ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ PC
EXCELENT

O pensiune care mi-a depășit cu mult așteptările

Citatul zilei - Imposibilitatea nu este decât o sumă de mari posibilități nerealizate. Ea dezvăluie un avansat stadiu al vieții și, totuși, o nefinalizată călătorie. Sri Aurobindo

O pensiune care mi-a depășit cu mult așteptările, ăsta-i adevărul gol-goluț!!!

Pentru sejurul nostru de trei zile din Republica Centrafricană am fost cazați la Doli Lodge, Aceasta este situate chiar la intrarea în Parcul Național Dzanga Sangha și reprezintă cea mai bună cazare din zonă. Mai există una, dar este situată la câteva ore distanță de parcul național.

Cabana Doli Lodge este situată în satul Bayanga. Bayanga este sediul administrativ al Rezervației și al Proiectului Dzanga Sangha. Apropo, Doli în limba localnicilor sango, însemnă elefant!

Doli Lodge a fost deschisă în 1996. A fost complet renovată și redecorată cu mult bun gust în 2019, cu fonduri europene, dar și cu sprijinul fundației pentru protecția animalelot WWF. De la Arctica la Estul Himalaya, WWF lucrează pe fiecare continent pentru a opri și inversa scăderea numărului de animale sălbatice și utilizarea nesustenabilă a resurselor noastre naturale. Lucrând cu parteneri la nivel local și global și sprijinind eforturile de conservare incluzive bazate pe zone, WWF își propune să conserve multe dintre cele mai importante regiuni ecologice ale lumii. Aici la Doli Lodge erau cazați mai mulți membrii ai acestei organizații internaționale și erau foarte implicați în activitatea lor.

Sincer am văzut de acasă din poze cum arată Doli Lodge, dar nu aveam mari pretenții. Nici nu mă gândeam să o compar cu locațiile similare din Kenya ori Tanzania, dar din fericire m-am înșelat amarnic. Chiar am avut timp de trei zile o super cazare.

Pentru a ne fi rezervată cazarea a trebuit să plătim un avans de acasă de 510 euro de persoană. Acești bani acopereau trei zile de cazare la cabana cu pensiune completă plus două intrări în Parcul Național, una la gorile și una la elefanți. Mie personal mi s-a părut un preț foarte bun, doar dacă compar cât este taxa de acces la gorile în Uganda, respectiv 700 de euro. Așa că a fost un preț nu bun, ci chiar foarte bun!

După cum vă povesteam anterior la Doli Lodge am ajuns cu bărcile cu motor după o călătorie de două ore pe râul Sangha. Apropo și acest transfer a fost inclus în acest preț. Când am debrcat la pensiune am fost întâmpinați cu zâmbetul larg pe față de doamna administrator de origine spaniolă. Înainte se pare că era un italian, acum s-a schimbat. Evident eram singurii turiști de acolo și toată lumea, întreaga comunitate locală, se bucura să ne vadă. Turiștii aduc bani, se știe. pentru ei poate însemna chiar supraviețuire.

Acest complex hotelier, situat pe malul râului Sangha, este compus din mai multe clădiri din lemn, construite pe piloni. Chiar la râu este un mare bar restaurant, cu o vedere foarte frumoasă, unde ne-am petrecut majoritatea timpului. Bucătăria este situată într-o altă clădire separată.

Urmează recepția unde sunt și cîteva camere. Acolo locuiau cei care făceau parte din proiectul WWF, străini de diverse naționalități, spanioli, italieni, o argetiniancă, un american și un suedez din ce am aflat ulterior. Unii erau veniți și cu familia, cu copii mici semn că era totuși o zonă sigură, chiar dacă eram în Republica Centrafricană.

Urmau patru cabane urcate pe piloni, fiecare dintre ele cu câte două apartamente. O super cazare din punctul meu de vedere. Totul era din lemn, atât pereții cât și podeaua, Mobilerul era de calitate și camera era decorată cu mult bun gust. Nu se punea problema acolo de televizor ori aer condiționat, aveam doar un dozator de apă!

Eu am dormit iar singur în acest apartament. Aveam un pat mare și foarte comod gen baldachin cu o imensă plasă de țânțari pe care am utilizat-o, de data asta. Cine se frige o dată, suflă și în iaurt.

Mobilierul era destul de simplu, aveam o masa cu un scaun, un dulap de haine și două noptiere. Asta în camera principală, pentru că mai aveam o cameră mai mică. Și în a doua cameră se mai afla un pat mai micuț tot gen baldachin, dar nu am avut de ce să o folosesc. M-am lăfăit în patul meu dublu.

Apropo cu toate că ne aflam departe de civilizație, aveam toate condițiile și curățenie lună. Aceasta ni se făcea zilnic.

Baia arăta într-un mare felera decorată cu mult bun gust și avea obiecte ceramice de calitate. Nu ne aștepam sincer la așa ceva, după tot ce întâlnisem prin Africa. Se vede că această pensiune este administrată de europeni. Colac peste pupăză aveam și apă caldă la duș. Oricât de cald ar fi afară, parcă tot îți dorești și o baie fierbinte. Si prosoape mari și groase și pufoase și curate!

La intrare aveam o prispă comună cu celălalt apartament. Acolo aveam două șezlonguri și o măsuță, era un loc ideal de relaxare și de admirat râul Sangha și ambarcațiunile ce-l tranzitau. Dar asta nu este totul. Doli Lodge era construită chiar în pădurea tropicală. Evident prin copaci erau o mulțime de păsări exotice, iar uneori apăreau și familii de maimuțe. Le auzeam mai mult seara, când tropăiau pe acoperișul nostru.

Cum spuneam anterior aveam pensiune completă, trei mese pe zi. La acest capitol nu era cum eram noi obișnuiți cu mese abundente, ci era cu mult mai puțin, dar cu stil. Aveam și preparate locale și europene, a fost ok, nu am făcut foamea.

Marea majoritate a timpului oricum ni-l petreceam la bar, de la un moment dat le-am și terminat ăstora stocul de băuturi. Nu erau ei obișnuiți cu românii, nu că am consumat noi prea mult…...

Internet aveam, dar mergea doar la restaurant. Mergea foarte bine cu o mică precizare. Noaptea de la 22.00 la 6.00 se opera curentul și eram pur și simplu nevoiți să merem la nani. Energie ei au doar din surse regenerabile și era cumva de înțeles acest lucru.

Una peste alta ne-am simțit foarte bine la această pensiune și ne-a părut tare rău când a trebuit să plecăm. Din acest motiv și mâine m-aș întoarce acolo. Evident că v-o recomand și vouâ!

Trimis de robert in 13.06.24 09:36:56
Validat / Publicat: 13.06.24 10:08:18
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Algeria, Argentina, Bahamas, Benin, Brazilia, Camerun, Chile, China, Coasta de Fildeș, Cuba, Egipt, Emiratele Arabe Unite, Etiopia, Europa, Gambia, Ghana, Guineea Bissau, Honduras, Hong Kong, India, Indonezia, Insulele Cayman, Jamaica, Kenya, Macao, Maldive, Mexic, Pakistan, Republica Centrafricana, Republica Dominicană, Rusia, Senegal, Sheychelles, Sri Lanka, SUA, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 patul cu baldachin

[13.06.24 10:05:25]

Mutat în rubrica "Doli Lodge [Bayanga], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[13.06.24 11:05:50]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

robertAUTOR REVIEW
[13.06.24 11:33:16]

@webmaster: confirm locatia! Mersi frumos!

• SOCIALs