ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2026
--- M ---
GR. VÂRSTĂ: 50-60 ani
DIN: braila
ÎNSCRIS: 30.12.12
STATUS: GOLD
LUNA
JUN-2026

GRAD SATISFACȚIE
CADRUL NATURAL:
95.00%
Mulțumit, aproape încântat
DISTRACŢ. / RELAXARE:
90.00%
Mulțumit, mici obiecții

NOTARE MEDIE REZULTATĂ
92.50%

AUTORUL ar RECOMANDA
această destinaţie unui prieten sau cunoscut
încărcat de pe telefon!
TIMP CITIRE: 2 MIN

Kefalonia, micul colt de rai

TIPĂREȘTE URM de aici

Kefalonia, micul colt de rai al Greciei.

O insula mare, muntoasa, cu cea mai multa verdeata vazuta in Grecia, cu sosele care urca vertiginos catre cer, o adevarata provocare pt soferi, in special pt cei de autocar.

Argostoli, capitala insulei, seamana izbitor cu Zante, acelasi stil venetian, doar ca mai mare, mai aerisit, mai linistit, fara viata de noapte, in general cu turisti de la 45- 50 + si de o anumita factura.

In oras plajele lipsesc, variantele cele mai la indemana sunt la 4- 5 km in Lassi, se ajunge usor cu transportul local, 2 euro pe sens de persoana, sau cu taxiul, in jur de 6- 8 euro.

Plaja Makris Beach- mai mare, considerata de fite, 8 randuri de paturi cu saltea si umbrele cu franjuri, 40 de euro setul in primul rand, 30 pe urmatoarele, cu toaleta, vestiare si un beach bar cu preturi la fel de ’ atractive’, 7.90 euro o bere la draft, 5 euro un frappe, etc.

Plaja Platis Gialos, situata alaturi, 10 m lungime cu 20 latime, sora mai mica si mai populara.

Chiar si asa, 30 de euro primul rand, 20 celelalte 4, cu sezlonguri de supermarket, aluminiu si panza, cu umbrele de stuf care au prins cateva veri bune dupa cum aratau.

Nu exista toaleta decat in parcare, un container ecologic cu miros deosebit, o cabina pt fiecare gen.

Un beach bar unde cutia de 330 ml de bere e 4 euro, o apa plata 1 euro, 3 o apa minerala, 3.5 un frappe.

Ambele au intrarea lina in apa, nisipul excelent.

In Argostoli restaurantele sunt mai slabute decat in Lassi, fiind in principal mai mult comerciale si mai putin traditionale.

In Lassi in schimb, exista taverne deosebite si recomand Kefalos, Ionian, Phaedra iar ca restaurante Da Veronica si peste toate Butler’s House, de departe cel mai spectaculos ca si concept.

Preturile la restaurant sunt in general mai mici in Lassi cu circa 2-4 euro la acelasi meniu, in schimb marketurile si magazinelecu suveniruri sunt mai scumpe in Lassi decat in Argostoli. Probabil fiind mai putine, in fapt Lassi consta in strada care strabate localitatea spre aeroport.

Una peste alta, o insula in stilul Zakynthos, la o scare mai larga in care nu ai cum sa te plictisesti o saptamana.

AmFostAcolo fără reclame?

  • Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
  • Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult

[fb]
---
Trimis de pirvu mihaita in 28.06.26 11:42:48
Validat / Publicat: 28.06.26 19:58:13
INFO ADIȚIONALE
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rodos, Creta, Zakynthos, Ithaca

VIZUALIZĂRI: 6 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI
SESIZEAZĂ
conținut, limbaj
Adn. FAVORIT

1 ecouri scrise, până acum, la acest articol

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pirvu mihaita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
EVIDENTIAȚI ARTICOLELE CU ADEVĂRAT UTILE!
Dacă impresiile de mai sus v-au impresionat prin utilitate, calitate etc folosiți linkurile de mai jos, prin care puteți acorda articolului un BONUS în Puncte de Mulțumire-Apreciere (PMA) articolului.
Puteți VOTA acest articol:
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

ECOURI la acest articol

1 ecouri scrise, până acum

webmasterX
[28.06.26 19:57:59]
»

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 118703&hid=1121.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat ceva, ar fi chiar util — link încărcare video.

Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

ROG REȚINEȚI:
  • Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
  • Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
  • Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație: in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o ÎNTREBARE NOUĂ
    (întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
SCRIE UN ECOU LA ACEST REVIEW
NOTĂ: Puteți folosi ptr formatarea ecoului: [b]...[/b], [i]...[/i], [q]...[/q]
EMOTICOANE ce pot fi folosite SHOW/HIDE
Sfârșit SECȚIUNE SCRIE ECOU

NOTĂ: Rubrica de mai jos vă permite să vă abonați (sau să vă dezabonați) la / de la notificări (înștiințări prin email) atunci când cineva răspunde unui text scris ca ecou mai sus.
Status Abonament Ecouri la acest review - abonament INACTIV [NU primiți înștiințări atunci când se scriu ecouri la acest review]
VREAU înștiințări pe mail când se postează ecouri la acest review
  • Niciun abonat la acest review, încă...
  • Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kefalonia:


      SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = DA (IntC=1)
  • pagină generată în 0.049446821212769 sec
    ecranul dvs: 1 x 1