ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2024
ÎNSCRIS: 15.04.10

Atenţionare specială

Mi s-a spart contul FB.

Alaltăieri o userită mi-a făcut de mai multe ori o solicitare, de fapt ea avea contul spart - nu ştiam - şi am răspuns.

Din acel moment mi-a dispărut contul FB dar se trimit solicitări în numele meu şi celor care răspund, la rândul lor li se anulează contul.

Pentru recuperare m-a trimis la o adresă de email din Nigeria la care nu am intrat. Am primit deja trei tel. de la prieteni cărora li s-a părut suspect şi nu au răspuns.

Ieri a venit un calculatorist la mine care nu a reuşit să-l recupereze, mai vine mâine. Până atunci hackeri sau AI fac solicitări în numele meu. Cred că se urmăresc datele personale şi conturi bancare (nu am pe FB).

Ar fi simplu să fac un cont nou dar pierd calitatea de administrator la trei grupuri plus că am 800 de prieteni pe care ar trebui să-i invit, bob cu bob, crimă si pedeapsă.

Vă rog până nu vă anunţ eu că am remediat situaţia nu răspundeţi la solicitări din partea mea că vă sparge contul.

Atasez o poză cu o solicitare pe care nu am trimis-o eu.

Trimis de Michi in 20.08.24 14:00:17
Validat / Publicat: 20.08.24 14:15:28

VIZUALIZĂRI: 450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Primit de la mine fără să fi fost eu cea care am trimis
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Mika
[20.08.24 14:35:43]

@Michi: am primit eu azi acest mesaj. Dimineata m-a luat puțin pe nepregatite și, deși m-am gandit ca este un spam, am răspuns și am dat acel cod solicitat. Cumva imi aflasera nunărul de telefon și l-au dat atunci cand au incercat sa intre in contul meu. Imediat insa am primit de la FB ca cineva a intrat in contul meu si daca nu sunt eu sa il blochez. Asta am facut si am reusit recuperarea contului destul de repede. am schimbat si parola.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
MichiPHONEAUTOR REVIEW
[20.08.24 14:58:40]

@Mika: Eu am fost anuntata tarziu dupa ce raul a fost facut. Am rugat doua userite sa anunte pe grupuri ptca acum eu nu am cont FB. Sper ca maine sa rezolv. Nu e vina mea ca am cazut in plasa, dupa cum cred ca vor cadea si altii. Nimic nu m- a facut sa cred ca nu e de la userita cu care sunt prietena. Cred ca e o actiune concertata care urmareste conturi bancare, Doamne Fereste! Vreau să recuperez contul, nu unul nou.

[20.08.24 20:18:32]

@Michi:Am primit câteva telefoane de la câteva persoane care s-au îndoit de veridicitatea mesajului, pentru că nu au recunoscut modul meu de exprimare, cu ˝hei! ˝. Văzând că nu au mare succes, hackerii au schimbat limbajul, mai apropiat de al meu, gen: ˝Vă rog să-mi trimiteţi codul pe care l-aţi primit că mi s-a blocat contul. Vă mulţumesc˝ aşa mi-a relatat la tel. o useriţă. Fiţi atenţi că sunt insistenţi!

Sper ca mâine dp să recuperez contul sau in extremis să fac unul nou. Până aunci mai au timp să facă harcea-parcea!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
alinafulg
[21.08.24 03:29:24]

@Michi: Acest mesaj a fost primit și de mine de la mai multi useri însă datorită faptului că nu mi-a plăcut exprimarea nu am răspuns. Bine că știu ce este.

[21.08.24 10:30:42]

@alinafulg: Cred că nenorociţii ăia au luat la rând toţi cei 800 prieteni ptcă şi aseară am primit tel. de la cineva cu care vin rar în contact şi m-a întrebat dacă sunt eu. E greu de resetat ptcă sunt legată indestructibil de o adresă email din Nigeria.

O speranţă e că FB mi-a trimis un email aseară pe la 11 că mi-a blocat contul şi-mi dă un cont de resetare. Sunt atât de speriată că aştept azi un specialist să opereze şi dacă nu vine îmi fac cont nou.

Pt. mine care stau în casă, circul în jurul ei rar şi puţin (pe căldură deloc), FB si relaţiile virtuale sunt f. importante ca să mă menţină în parametri.

Dacă după ce FB mi-a zis aseară că a blocat contul mai apar solicitări ca din partea mea, vă rog să mă anunţati.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
dorgoPHONE
[21.08.24 13:29:12]

Da, și mie mi s-a blocat contul FB., azi dimineață.

MichiPHONEAUTOR REVIEW
[21.08.24 15:05:36]

@dorgo: De la mine sau de la sursa- mama? Ai raspuns? Dacă s- a blocat dimineata inseamna ca hackerii au facut o clonă ptca aseară pe la 11 FB mi- a zis ca mi- a blocat contul si mi- a dat un cod de resetare dar nu fac nimic până vine specialistul pe seara ca mi- e frică. Spune- mi te rog daca e de la mine si ce mesaj ti- a trimis? Iti dai seama ca multi nu citesc AFA zilnic si cad in plasa cum am cazut si eu? . Am impresia ca vor incerca la toti prietenii mei, 800 si peste jumătate vor cadea.Imi pare tare rau atât de mine cat si de ceilalti. Eu am grupuri de admin.si e mai greu ptcă vreau sa- l recuperez Altfel, un cont nou se face in 5 minute

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dorgo
[21.08.24 18:20:49]

@Michi: Se pare ca la mine a fost ceva temporar. Dupa masa am miscat ruterul si alte contacte si a repornit. Dimineata scria "No internet" si mi s-a dat si mie un cod de resetare, dar n-am facut nici o miscare. Acum totul e OK.

[21.08.24 18:29:35]

@dorgo: Bravo!Îmi pare bine că pâna la ora asta au citit 290 useri care au aflat.

cris1982
[21.08.24 20:25:30]

@Michi: Această înșelătorie este veche de câteva luni, cel puțin. Am câteva cunoștințe care și-au pierdut conturile de facebook în același mod. Cei care au încercat să și-l recupereze au fost înștiințați că trebuie să plătescă câteva sute de euro pentru recuperare. Au preferat să renunțe și să își facă alte conturi.

Din păcate, o dată cu dezvoltarea digitalizării, au luat amploare si infracțiunile informatice. Trebuie să fim foarte atenți pe viitor! Fără click-uri pe link-uri, fără divulgări de parole, coduri!

[21.08.24 21:50:52]

@Michi:Am recuperat şi schimbat parola la contul vechi. L-am securizat. Nu stiu dacă hackerii vor mai continua să contacteze pe alţii în numele meu de pe contul vechi blocat dar care avea altă parolă. Am anunţat acum folosind contul recuperat şi pe grupurile la care sunt admin. să nu dea curs unor aşa zise solicitări ca din partea mea. Sper să se liniştească lucrurile. Doamne Ajută!

alinafulg, cris1982, dorgo, Mika
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: