ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2024
ÎNSCRIS: 25.08.18
JUL-2024
Cuplu

O minivacanță în districtul Kelheim

Kelheim este un orășel, care se află în districtul cu același nume, situat la confluența Dunării cu Altmühl, la aproximativ 26 km de orașul Regensburg. El are sub 20.000 de locutori iar prima sa atestare documentară datează din anul 866. Dacă vizitați Germania, iubiți Dunărea, vă place să vă plimbați cu vaporul și doriți să vă bucurați de gustul mâncării și al berii tradiționale bavareze, atunci vă sfătuiesc să nu ocoliți această zonă. Noi am mai fost pe acolo de vreo trei ori, doar pentru a ne plimba cu vaporul, și vrem să mai mergem și altădată.

În dimineața zilei de 9 iulie 2024 ne gândim că putem să ne luăm vreo trei zile libere și să plecăm undeva. Am ales destinația, am făcut rezervarea, pentru două nopți, la hotel (Dorint MARC AUREL Spa & Golf Resort, din Bad Gögging – despre care am scris deja), ne-am făcut bagajele și, pe la ora 11:00, am pornit la drum bucuroși că ne vom plimba cu vaporul. Am ajuns în jurul orei 16:00 în orășelul Abensberg. Era cald și nicio adiere de vânt. Cu toate acestea ne-am plimbat prin centrul vechi, admirând frumoasele clădiri, dintre acestea evidențiindu-se Primăria în stil gotic cu fronton renascentist și acoperiș în stil baroc. Apoi, ne-am dus la terasa Fabricii de bere Kuhlbauer. Din păcate, Kunst Haus, Kuhlbauer Turm și Fabrica de bere erau închise pentru vizitatori (în ziua respectivă au fost deschise între orele 11:00 și 15:00), dar, le-am vizitat a treia zi, înainte de a porni spre casă. Adresa de email a acestor obiective este: kuchlbauer.de.

Kunst Haus este un muzeu care prezintă proiectele arhitecturale precum și alte lucrări de artă ale artistului austriac, Friedensreich Hundertwasser. Kuhlbauer Turm are o înălțime de 34 de m și oferă o priveliște asupra orașului. El a fost proiectat de F. Hundertwasser, ca un omagiu adus Bavariei, culturii și, în special, berii ei. Chiar la baza turnului se află terasa Kuhlbauer care era deschisă până la ora 19:00, atunci când am fost noi pe acolo. Parcarea, care este gratuită, se află lângă Kunst Haus, iar în prețul biletului, de 19,90 €/adult, intră vizitarea celor trei obiective, o bere de 0,5 l și un covrig. Pe terasă prețurile sunt decente: 12 € friptura de porc, Cordon bleu 15 €, mâncăruri reci sau gril între 7,90 € – 15 €, 4 € berea casei de 0,5l, cafea 3,50 €. Noi am băut doar câte o bere deoarece ne-am propus ca cina să o luăm la hotelul în care urmează să ne cazăm.

A doua zi, imediat după micul dejun, am pornit către Kelheim pentru a lua vaporul spre Mănăstirea Weltenburg. Am parcat mașina la cca 25 m de casa de bilete și debarcader (în parcarea de la adresa: Wöhrdplatz 3; preț parcare autoturisme, de ex. 3 € pentru 4 ore, sau 6 € / zi). Ne-am așezat la coada pentru bilete, bucuroși că ne vom plimba, pe Dunăre, cu vaporul. Bucuria a ținut până când am văzut că vin două autobuze cu turiști care aveau deja bilete cumpărate. Ne-a fost puțin frică, dar, în final, am avut găsit locuri destul de bune pe vapor. Prețul unei călătorii dus-întors este de 19,50 €/adult, copiii și pensionarii beneficiind de reducere. Între 4 mai - 6 octombrie, primul vapor pleacă din Kelheim la 9:30, iar ultimul la 17:30. Acest drum durează 50 de minute, traseul lui fiind în amonte. De la Mănăstire către Kelheim, primul vapor pleacă la ora 10.40, iar ultimul la 18.40. Călătoria dureazădoar 20 de minute, fiind în aval. Intervalul de plecare al vapoarelor este de 40 de minute. Pe vapoare se pot consuma atât băuturi, înghețată, prăjituri, cât și mâncare, iar prețurile sunt, relativ, decente. Noi, la dus, am plătit pentru o bere radlerși olimonadă 8,90 €, iar la întors, pentrudouă ape minerale de 0,400 l, 7,80 €. Orarul de plecare al vapoarelor și prețul le puteți găsi aici: schifffahrt-kelheim.de/donaudurchbruch

Pe cursul Dunării dintre Kelheim și Mănăstirea Weltenburg, vaporul străbate „Weltenburger Enge” , o rezervație naturală de o mare frumusețe. Acest traseu și Mănăstirea Weltenburg constituie marea atracție a districtului. Traseul se poate face și pe jos, doar pe malul drept al Dunării, către amonte. Apoi, în dreptul Mănăstirii este o barcă care, pentru 2-3 €/persoană (nu mai știu exact), traversează turiștii la Mănăstire. De la debarcader până la Mănăstirea Weltenburg sunt cca. 300 m. Noi am ajuns în curtea Mănăstirii în jurul prânzului și ne-am bucurat că am găsit două locuri libere la o masă de pe terasă. De vizitat, nu am mai vizitat nimic, pentru că asta am făcut-o altădată. Acum ne-am bucurat, doar, de o mâncare gustoasă și de o bere bună, la prețuri destul de decente. Astfel, de exemplu, prețul la băuturile calde variază între 3,20 € - 6 €, berea la 0,5 l costă între 4,90 € - 5,50 €, un fel principal (ca friptură bavareză, șnițel etc) costă între 14,30 € - 22,90 €, apa minerală de 0,5l costă 4,60 €, iar Coca-Cola de 0,33 l costă 4,20 €.

Mănăstirea Weltenburg, în care sălășuiesc șapte călugări, datează din anul620 și aparține de Congregația Benedictină din Bavaria. În incinta Mănăstirii se află Biserica St. Georg, o biserică romano-catolică în stil baroc, a cărei piatră de temelie a fost pusă în data de 29 iunie 1716. Aici se fabrică cea mai veche bere mănăstirească din lume (încă din anul 1050), iar producția anuală este de 30.000 hectolitri și se vinde în 29 de țări. Berea produsă aici a primit medalii de aur în anii 2004,2008,2012 și medalia de argint în 2018.

După ce ne-am răsfățat cu bunătăți mănăstirești (o mențiune – în Bavaria este cea mai bună mâncare din Germania, mai ales în zona Oberfranken), ne-am dus către debarcader pentru a lua primul vapor către Kelheim. Ajunși în oraș, am pornit, imediat, către un foarte interesant obiectiv turistic, care se vede și de pe vapor – Befreiungshalle. Această Befreiungshalle (adresa: Befreiungshallestraße 3, Kelheim) se află între văile Dunării și Altmühl, pe dealul Michelsberg și este un Memorial construit între 1842-1863, de Regele Ludwig I al Bavariei, în memoria Luptei de Eliberare de la Leipzig din 18 octombrie 1813 împotriva lui Napoleon Bonaparte, cunoscută, în istorie, sub denumirea de Bătălia de la Leipzig sau Bătălia Națiunilor. Befreiungshalle este un turn construit în stil antic și medieval ce vrea să amintească de Roma Antică și Italia Medievală.

Clădirea rotundă, impunătoare, cu acoperiș conic din oțel, pe ale cărei contraforturi se află 18 statui din calcar de Dunăre sculptate de Johann Halbig, numărul 18 simbolizând data victoriei Bătăliei Națiunilor. În interior se găsesc mai multe nișe, arcade și galerii, precum și un cerc format din 34 de Zeițe ale Victoriei, toate din din marmură albă, care se țin de mână, sculptate de Ludwig Schwanthaler. Cupola se află la o înălțime de 45 m, iar acustica este una deosebită, motiv pentru care Befreiungshalle găzduiește numeroase concerte. Construirea Mausoleului s-a făcut sub coordonarea a doi arhitecți: între 1842-1847 Friedrich von Gärtner, iar între 1847-1863 Leon von Klenze. Inaugurarea a avut loc pe 18 octombrie 1863. La acest obiectiv, intrarea costă 4,50€/adult, iar parcarea 2,50 €, fără limită de timp. De asemenea, există și un magazin de suveniruri, precum și un bar cu terasă unde noi am băut două Coca-Cola care au costat 8 €.

De la Befreiungshalle am mers cca 8 km până în localitatea Essing, pentru a vedea podul din lemn (Holzbrücke „Tatzlwurm” ) de peste Canalul Main-Dunăre. Acest pod, construit în anul 1986, este unul neobișnuit datorită formei curbate pe care o are, asemeni unui vierme în mers. El are o lungime de aproximativ 190 m, o lățime de 3,4 m și a fost proiectat de către arhitectul Richard Johann Dietrich. Până în anul 2006 a fost cel mai lung pod din lemn din Europa, fiind detronat de Drachenbrücke (225 m) din Ronneburg, landul Thüringen. În ziua următoare, după ce am făcut check-out la hotel, am mers, din nou, la Kuhlbauer (Abensberg), după care am pornit spre casă. Notă: pentru vizitarea zonei există și două linii de autobuz, 6010 și 6030. Autobuzele se numesc Freizeitbus pentru că circulă numai sâmbăta, duminica și în zilele de sărbătoare. Mai multe detalii puteți obține de pe acest site: freizeitbusse.de

Trimis de ElenaUlrich in 08.08.24 16:07:15
Validat / Publicat: 08.08.24 17:03:49
  • Alte destinații turistice prin care a fost: România, Austria, Germania, Franța, Ungaria, Cehia, Bulgaria, Liechtenstein, Grecia, Croația, Italia, Elveția etc.

VIZUALIZĂRI: 136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaUlrich); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Canalul Main-Dunăre văzut de pe podul de la Essing

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă sudul Germaniei - alte locuri: