutar și cât costă litru de motorină.

Pentru că se deschide sezonul estival la turci o să scriu aici câteva informații utile cu precizarea că ele se pot modifica  ușor de la o zi la alta datorită inflației agresive pe care o parcurge economia din Turcia,

Așadar drum lung București Akbuk (la 20 km de Didim), intrarea în hotel 16.00. Noi am făcut ceva socoteli cu condusul și cu vămile și a ieșit următoarea treabă: Am plecat de acasă pe 1 mai ora 21, am trecut vama Giurgiu/Ruse rapid, vinieta de la bulgari am cumpărat-o pentru o lună din vama românească de la un chioșc nou amplasat, am plătit pe ea 80 lei, de aici puteam să schimbăm ceva leva dar nu am făcut-o mai avea ceva Bogdan prin buzunar. Plinul la mașină motorină-full făcut acasă în Chitila. Traseul urmat prin Bulgaria este cel clasic - adică Razgrad, Targoviște, Kotel, Yambol, Lesovo ieșire în Turcia prin Hamzabelyi traseu de noapte foarte liber cu vreo 2 opriri pentru cafea și necesități fiziologice. La ora două noaptea ne-am pus la cozile de o singură mașină în vama bulgărească și două mașini în vama turcească. total timp consumat 5 minute la bulgari, 15 minute în vama turcă. De ce 15 minute la turci? pentru că în Istanbul era decretată starea de asediu și așa că am fost controlați fizic mai minuțios, a fost prima dată pentru noi când am scos bagajele la masă pentru control. A fost ok și rapid.   Alte cinci minute le-am consumat cu cumpărarea tutunului din dutty free-ul turcesc, apoi până la Edirne am mai trecut prin două filtre ale jandarmilor.

Traseul ales prin Turcia a fost următorul: Edirne, Lapseki, Podul Canakkale 1915, Canakkale, Enzine, cele două tunele (unul uriaș de 4 km), Akcay, Oren Ayvalik, îninte de Menumem urcat pe autostradă până la Soke, Didim, Akbuk.

Ca și costuri avem așa umplut rezervorul cu motorină înainte de a urca pe pod la Canakkale la prețul de 42.36 (AYgaz), plată pod cu HGS 355 lire turcești (îl aveam încărcat din luna decembrie) dar nu-i bai se poate plăti chas sau card la poarta indicată de panou. La autostrada de la Izmir am plătit cu HGS 90 de lire atât la dus cât și la întors.

La întoarce acasă traseul a fost identic prin Turcia, numai că prețul la motorină a fost mai scăzut astfel că am făcut un plin la prețul de 42,43 lire turcești /litru (zona Akcay - Petrol Office) și am mai completat ceva la prețul de 39.99 înainte de intrarea în orașul Edirne la un Turkie petrolleum (sau ceva de genul).

Ca și schimb valutar am avut următorul curs: în Didim am schimbat în bazarul de la delfini cu 100 euro - 3340 lire turcești. La Mall Ruia în Mugla la un bijutier pentru 100 euro am primit 3420 lire turcești (în zile diferite) pe 8 mai în centru la Edirne cursul era 100 euro - 3400 lire turcești.

Vremea a fost generoasă cu noi ne-a răsfățat cu soare pe toata perioada și ne-a supra încins pielea destul de mult, în golful Akbuk nu a bătut vântul decât într-o zi (moderat) este ziua în care m-am ars la soare (Haha). Temperatura mării în jur de 21 de grade, cu puțin curaj se putea face baie.

Sper că am scris cam tot ce interesează pe cei care urmează să plece în perioada imediată la turci. Ce să vă spun:

Drum bun și vacanță frumoasă să aveți!

Trimis de adrianbogdan in 12.05.24 09:02:44
Validat / Publicat: 12.05.24 09:45:05
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Pod Canakkale 2015

tata123 🔱
[12.05.24 16:56:46]

@adrianbogdan: Mulțumim pentru informațiile proaspete de pe un traseu străbătut intens de români.

În vama turcească se mai fac fotografii?

P. S. Cred că podul care traversează strâmtoarea Dardanele în zona Canakkale, inaugurat în 2022, poartă numele de Podul Canakkale 1915 (anul 1915 are legătură cu victoriile obținute de otomani împotriva Aliaților în peninsula Gallipoli).

Călătorii frumoase!

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[12.05.24 17:02:43]

@tata123 🔱: Podul Canakkale 1915, da ai dreptate, 2015 este anul în care poporul turc a pus bazele construcției.

tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Didim: