ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2024
ÎNSCRIS: 13.09.14
AUG-2024
Prieteni

Samos… departe rău!

Nu e vară dacă nu e Grecia, vorba surorii mele!

Vacanța de vară a anului 2024 ne-a găsit în Samos, perioada 25.08-05.09 și locația cazării a fost la Ledra Samos hotel (ledrasamoshotel.gr) din localitatea Kampos Marathokampou.

Anul acesta am fost un grup format din 14„cetățeni” , din care 11 erau adulți. Majoritatea am plecat duminica din București și ne-am dat întâlnire ca de obicei în parcarea Lidl din comuna 1 Decembrie la ora 1 dimineața. Motivul nostru a fost să plecăm cât mai devreme ca să nu prindem aglomerat în vămi, asta și din cauza reparațiilor la„Podul Prieteniei” plus că trebuia să fim în portul din Salonic cel târziu la ora 3 după amiaza. Ne-am pus în mișcare 3 mașini și cu voie bună hai în Grecia. Acum noi majoritatea suntem trecuți de 40 de ani și vârsta și-a spus cuvântul din păcate la acest drum. Nu mai avem rezistența din anii trecuți când plecam și dintr-o bucată făceam București – Lefkada ori alte insule fără nici o oprire noaptea. Pe drum am făcut mici pauze de o țigare, schimb de șoferi și în final am ajuns cu bine în portul din Salonic, duminica la amiază în jurul orei 14, iar o oră mai târziu am început îmbarcarea de la poarta 11 pe vasul Diagoras al companiei Blue Star Ferries într-o călătorie cu durata... de 20 ore J. La un asemenea drum ne-am luat cabine iar prețul pentru 2 persoane pe traseul Salonic – Samos și retur Samos – Kavala a fost de 269 de €, unde am avut cabină cu 2 paturi, toaletă, duș, frigider și tv. Mai au și cabine cu pat matrimonial ce costă cu cel mult 10 € în plus. Pentru mașină prețul a fost de 240 € dus-întors. Raportat la 2 persoane și o mașină anul acesta ne-a costat puțin peste 500 €.

În privința vasului nu am ce comenta. A fost super, super! Toate condițiile. Erau 2 săli de mese din care una la linie și alta„a la carte” , un mic shop plus barurile deschise pe toată perioada călătoriei cu prețuri rezonabile. Acolo pe puntea superioară multă voioșie din partea noastră unde am pierdut timpul cu o bere și cu un joc de table până pe la 10 seara când am plecat să ne culcăm. Pe timpul somnului nu am simțit nici un pic de disconfort ci din contră am avut un somn foarte liniștit. În Samos am ajuns luni la ora 12, dar pe traseu vasul a avut opriri în Limnos, Lesbos și Chios.

Vasul a juns în portul din Samos Town și de cum am pășit pe insulă am simțit o bucurie ce nu o pot descrie mai ales când am văzut cât de e verde și m-a cucerit instantaneu. Pe drumul spre cazare am început ușor fascinat să descopăr Samosul și să fac comparații cu alte insule cutreierate privind relieful, marea ori drumurile.

Cam după 40 de minute după debarcare am ajuns la cazare, ne-am luat camerele în primire și apoi o parte din noi am plecat la aeroport pentru a ridica restul membrilor grupului. Ideea a fost ca mămicile și copiii să vină cu avionul să nu se chinuie aproape 2 zile pe drum iar tăticii pe roți ca să nu mai fie nevoie să închirieze mașină pe insulă plus că am venit cu din țară cu umbrele, paturi/ scaune de plajă, haine, lăbuțe de înot, ochelari de scufundat, batoane, etc. plus ca la întoarcere să putem face cumpărături în voie și să avem unde le căra. După întregirea grupului am plecat să facem o mică baie în mare la plaja din apropierea hotelului și apoi am încheiat seara la restaurant.

Impresiile mele o să fie despre locațiile și plajele pe unde am fost noi dar la un mod destul de simplu. Aici pe pagină sunt impresii foarte complete din anii trecuți scrise în spirit literar și eventurier dar eu nu am asemenea talent.

Pe tot timpul sejurului am încercat să ajungem și la cele mai titrate plaje adică celebrele Megalo și Mikro Seitani dar fiindcă accesul e destul de greu nu le-am bifat. Poate altădată dacă mai ajung pe insulă. Ca să ajungi la ele trebuie să mergi pe poteci aproape o oră ori varianta cu barca din Karlovasi ce nu am încercat-o. În privința plajelor ai o mare diversitate unde să te duci. Sunt cu nisip, pietre, sălbatice, pentru nudiști ori pline de viață dar există o„mică problemă” . Insula nu e mare, e mai mică ca Limnos însă drumurile sunt foarte sinuoase și pe alocuri înguste. Ca să parcurgi o distanță de 50 km pierzi aproape o oră jumătate. Noi am avut cazarea în localitatea Kampos Marathokampou destul de îndepărtată față de principalele locații ale insulei iar acest lucru a fost un impediment. Noi am rezervat la sfârșitul lui ianuarie și când am făcut rezervările aici a fost cel mai bine privind raportul preț-calitate, plus că abia am găsit 3 camere triple și 4 duble pentru tot grupul. Dacă vreți să veniți cu fery aveți grijă că după jumătatea lui septembrie cursele nu mai sunt așa dese, iar datele cazării pe care intenționați să le achiziționați să bată cu orarul la fery. Noi din punctul ăsta am avut un mic noroc și nu am avut probleme. Am luat mai întâi cazarea și apoi biletele de fery dar am avut ceva emoții în așteptarea orarului ce a apărut tocmai la începutul lunii iunie.

Acum revenind la ale noastre pot spune că insula e foarte verde, muntoasă, vegetație bogată, păduri, livezi de măslini, terenuri plate folosite în agricultură și binențeles culturi cu viță de vie din care se face renumitul vin de Samos. Tot aici se găsește din belșug miere locală de o calitate foarte bună pe care o găsești la vânzare peste tot. În privința uleiului de măsline ne-am aprovizionat de la o fabrică locală (Markou olive oil) ce produce din anul 1969 și se află lângă Kampos. În timpul sezonului turistic aici se fac tururi în interior contra unei sume de 9 € în zilele de luni, miercuri și vineri. Oricum au o ofertă diversificată la ulei și oțet cu diferite arome. Anul acesta am plătit la ei pe un bidon de 4 litri ulei extravirgin suma de 50 €.

O altă caracteristică a insulei ce îți sare în ochi, este foarte militarizată! Multe unități și depozite militare peste tot, dar e de înțeles privind istoricul relațiilor cu vecinii săi. Grijă la făcut poze în apropiere ori a zborului cu drone deasupra lor.

In privința localităților văzute fiecare are farmecul ei și o trăsătură importantă e când vezi acele clădiri vechi din perioada interbelică, mari și impozante în contrast cu cele mici ce pentru mine erau destul de enigmatice și încercam să înțeleg ce rol aveau și de cine erau locuite.

În Kampos Marathokampou am fost noi cazați (vezi impresii). E o localitate mai nouă în comparație cu celelalte localități, foarte liniștită, poziționată de-a lungul plajei pe o distanță de aproximativ 2.5 km. și e ideală pentru cei ce vor liniște. Nu e așa plină de turiști dar găsești toate cele necesare. Pe ambele părți ale drumului sunt taverne, firme de închiriat auto ori market-uri și magazine cu suveniruri. Majoritari în această locație sunt turiștii nordici, fiindcă sunt câteva resorturi cu demipensiune și îi încântă la nebunie treaba asta. Aici în Kampos am găsit cea mai bună ofertă la cazare, dar acum după vacanță eu unul nu recomand localitatea fiindcă e prea departe de cele mai frumoase locuri ale insulei.

Kokari pentru mine e cea mai frumoasă locație și mi-a depășit toate așteptările. Am încercat înainte să-mi fac o imagine cu ajutorul google maps, dar degeaba. E mărginită de mare, și partea de est e superbă. Nu știu de ce dar pentru mine are un aer de Italia. Clădirile sunt albe ce amintesc de Ciclade iar cafenelele și tavernele sunt așezate laolaltă pe malul apei, plus freamătul turiștilor îi dau un aer elitist în comparație cu celelalte localități. În interiorul ei se găsesc 2 parcări publice fără nici un cost.

Pythagoreio e localitatea ce poartă numele celebrului mathematician Pytagora și se află pe locul 2 în preferințele mele. Pe timpul zilei accesul e permis cu auto dar după ora 17 e interzis, iar pentru mașini există o parcare publică aflată la o distanță de 500 m de portul stațiunii. Aici e plin de turiști de toate națiile, dar anul acesta preponderent în toată insula au fost majoritari turcii. În urma unui acord cu guvernul elen au avut dreptul de a vizita insulele grecești aflate lângă coastele Turciei pentru o durată de 7 zile fără viză. Pe toate străduțele sunt taverne și mici magazine cu suveniruri. Ca și atracții avem celebra statuie a lui Pytagora ce se află în port, iar dacă ajungi aici în stațiune să nu ratați„Strada Albastră” formată din câteva alei ce sunt colorate în albastru și împreună cu diverse obiecte stradale ce duc în final către un punct panoramic ce încântă ochiul vizitatorului. Mai avem biserica principală ce se află pe un deal în vecinătate cu un turn renovat al unei vechi cetăți, iar de acolo se vede în toată frumusețea Pythagoreio. Portul e plin de yachturi dar e și normal ținând cont de mulțimea de taverne ce te ademenesc cu fel și fel de meniuri. Tot de aici pleci în excursii către o parte din salba de insule Dodecanese cum ar fi: Fournoi, Ikaria, Aghatonisi, Patmos, Lipsi, Leros și Kalimnos. Zilnic sunt curse Samos - retur către acele insule cu un catamaran de viteză. E o idee dacă ajungi în Samos de aici să pleci pe fiecare din insulele enumerate câte 2 zile. Ca dezavantaj pe acel vas e loc de doar 3-4 mașini. Dar dacă rezervi din timp nu e nici o problemă.

Samos Town capitala insulei. Noi am fost o singură dată și când am ajuns aici în jurul orei 17 era cam pustiu. Taverne goale și magazine închise, cu excepția câtorva. Singurii oameni care erau pe străzi și i-am văzut la ora aceea erau câțiva imigranți, dar se pare că erau integrați în cotidianul insulei. Își făceau cumpărăturile de la un market ori mergeau spre locuințele lor. Aici în capitală a fost singurul loc în care am văzut câțiva imigranți. Față de anii trecuți când insula a fost sufocată la propriu de ei acum e liniște din acest punct de vedere. Ideea noastră a fost să vizităm capital și să mâncăm la o tavernă ce se afla în capătul orașului. În timp ce ne plimbam ne-am oprit la o agenție locală de turism și ne-am cumpărat bilete de o zi pentru a vizita insula Ikaria. Biletele ne-au costat 48 € pentru 2 persoane dus-întors la catamaranul mai sus menționat. După ce am terminat cu agenția unde am pierdut cam o oră am plecat la tavernă. Era mai ascunsă și ferită de traficul auto dar cu un vibe foarte bun. Aici am avut parte de o întâmplare amuzantă unde am ridicat toți clienții de la mese fără să vrem. În timp ce o ardeam la un pahar de vorbă, un fel de gândac de umezeală de mărimea unei lăcuste a căzut dintr-un copac pe tableta nepoatei. Soția mea l-a văzut și fără nici o teamă într-o fracțiune de secundă i-a un dat o palmă de la aruncat pe umărul unui prieten. De aici gândacul speriat a plecat spre spatele lui dar și aici soția lui fiind pe fază i-a dat o palmă de a sărit la o masă cu turiști turci. Acolo panică, țipete și femeile au sărit în picioare. Dar și acolo ca la domino un turc fiind pe fază a executat gândacul la o altă masa cu același rezultat doar că acolo fiind mai multe persoane spectacolul a fost mai frumos. Am râs cu lacrimi în aceea seară și am plecat cam pe la ora 22. Dar ce să vezi la ora aia? Șoc! Tot orașul era viu. Scutere și motociclete alergau, tavernele erau toate pline iar în parcuri și pe faleză oameni ca la miting. Pe timpul zilei e cam pustiu dar când se lasă seara toate locațiile se animă.

Karlovasi a doua localitate ca și mărime după Samos Town nu mi-a lăsat o impresie foarte plăcută asta și din cauză că nu am descoperit-o mai deloc. Centrul ei nu e lângă mare și asta o dezavantajează. De fiecare dată am mers pe drumul principal de la marginea ei și mi-a lasat impresia de zonă părăsită. Pare a fi o zonă ușor industrială cu mari clădiri goale din perioada interbelică. După câteva zile privind pe google maps mi-am dat seama că e foarte animată în interiorul ei dar din păcate nu am vizitat-o. În localitățile Kokari, Pythagoreio ori Samos Town toată acțiunea se întâmplă la malul mării pe când aici toată lumea e prezentă în centrul ei.

Ca și activități în afară de a merge la plaje diferite, într-o zi o parte din noi am mers și în Ikaria (vezi impresii Ikaria) activitate ce trebuie de luat în seamă dacă ajungi în Samos.

În privința plajelor am bifat cât am putut, toate cele văzute de noi au facilități însă la unele din ele am folosit umbrelele și sezlong-urile noastre și dacă vreți să prindeți cele mai bune locuri și la alegere încercați să nu ajungeți mai târziu de ora 1030.

Potami beach lângă Karlovasi: acces ușor, parcare la drum, plajă cu pietre împărțită în două. Intr-o parte e un golf puțin sălbatic unde nu ai nici o facilitate dar există posibilitatea de face sărituri de pe stâncile din apropiere și în cealaltă parte ai toate facilitățile și pentru a sta la umbrelele de acolo era necesară o minimă consumație de la cele două baruri din apropiere.

Mourtia beach lângă Samos Town: acces ușor, parcare sub copaci, toaletă, duș și un bar cu toate cele necesare. Plajă cu pietricele într-un golf, foarte plăcută dar fără umbrele. Găsești umbră într-o livadă de măslin din apropiere ori dacă ai umbrela ta. Mai sunt câțiva copăcei pe plajă dar e indicat să ajungi devreme ca să prinzi loc sub ei. După ce am petrecut aici câteva ore bune restul zilei l-am petrecut în Samos Town.

Paralia Psili Ammos de lângă Kampos: Plajă destul de măricică cu nisip și toate utilitățile, tavernă în apropiere, parcare privată la liber, prețul la 2 șezlonguri și o umbrelă era de 7 €. Din punctul meu de vedere plaja de aici îmi amintește de Golden beach din Thassos, însă după orele de amiază se pune un vânt de bagă îți tot nisipul în gură și atmosfera se înrăutățește. Aici vântul mi-a distrus umbrela mea pe care o lăudam zilnic și de nervi mi-am luat jucăriile și am plecat la piscina hotelului.

Celebra plajă Paralia Psili Ammos de lângă Pythagoreio unde aici am fost de două ori. Plaja e superbă și e situată într-un golf măricel, cu nisip, dușuri iar toalete gășești la barurile ori tavernele de lângă ea. Recomand parcarea tavernei Anatoli însă e indicat să nu depășiți cu mult ora 10 pentru a prinde locuri. Aici puteți sta la umbra unor copaci, ori pentru 8 € ai umbrelă cu două sezlonguri. Mie mi-a plăcut la nebunie plaja asta fiindcă aici te poți duce în expediție pe o mică insulă și ca imagine ai coasta Turciei aflată la o distanță de 2 km.

Tsamadou Beach lângă Kokari. Aici ajungi după ce cobori o pantă destul de abruptă și recomand zona de mijloc din dreptul tavernei Krista. Umbrela și sezlongurile costau 10 € și parcarea gratis pentru clienți. Dacă nu stai la ei costă 5 €. Plaja are 2 zone. Ce-a cu pietre e la liber iar zona cu plată e în planul 2 dar ai parte de umbra copacilor. Tot aici în partea dreaptă la capătul plajei avem o bucată și pentru nudiști, cam îndepărtă de privirile celor care nu privesc cu ochi buni această practică.

Paralia Kedro tot lângă Kokari. E o plajă mai puțin populară conform notelor de pe google maps și lumea nu prea se înghesuie aici dar mie mi-a plăcut. Sunt pietre iar la o distanță de 200 metri în partea dreaptă se găsește un excepțional loc pentru sărituri de pe stânci în apă. Atmosfera de aici e foarte calmă și asta datorită barului din locație, unde pe fundal ai o muzică liniștitoare. Parcarea gratis și pentru a beneficia de o umbrelă și sezlonguri e necesară o minimă consumație de la bar. Aici afacerea era condusă de o doamnă din Olanda și din una în alta cand a aflat de unde suntem a început să ne povestească cum la vârsta de 18 ani a trăit niște clipe nu prea plăcute la sfârșitul anilor 80” pe litoralul românesc. A rămas șocată de diferența ce se făcea la condițiilor de cazare și meniurile din restaurante între străini și români și cum la shop-urile din hoteluri cetățenii noștrii nu aveau voie, plus altele.

Livadaki beach lângă Samos Town cu nisip și într-un golf. Dacă vrei fitză aici e locul potrivit. Doar că în comparație cu alte plaje privind prețurile plaja de aici merită din plin. Are toate utilitățile, parcare, umbrele, baldachine și când ajungi acolo nu îți râmâne decât să-ți alegi un loc, și stai cât vrei contra unei minime consumații de la bar.

Paralia Votsaslakia e plaja localității Kampos și se întinde pe toată lungimea ei. E cu nisip și e o locația ideală pentru cei ce doresc doar să lenevească și peste tot sunt taverne ori baruri. Intrare lină și apă cristalină pretabilă pentru copii.

La încheierea impresiilor eu unul recomand sincer să vizitați Samos și dacă se poate cu fery chiar dacă călătoria durează 20 de ore. Acel mic simț de aventură e foarte plăcut și fiind cu mașina ta ai libertate totală de mișcare și îți poți duce umbrela și lada cu băuturi la plajă plus că poți să faci cumpărături în voie nefiind constrâns de bagajul de cală. Aici fac referire la cei ca mine ca atunci când ajung pe insulă se transformă. Sunt așa disperat să cumper ulei, miere, ori suveniruri destul de voluminoase pentru colegi, s. a. m. d. Prețurile la taverne ori pe plajă erau mai mici față de alte insule ori alte locații populare. Binențeles am plecat la drum cu o mică„teamă” alimentată anul acesta de miile de discuții pe forumurile de pe Facebook unde majoritatea se plângeau de nesimțirea prețurilor mărite pe plaje ori taverne.

Din păcate noi nu am ajuns prin micile satele din munți ori la obiectivele antice, așa că nu am ce povesti despre ele. Per ansamblu Samos se merită din plin să fie vizitat și recomand din suflet această insulă. Sincer să fiu când am ajuns în Kavala și am plecat spre România mai să-mi dea câteva lacrimi de supărare, fiindcă atunci am realizat că vacanța de vară ce o așteptăm an de an s-a încheiat.

Trimis de pacala_pm in 13.10.24 18:29:01
Validat / Publicat: 13.10.24 19:45:39
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia

VIZUALIZĂRI: 232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pacala_pm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ferry1

[13.10.24 20:03:06]

pacala_pmPHONEAUTOR REVIEW
[13.10.24 20:17:13]

@webmaster: domnul webmaster! O rugăminte am! O legătură de link în articol către Ikaria se poate?

„Ca și activități în afară de a merge la plaje diferite, într-o zi o parte din noi am mers și în Ikaria (vezi impresii Ikaria) activitate ce trebuie de luat în seamă dacă ajungi în Samos"

[13.10.24 21:16:51]

@pacala_pm: S-a rezolvat, mulțumiri pentru... rugăminte

soringabrielPHONE
[15.10.24 11:13:59]

Un articol excelent, detaliat si foarte obiectiv. Va urmaresc de ceva timp si astept de fiecare data, cu interes, impresiile impartasite. Aveti un stil aparte de a scrie si un simt al umorului iesit din comun. Felicitari si astept cu interes viitoarele articole!

pacala_pmPHONEAUTOR REVIEW
[15.10.24 13:42:41]

@soringabriel: mulțumesc pentru atenția acordată, și pe această cale vă adresez invitația de a merge alături de noi în următorul concediu din anul următor. Dacă vă încântă ideea puteți să mă contactați în privat.

soringabriel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Samos: