ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2024
ÎNSCRIS: 17.07.09
JUL-2024

Micul colt de rai de care m-am indragostit

Nu am mai scris de multa vreme! Si asta nu pentru ca nu am mai calatorit, ci pentru faptul ca nu m-a mai impresionat ceva atat de mult precum oraselul de poveste pe care voi incerca sa vi-l prezint mai jos, asa cum l-am vazut si l-am perceput eu.

Desi aveam in plan sa ne intoarcem tot pe la Meteora, ne-am schimbat planul, si bine am facut, si am ales minunatul Metsovo ca popas in drumul nostru de intoarcere din Zakynthos, despre care voi povesti ulterior.

Metsovo este un mic orasel situat la 1160 de metri deasupra nivelului mării si este la aproximativ 150km de Salonic. Oraselul ascuns de Muntii Pindului m-a impresionat fantastic, cu stradutele pietruite si casutele lui asezate etajat, cu pereti din piatra si acoperisuri din ardezie, desprinse parca dintr-o poveste. Caldura oamenilor, graiul lor dulce, care aducea cu cel aroman, a fost ca o calatorie in timp care mi-a adus aminte de bunicii mei si de minunata mea copilarie. M-am simtit ca acasa!

In centrul orasului este un parc, iar pe partea stanga se afla biserica cu o curte mare in mijlocul careia se afla mai multi platani umbrosi, chiar langa am fost cazati si noi, la pensiunea Arka.

Locul cel mai animat al orasului este piateta centrala, unde in weekend este piata de legume. De jur imprejurul ei sunt taverne si magazine care vand suveniruri confectionate manual, vinuri si branzeturi locale, pe care le-am gustat si bineinteles le-am achizitionat, cate putin din toate.

Tot aici ne-am oprit si noi, la o taverna careia nu stiu sa-i spun numele, si ne-am desfatat simturile cu un vin local bun si racoros si cu o friptura pregatita rapid, si unde se preparau si kokoretsi, pe care imi pare rau ca nu i-am gustat, dar pe care promit sa-i gust la urmatoarea vizita, ca sa vad daca sunt mai buni decat cei pe care i-am mancat in Istanbul.

Aici am descoperit “Ursa Trail” , un traseu montan de hiking cu diferite lungimi, 11km, 21km sau 40km si diferite nivele de dificultate si cu aproximativ 2.700 m diferenta de inaltime. Am aflat ca acesta este conceput ca o cursa de alergare montana ce se desfasoara anual si ca este una dintre cele mai populare din Grecia, datorita peisajelor extraordinare, proiectarii traseului si al organizarii. Traseul trece prin poteci vechi și locuri parca neatinse de turisti. Ne-am propus ca la anul, cand vom merge sa descoperim o alta insula din Marea Ionica, respectiv Kefalonia, sa venim echipati si sa incercam sa stabatem macar cea mai scurta varianta, cea de 11km.

Cred ca v-am convins ca Metsovo merita vizitat, chiar si pentru un popas de macar o zi si sper ca veti fi si voi la fel de incantati si veti descoperi un orasel superb unde, mai mult ca oriunde, va veti simti “ca acasa” .

Trimis de laurak in 12.07.24 15:08:13
Validat / Publicat: 12.07.24 16:09:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada, Zakynthos, Evia, Kavala, Atena, Salonic, Meteora.

VIZUALIZĂRI: 559 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurak); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Peisaj 4

[12.07.24 16:08:27]

Bun revenit pe site, cu impresii

Floria
[13.07.24 17:36:10]

Am citit cu plăcere despre Metsovo, minunatul orășel construit de aromâni în Munții Pindului! Am fost si eu acolo, mi-a plăcut, si sper sa revin candva... Limba vorbită la Metsovo nu seamănă cu aromâna, este chiar aromana intr-una dintre cele mai vechi și curate variante, Metsovo fiind locuit de o comunitate prosperă, bine închegată de aromani.

Vacante plăcute va doresc!

Floria
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Metsovo: