ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2024
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2024
Familie

Madeira - experienta turistica 360 de grade!

Asa cum mentionam in review-ul de cazare, am achizitionat sejurul de la agentie, la un cost de pachet de 2500 euro/3 adulti, cu: zbor charter, 7 nopti cu mic dejun la hotel 4*, transfer aeroport-hotel-aeroport

Nu am beneficiat de transfer, am inchiriat acolo masina, pentru a putea explora mai bine insula

Zborul a fost operat de HiSky, in conditii foarte bune, cu decolare punctuala din Bucuresti si cu decolare intarziata 45 minute din Madeira. Zborul dus a durat aprox 6 ore, iar cel de intors aprox 5 ore si 30 minute

Pentru ca este o insula extrem de ofertanta in obiective turistice, in special naturale, ne-am intocmit un program orientativ, ca sa ne organizam mai bine si, totodata, sa bifam experiente turistice diverse

Madeira nu este o destinatie pentru plaje, ci preponderent pentru drumetii si trasee. De-a lungul unor foste canale de irigatii numite levade (unele functionale si acum) sunt organizate numeroase trasee de drumetie. Sunt multe, de diferite lungimi si dificultati, orice doritor isi gaseste un traseu potrivit, indiferent de pregatirea fizica

Sunt trasee pe teren plat, trasee de 45 min-1h, trasee cu diferenta de altitudine si de 1000 m, trasee de 2 ore, 3,5 ore, trasee circulare sau nu. Frumusetea lor consta in diversitate si pitoresc: flora de toate felurile, cascade, tuneluri, trasee de coasta (paralel cu oceanul), trasee de creasta (la mare altitudine), paduri de conifer, foarte multa vegetatie si peisaje fabuloase.

Ca inspiratie pentru eventualii doritori, las aici programul nostru. Am ales sa facem drumetii mai scurte si mai usoare, ca sa avem timp si de vizitare satuce/orasele, dar si de o balaceala seara, pe una din cele 4 plaje nisipoase. In drumurile noastre, am oprit la multe “miradouros” (puncte de belvedere, cu peisaje spectaculoase, unele amenajate cu platforme de sticla)

Levadele sunt numerotate cu PR…, abreviere de la “Pequena rota” = small route

Aici e situatia lor actualizata: care sunt deschise si care nu: ifcn.madeira.gov.pt/ativi ... comendados.html.

Iar aici puteti consulta tot felul de informatii despre insula, dar si descrierea fiecarei levade in parte: lungime, tip si dificultate traseu, timpul de parcurgere si o scurta descriere: visitmadeira.com/en/what- ... tivities/hiking.

In sectiunea alocata fiecarei levade, veti gasi si harta cu punctele de pornire in drumetii; acestea sunt insa semnalizate si pe google maps. Pe net sunt si aplicatii cu aceste trasee

Tot in google maps sunt semnalizate si punctele de belvedere (miradouros)

Noi am nimerit in perioada de dupa incendiile de vegetatie, astfel incat unele levade erau inchise. PR 1 – cel mai spectaculos traseu, cel de creasta, dintre Pico de Areeiro si Pico de Ruiz era inchis. Pana la finalul sejurului nostru, deschisesera doar o parte din el, pe un parcurs de 1 km

Oricum, autoritatile inchid periodic unele levade, pentru verificare, intretinere, curatare, consolidare, igienizare

La inceputul fiecarei levade, sunt panouri cu informatii despre: durata, lungime, diferenta de nivel, diverse alte info despre traseu, sfaturi pentru siguranta turistilor, numere de telefon utile

In afara de levadele cu simbolul PR, mai sunt si multe alte levade sau trasee turistice amenajate, cu diverse denumiri care nu contin acest simbol

Ziua 1:

-    Traseul PR 11 – Verada dos Balcoes – traseu scurt, prin padure, fara diferenta de nivel, care ajunge intr-un punct de belvedere superb

visitmadeira.com/en/what- ... eda-dos-balcoes

-    traseul PR 10 – Levada do Furado – traseu cu mica diferenta de nivel, prin padure, pe langa caderi de apa

visitmadeira.com/en/what- ... evada-do-furado

-    Parcul etnografic din Santana

-    Miradouro Guindaste (in zona, cu un mic ocol, ar mai fi si Miradouro Ponta do rosto, dar nu am mai ajuns sa-l vedem)

Ziua 2:

-    Statuia Cristo de Rei

-    Am coborat/urcat cu gondola la plaja Garajau

Orasul Funchal:

- muzeul Cristiano Ronaldo

- plimbare pe faleza si in centrul vechi

- Mercado de lavradores (piata fermierilor) – piata de fructe si legume. Este turistica, scumpa, dar e un obiectiv pe care nu am vrut sa-l ratam. Ai ocazia sa degusti si sa cumperi multe tipuri de fructe locale (mango, papaya, multe soiuri de banane si de maracuja, fructul dragonului, banana-ananas etc) Tips: dupa ce am degustat si cumparat fructele, am cumparat si un briceag, ne-am dus la etajul 1 al pietei, unde erau mese si bancute, am intins niste pungi de plastic pe mese, am curatat si taiat toate fructele si ne-am delectat😊 Daca sunteti in criza de timp sau nu vreti sa va bateti capul cu curatatul si taiatul fructelor, tot la etajul 1 este un stand care vinde bucati de fructe diverse, gata taiate, reci, in pahare mari de plastic. Tot acolo gasiti sa cumparati apa plata (in restul pietii nu am gasit!). Pe langa fructe si legume, din aceasta piata puteti cumpara bauturi locale, condimente, suveniruri

- arta stradala pe Rua de Santa Maria: pe aceasta strada, toate usile caselor sunt pictate; frumos, colorat, divers

- concert de muzica fado + consumatie, la restaurantul Sabor a Fado; recomand experienta; si pe cea muzicala, si pe cea culinara (in special peste-spada cu sos de fructul pasiunii sau toate carnurile pe piatra incinsa). Restaurantul are preturi peste medie. Neaparat cu rezervare, locatia este mica, estimez 25 locuri

Ziua 3:

-    Traseul PR 22 - Vereda do Chão dos Louros – traseu scurt, circular, prin padure, cu foarte mica diferenta de nivel

visitmadeira.com/en/what- ... chao-dos-louros

-    Plaja Seixal – una din cele doua plaje naturale ale insulei. A fost preferata noastra, chiar daca am fost intr-o zi mohorata, fara soare. Cred ca a fost singura plaja pe care am stat si unde am avut parte doar de nor, vant, ploaie, ceata. Dar ne-a placut atat de mult, incat nu ne-am clintit de acolo, nu ne-a speriat nici repriza scurta de ploaie. A fost preferata noastra, fiind cea mai pitoreasca si singura plaja cu nisip negru.

Langa plaja este si o piscina naturala

-    Porto moniz – piscine naturale, intrarea = 3 euro/persoana

-    Miradouro Veu da noiva

Ziua 4:

-    PR 8 - Vereda da Ponta de São Lourenço – traseu de coasta, extrem de pitoresc, se merge paralel cu oceanul, printr-un peisaj arid, selenar, fara vegetatie. La capatul traseului este un restaurant, ca o oaza in mijlocul unui desert, unde se poate manca si bea ceva. TRaseul nu este circular. Daca nu vrei sa te intorci pe acelasi drum, poti lua o barca, care te aduce in zona de start a traseului, aproape de parcare. Noi am optat pentru retur cu barca +o mica plimbare pe la far (in total, o ora), pret 20 euro/pers

Traseul este foarte expus, cu mult soare si vant

visitmadeira.com/en/what- ... de-sao-lourenco

-    Plaja MAchico

-    Satul Camara de Lobos (fost sat pescaresc, foarte pitoresc, cu stradute mici si inguste pline de restaurante si mici magazine, modern si inspirat decorat)

Ziua 5:

-    PR 6 – Levada das 25 fontes: dificultate moderata, cu aprox 300 m diferenta de nivel

visitmadeira.com/en/what- ... a-das-25-fontes;

Aici se poate urma si varianta 6.1., mai scurta si mai usoara

Tips: din soseaua unde se parcheaza masina si pana la intrarea pe traseul propriu-zis este o distanta de aprox 2 km, pe drum asfaltat, dar cu o panta destul de accentuata. La dus esti pe coborare, deci e ok. La intors, ca sa nu urci panta de 2 km, ai posibilitatea sa iei un microbuz care te aduce in sosea, la parcare. Costa 5 euro/pers si are statie fix in fata cabanei

-    Calheta – vizitare fabrica prelucrare trestie de zahar si productie rom (cu degustare)

-    Plaja Calheta

Ziua 6:

-    Pr 16 Levada Fajã do Rodrigues – traseu fara diferenta de nivel, are cam 7-8 km dus-intors, cu caderi de apa si tuneluri; aici trebuie sa fiti pregatiti cu lanterna si sa nu fiti claustrofobi😊. Ultimul tunel are o lungime de 1 km

visitmadeira.com/en/what- ... ja-do-rodrigues

-    Plaja Calheta

Ziua 7:

-    Satul Curral de Freiras – sat ascuns in munti, la altitudine, cu privelisti foarte frumoase

-    Cascada dos anjos – este pozitionata chiar in sosea, toata lumea opreste pentru o baie😊

-    Ponta do sol – satuc pozitionat la mare, cu golf + plaja

-    Miradouro Cabo girao – cel mai celebru miradouro din Madeira, situat la aprox 600 m deasupra oceanului; singurul la care se plateste bilet de intrare: 2 euro/persoana

Pentru ca am fost un grup de mai multe familii, nu am putut avea toti acelasi program si aceleasi preferinte. Asa incat unii prieteni au reusit sa ajunga si la:

-    Rasarit de soare la Pico de Areeiro (la punctul de start al PR1-care era inchis); aici au avut noroc sa nu fie ceata si sa aiba parte de privelisti si culori inedite

-    Padurea Faial: aici au avut norocul sa FIE ceata; pozele ilustreaza frumusetea misterioasa si nepamanteana a locului

Consideratii generale:

-    Madeira nu este o destinatie pentru amatorii de plaje; sunt 4 plaje cu nisip (2 naturale: Seixal si Canical si 2 artificiale: CAlheta si MAchico); in rest, sunt doar plaje cu pietris sau bolovani

-    Orice iubitor de natura si drumetii ar trebui sa traiasca experienta unui sejur aici; natura diversa si peisajele extraordinare care sunt la fiecare pas, iti incanta atat privirea, cat si spiritul

-    Clima ideala: la final de august-inceput de septembrie, am avut temperaturi de 25-28 grade, cu 20 grade noaptea, iar apa oceanului a avut 22-24 grade; vremea este schimbatoare si difera de la un punct la altul al insulei, in functie de orientare si altitudine. Am avut parte preponderent de soare cu nor, dar si de temperaturi de 16-18 gr pe traseele care erau la 6-700 metri altitudine. Vantul a fost mereu prezent, dar nu deranjant. Nici macar scurtele reprize de ploaie de peste zi nu ne-au incurcat. Atata vreme cat erai mereu echipat cu un fleece + o geaca subtire de ploaie, totul era in regula😊

-    Infrastructura excelenta: drumuri impecabile, peste 100 de tuneluri, locuri de parcare amenajate peste tot, aproape de obiectivele turistice sau plaje. Nu am stat niciodata in trafic, am circulat fluent in orice zona a insulei

-    Preturi decente, comparative cu Grecia. Exemplu: costul inchirierii masinii a fost acelasi cu cel din Corfu, o masa de trei persoane ne costa la fel ca in Corfu (cu diferenta ca in Madeira mancam vita si peste proaspat in acesti bani), adica 3 feluri principale cu garnitura si salata (sau o supa + un aperitiv) + 3 bauturi (suc sau bere) = 60-70 euro cu tot cu tips. Fara costuri de autostrada. PArcari la pret rezonabil, intre 0.20 – 1 euro/ora. Noaptea nu se plateste parcarea. PE plaje, am stat in general pe cearceaf; o singura data am inchiriat sezlong: 2 euro/sezlong si 1.5 euro/umbrela de soare

-    Curatenie fara cusur, atat in orase/satuce, cat (mai ales!) pe traseele de drumetie. Chiar daca unele trasee erau aglomerate, nu am vazut nicaieri o hartie sau un pet aruncate. Nu existau nici cosuri de gunoi pe aceste trasee. Toata lumea isi cara ambalajele in rucsac, inapoi, acasa

-    Portughezii sunt niste oameni foarte calzi, ospitalieri, ne-am inteles cu ei in engleza peste tot, chiar daca unii vorbeau mai bine, altii mai putin bine

-    Turistii prezenti pe insula fac parte dintr-o categorie pe care mi-as dori sa o intalnesc mai des: discreti, linistiti, iubitori de natura si de miscare, civilizati, educati, modesti. Indiferent de tara de origine sau varsta.

-    Zona este extrem de prietenoasa dpdv turistic, rar mi s-a intamplat sa am o experienta turistica atat de complexa

Trimis de Chloe in 19.09.24 09:53:24
Validat / Publicat: 19.09.24 13:30:49
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Funchal - Mercado dos lavradores

pitiPHONE
[19.09.24 13:52:24]

Din punctul meu de vedere excelente impresii. Link uri foarte utile.

Mulțumesc.

webmasterPHONE
[19.09.24 15:29:45]

ChloeAUTOR REVIEW
[19.09.24 16:58:03]

@webmaster: multumesc!

Marius 72
[20.09.24 07:58:55]

Foarte drag îmi e să citesc că mai sunt oameni care aleg mişcarea în concediu!

Într-adevăr Madeira este superbă! Noi am vizitat-o în ianuarie şi am parcurs câteva din traseele şi locurile menţionate aici.

Mi-ai reamintit de fructele extrem de gustoase şi arătoase pe care le-am savurat, fiind nevoiţi în cazul unora să cerem explicaţii vânzătorului pentru a ştii cum să le mâncăm.

Aş vrea doar să fac o menţiune cu referire la articolul tău: simbolul "PD" nu semnifică "pedestrian route" ci "pequeno recorrido", adică traseu scurt.

Distanţele mai lungi sunt marcate cu "GR", adică "grande rota".

Felicitări şi sunt nerăbdător să aflu pe unde mai umblaţi!

ChloeAUTOR REVIEW
[20.09.24 11:19:35]

@Marius 72: am editat, multumesc pentru clarificare, ecou si vot!

Marius 72, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: