ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2013
ÎNSCRIS: 18.08.13
AUG-2013

Drum simplu si liber prin Svilengrad

Plecare: Bucuresti - Eroii Revolutiei

Destinatie: Keramoti Grecia

Pasageri: 4 (inclusiv soferul)

Masina: Toyota Auris 1.4 benzina

Total: 700 km

Consum mediu (dus/intors): 6%

Durata: 10 ore (inclusiv pauze) cu mers legal, +10/20 km/h

Am plecat 3 masini din Bucuresti, fiind un grup de 10 prieteni. Plecarea s-a facut de la Eroii Revolutiei la ora 4:30.

Ne-am indreptat catre Giurgiu, unde am achitat rapid taxa de pod de aprox 25 RON. Deja se lumina de ziua cand am oprit sa luam vigneta pt BG. Nu am oprit la prima benzinarie unde era haos, ci am mai mers 1-2 km pana la o mica benzinarie no-name. Pretul vignetei pt o saptamana a fost de 10 leva, cam 25 RON. De precizat este ca am cumparat leva din tara, fiind prima iesire pe cont propriu, nu stiam daca se poate achita cu altceva decat cash.

Traseul ales a fost Ruse - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Maglizh - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Harmanli - Svilengrad - Orestias - Xanthi - Keramoti.

Am ales trecatoarea din munti spre Gurkovo fiindca m-am informat de dinainte ca este mult mai lejera ca cea directa catre Stara Zagora si intr-adevar n-a postat probleme deosebite.

Drumul prin BG a fost foarte lejer, cu trafic redus, asfalt de buna calitate, bine semnalizat prin indicatoare rutiere. Se poate calatori doar pe baza semnelor si cu o harta clasica, insa noi am avut si un sistem de navigatie dotat cu IGO 8 pentru siguranta. Limitele de viteza sunt 50 in localitate, 90 in afara, pe care le-am respectat in mare masura, eventual +10/20 km/h. Exista portiuni cu limitari de 60 care apar destul de brusc, loc in intalniti politia pe marginea drumului cu radar. In principiu bulgarii semnalizeaza cu farurile prezenta politiei, insa nu s-a respectat regula de fiecare data.

La iesirea din BG spre Svilengrad exista o portiune scurta de ~ 30 km de autostrada, unde am oprit la Shell si am facut plinul, stiut fiind faptul ca in Grecia pretul benzinei este mult mai mare. Aici am platit 2.64 leva/L.

Despre drumul din Grecia nu sunt multe de spus, doar ca sunt 15 km in reconstructie (desi nu muncea nimeni) care sunt mai prosti, portiune ce poate fi abordata cu 60-80 km/h in functie de grija purtata masinii. 180 km sunt pe autostrada unde NU EXISTA benzinarii pe margine, asa ca verificati combustibilul inainte.

Iesirea spre Keramoti este semnalizata cu CHRISOUPOLI si e destul de usor de ratat. Ferryboat-ul costa 20e pt masina si cate 3e pt fiecare pasager, durata trecerii fiind de 40 de min.

La intoarcere drumul a fost acelasi, parcurs in sens invers dar cu ceva neplaceri in BG si anume dupa granita, am oprit la prima benzinarie, un OMV. Acolo era foarte aglomerat, a durat 20 min pana am putut alimenta si dupa a inceput distractia. Pompele nu se blocau ca la noi, in sensul ca dupa ce se alimenteaza, pompa nu functioneaza pana nu se achita combustibilul. In cazul asta, cel ce venea urmatorul dupa tine alimenta si el si ti se adauga pe bonul tau. La casa nimeni nu stia engleza, unele case erau pentru pompe pare, altele pt impare (desi nu era nicaieri afisat), incercari de explicatii prin semne ca nu ai alimentat tu de fapt de toti banii, in concluzie groaznic, o ora pierduta de pomana. Va recomand sa mai mergeti cativa km si sa ajungeti la Shell, unde nu am avut nicio problema la dus.

Drum bun si concediu placut!

Trimis de dupre in 18.08.13 13:24:37
Validat / Publicat: 18.08.13 15:26:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Corfu

VIZUALIZĂRI: 4628 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dupre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: