ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2011

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Sub orice critica

Nu inteleg cum te poti considera multumit cand conditiile sunt execrabile. Cazare intr-un hotel de 2 stele (real) incadrat la 4 poate doar datorita suprafetei camerelor.

Curatenia in camere lasa de dorit si se facea doar contra unui bacsis consistent si repetat. Prin curatenie se intelege datul cu mopul si nu schibarea lenjeriei de pat.

Nu existau perdele la geamuri, doar draperii. Camerele nu aveu figider.

Miros de mancare impregnat in peretii holurilor.

Mancarea absolut necomestibila - o mociorleala, nu mai spun de ceea ce ar trebui sa manance un copil. Omlete neprajite, zemuind in spuma batuta de ou cruda... trebuia sa stai prea bine cu ficatul, doar ca sa o poti vedea. Parizer prajit la micul dejun si la pranz, care se recicla la cina intr-o "minunata" tochitura. Fructe taiate felii (mere, banane, portocale) ca sa nu poata fi luate in camere dar de care nu te puteai atinge deoarece oxidau in asteptarea consumatorilor.

Berea indoita cu apa. Apa plata daca se termina spre seara, nimeni nu inlocuia butelca golita decat a doua zi. La fel si cafeaua din dozatoarele de cafea. Daca doreai o cafea pe seara trebuia sa ceri doar expresso.

Personalul ca vai de lume cunoscator de romana, de engleza nici atat.

Plaja mica si plina de gunoaie. In ultima zi valurile purtau cu "mandrie" un... tampon.

Animatia pentru turisti puerila... la nivel de copil de max. 4-5 ani.

Cine mai decente, dar nu iesite din comun, se puteau lua la restaurantele "tematice" (asa spuneau ei) Albatros - peste, Grand Hot Barbeque - gratar, Dolce Vita - italian, Susam - asiatic. Vin la pahar din pastile (nu e nicio problema pentru cei care suporta bine arsurile la stomac peste noapte).

Cum era si normal si cum se practica uzual in domeniul turistic, stand la un hotel de 4 stale nu puteai beneficia de serviciile hotelului de 5 (Grand Hotel Varna) care era "polul central" al intregului complex. Ne-am imprietenit cu turisti romani care erau cazati la GHV si care firesc, au putut veni sa manace si la cele de 4. Acestia ne-au asigurat ca si conditiile lor de cazare, mancare si distractie erau la fel de proaste.

Mai sunt multe de spus dar conchid. MAI RAU NU SE POATE...

Trimis de Theron in 21.06.11 15:41:53
Validat / Publicat: 21.06.11 16:43:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Theron); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[21.06.11 16:57:55]

Doua articole din aceeasi luna (iunie 2011) atat de diferite ca informatie si note, nu ne este dat sa vedem asa des. Aici cred ca intervin dorintele si mai ales asteptarile fiecaruia vis/a/vis de hotelul ales.

Cred totusi ca ai fost mult prea drastic cu notele oferite, de exemplu 0 la bucatarie si masa ma duce cu gandul la faptul ca nici macar nu ai servit in hotel timp de 7 zile. Asa sa fie? Sau 12,5 la cazare doar pentru ca femeia de servici facea curat in schimbul unui bacsis.

Mi-ar fi placut sa vad cateva fotografii, daca ai si poti atasa, ar fi super.

Chiar si cu aceste impresii mai putin fericite din vacanta ta iti spun bine ai venit pe site, fiind primul care iti scrie un ecou.

cris_bv_2007
[22.06.11 11:43:09]

as vrea sa te contrazic... nu stiu cum ti-au facut tie curatenie in camera insa la noi dadea in fiecare zi cu mopul si strangea gunoiul, asta fara nici un bacsis... o singura data am lasat noi 3leva pe pat si asta pt ca am fost multumiti de curatenie (se poate vedea si in poza cu camera postata de mine cum lucea gresia).

cat despre mirosul impregnat in pereti pot sa-ti spun ca noi am stat la 417, pe acelasi etaj cu restaurantul si nu am avut nici un fel de problema cu mirosul.

cat despre fructe nu inteleg de ce trebuiau luate in camera atat timp cat puteai manca oricate in restaurant... oricum erau destui romani care luau farfurii intregi de fructe din care mancau 1-2 fructe...

berea si vinul au fost chiar ok avand in vedere ca erau autohtone. daca ai fi vrut bauturi de import trebuia sa alegi un hotel UAI.

plaja era murdara datorita romanilor care stingeu tigarile pe plaja sau mancau seminte sau aruncau paharele de suc/bere pe plaja desi erau cosuri de gunoi peste tot

oricum pt 351 euro platiti pt 2 pers cu copil in Bulgaria la noi in tara nu cred ca se ofereau atat eventual "poate" doar cazarea

ioanna
[22.06.11 14:07:07]

Am rezervat si noi pentru iulie. Vom merge cu prietenii si copiii. Nu ma astept sa gasesc raiul pe pamant, dar nici nu cred ca review-ul postat de tine e prea corect. Si mai cred ca induce lumea in eroare...

Avand in vedere ca a fost primul concediu in Bulgaria, ma gandesc ca poate aveai asteptari prea mari. In rest, ce sa zic, daca vrei sa vezi doar partile negative e clar ca nu te poti bucura de vacanta!

TheronAUTOR REVIEW
[22.06.11 16:44:23]

Din pacate pentru mine am avut curiozitatea sa aflu impresii de pe net referitoare la Dolphin Marina abia cand am ajuns acolo si am costatat cele pe care le-am descris.

Nu aveam intentia sa postez nimic pe acest site dar am citit impresiile scrise de persoana din Brasov la intoarcere si nu am fost de acord cu entuziasmul sau.

cris_bv_2007
[23.06.11 13:34:40]

cred ca fiecare apreciaza in felul sau conditiile oferite... noi am considerat ca pt cei 325 euro platiti serviciile oferite au fost corecte avand in vedere ca in Romanica noastra cu banii astia nu acopereaai decat cazarea. Cat pt rewiew-ul postat consider ca este unul corect din punctul nostru de vedere. nu am spus ca totul a fost roz, insa nici asa groaznic cum il descrii tu... noi nu ne-am asteptat la perdele fine, frigider(caruia nu-i vad rostul cat timp barul era deschis non stop) si sa ne stearga praful sub pat. poate unii sunt mai pretentiosi decat ceilalti

MoshPuiu
[14.07.11 03:05:16]

Draga Theron

cred ca impresia ta este departe de adevar...

Eu am fost acolo acum o saptamana si nu am gasit ce ai scris tu aici. Eu cred ca tu ai scris asa ceva la comanda CUIVA, special ca sa denigrezi hotelul si chiar statiunea in sine.

Sa incep cu sfarsitul:

"Mai sunt multe de spus dar conchid. MAI RAU NU SE POATE... "

BA DA! SE POATE pe litoralul romanesc... Cred ca nu ai fost niciodata sau de multi ani pe litoralul nostru sa vezi ce inseamna... O sa-mi dai dreptate... Nu vorbesc de MAMAIA, ci de restul (vezi Saturn, Venus)

Bani mult mai multi la o calitate 0 (zero)...

"Ne-am imprietenit cu turisti romani care erau cazati la GHV si care firesc, au putut veni sa manace si la cele de 4"

Trebuie sa fii nebun sa te cazezi la 5 stele si sa te duci sa mananci la hotel de 4 stele . Asta e clar o gogoasa!

"Cine mai decente, dar nu iesite din comun, se puteau lua la restaurantele "tematice"... Vin la pahar din pastile"

Cred ca nu ai fost acolo... cel putin anul asta. Exemplu de menu: Avem 2 salate, 2 menu principal, 2 prajituri...

Asta da cina decenta, sa tot ai de unde alege!!!

In privinta vinului sunt de acord ca este jalnic si nici eu nu cred ca e facut din struguri.

"Personalul ca vai de lume cunoscator de romana, de engleza nici atat. "

GRESIT! Engleza-bulgara o cunoaste tot personalul (fara femeile de serviciu din ce am vazut), in schimb o singura animatoare am gasit sa vorbeasca (sau macar sa inteleaga) lb romana.

"Berea indoita cu apa. "

NU!!! Asta e berea lor! Bulgarii au o bere proasta in comparatie cu noi. Berea drought (draft) sau dozator e Kamenitza, o bere cotata chiar foarte buna in Bulgaria. Ca sa te convingi, bea o bere la sticla!

Daca stau sa ma gandesc putin, nu prea cred ca au bauturi autohtone care sa ne concureze.

"Mancarea absolut necomestibila - o mociorleala, Omlete neprajite, zemuind in spuma batuta de ou cruda... Fructe taiate felii (mere, banane, portocale) ca sa nu poata fi luate in camere dar de care nu te puteai atinge deoarece oxidau in asteptarea consumatorilor"

1. Omleta = minciuna

2. In afara de lamai nimic nu era taiat felii (nu-mi aduc aminte sa fi vazut undeva banane taiate felii??? !!!). Piersici, nectarine intregi. Pepene rosu sau galben era taiat felii (era chiar culmea sa-l puna intreg!!!).

"Nu existau perdele la geamuri, doar draperii. Camerele nu aveu figider. Miros de mancare... "

Contra unui comision generos, pe aripa de hotel unde am stat, au pus perdele!

Chestia cu mirosul impregnat in pereti nu am remarcat-o... drept sa-ti spun, cat am stat acolo nu am avut timp sa miros peretii (nu ca am facut-o nicaieri) !

"Curatenia in camere lasa de dorit si se facea doar contra unui bacsis consistent si repetat"

Aici cred ca ai dreptate, lasa de dorit! Noi am fost cu un copil de (aproape) 3 ani si in jurul pranzului avem ora de somn. Eeee... uite atunci si-au gasit sa faca curatenie in camera, tocmai cand dormea puiu mic. Normal ca le-am dat afara. Peste 1/2 ora din nou... Nu prea intelegeau sa vina mai tarziu...

"Cazare intr-un hotel de 2 stele (real) incadrat la 4 poate doar datorita suprafetei camerelor. "

Nici eu nu cred ca este de 4 stele (poate a fost la inaugurare) dar nu cred ca este nici de 2. De fapat, pe net este catalogat in unele locuri de 3*. Cred ca asa ar fi mai corect.

hlli
[14.07.11 08:19:36]

Si eu cred ca aprecierile lui @Theron sunt exagerate.

In perioada sejurului meu, 13-20 iunie, petrecut la GHV am cunoscut romani ce au stat la Dolphin Marina. Acestia spuneau ca sunt multumiti. Veneau, adevarat este, la ora prinzului sa serveasca masa la restaurantul B. B. Q. Fiecare cu preferintele lui!!!

Si zici ca nu ai avut minibar in camera? !!! Chiar incredibil!!! Dar... o fi cum spui tu...

Daca as fi stat la Dolphin Marina, pentru mine ca ar fi fost neplacut sa stau asa aproape de plaja si de malul marii. Zgomotul valurilor si praful ce se ridica din nisip mi-ar fi creeat un disconfort.

Sa auzim de bine!!!

[05.08.11 07:25:20]

@marco, aceasta atitudine nu este agreata pe acest site, te invit sa citesti Regulamentul site-ului, ofensele si mai ales jignirile sunt interzise, aici dezbatem experientele de vacanta si nu persoanele care le emit.

Prostia din ecoul de mai sus, sters intre timp, iti aduce un cartonas galben... de bun venit!

cris_bv_2007, hlli, ioanna, marco, MoshPuiu, OvidiuD, Theron
Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Marina Hotel: