ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2024
ÎNSCRIS: 21.03.12
JUN-2024
Familie
PREȚ SEJUR 3340
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ UAI
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Delphin BE Grand 2.0 and counting...

Acum 2 ani, după ce printr-un joc al sorții am petrecut o săptămână de vis la Delphin BE Grand, în Lara-Kundu, am zis să luăm o pauză de Antalya, să mai vedem și altceva în sejurul din vacanța de vară așa că am mers în Creta. Frumos și pe acolo, n-am ce zice. Cumva, în periplul nostru prin Antalya am reușit ca de fiecare dată să accesăm resorturi cu servicii din ce în ce mai performante și impresionați de ce găsirăm am revenit în anul următor în speranța să repetăm experiența ce ne-a adus atâtea bucurii. Primul resort mai cu ștaif a fost Delphin Deluxe și ne-a plăcut atât de mult încât am revenit. Doar că la revenire parcă nu a mai fost aceeași vrajă și asta nu datorită scăderii serviciilor ci datorită nouă, care în subconștient ne doream ceva în plus. În anul următor am mers la ' fratele' Platinum, unde teritoriul mai mare, topoganele mai multe, vegetația mai abundență a fost o încântare drept pentru care în anul următor tot la Delphin Platinum am mers. Doar că istoria cumva s-a repetat, parcă la revenire la fel, nu ni s-a mai părut la fel de fermecător și repet, resortul era același, doar că percepția noastră era alta.

Prin octombrie anul trecut am început să ne facem planurile pentru vara 2024. Copilul a intrat in categoria 12 ani, vârstă la care la cele mai multe resorturi se remarcă o diferență de preț semnificativă față de 11 ani și mai jos. Inițial plănuiam să ne unim 2 familii, a doua având 3 copii de 6,10 și 12 ani și după îndelungi cercetări printre puținele resorturi accesibile ca preț, cu plajă cu nisip și condiții cât de cât a fost Von Resort Golden Coast. Chiar facusem rezervarea verbală, urma să trimitem banii când din motive ce țin de serviciu cealaltă familie nu a mai putut veni în intervalul în care noi puteam (20-30 iunie) așa că a trebuit să contramandăm plecarea cu ei. Experiența extrem de fericită de la BE Grand de acum 2 ani încă ne era pe retină și deși revenirile la Deluxe și Platinum parcă nu au mai avut aceeași strălucire cumva BE Grand ne atrăgea ca un magnet doar că prețul în Noiembrie era pe la 3600 de euro. Cam mult pentru bugetul nostru. Cumva rămăsesem să alegem între Vonresort Golden Coast la 2000 de euro, Selectum Luxury din Belek ce era pe la 2600 de euro, Delphin Palace la 3000 și Kamelya Selin pe la 2800, bugetul nostru fiind pe la maxim 3000 de euro pentru doi adulți și un copil de 12 ani. Citind recenzii pe AFA și alte site-uri de profil, urmărind video-uri pe YouTube și cunoscând plaja din Side, într-o vineri am rezervat la Vonresort, urmând ca luni să plătim avansul. Ne-am făcut socotelile că noi oricum nu prea suntem cu băuturile alcoolice, plajă cu nisip este, aer condiționat în cameră la fel, ceva de mâncare om găsi noi pe acolo. Între timp, sâmbătă am primit mesaj de la agenție că BE Grand avea o reducere de cca 300 de euro la o agenție germană, adică de la 3650 la 3340. Ne-am tot perpelit weekendul ăla și cu gândul la Lazy River, aquapark-ul de vis, piscinele imense, lobby-ul fermecător și răcoros cu chelnerii misunând după turiști și ademenindu-i cu fel de fel de cocktailuri, abundența de mâncăruri am zis GATA! BE Grand să fie.

Intervalul ales: 22-29 Iunie, plecare din Tg Mureș, 7 nopți. Aeroportul din Tg Mureș e mic și are puține curse, mai mult chartere că de linie sunt 2 doar, spre Budapesta și Luton și nici astea în fiecare zi așa că e foarte aerisit. Mașina am lăsat-o lângă aeroport, într-o parcare privată unde am plătit 10 lei/zi. Locuri suficiente.

Zborul a fost cu compania Corendon. Inițial plecarea a fost stabilită cu o săptămână înainte la 10.20 dar cu o zi înainte am primi mesaj că va fi la 9.20. Și mai bine. Am decolat la ora stabilită și la 11 și ceva eram în Antalya. La control pașapoarte soția și copilul au prezentat pașapoartele iar eu buletinul. Am trecut fără probleme. Într-o jumătate de oră am luat și bagajele și după un drum de cca 25 de minute eram la hotel. La receptie am rezolvat rapid și am prins chiar și masa de prânz, care se cam încheia la 14.30. Practic ziua sosirii am valorificat-o aproape în totalitate ceea ce a fost super.

Despre Delphin BE Grand în anul 2024 aș vrea să încep cu concluzia că a fost și mai bine față de acum 2 ani. Au apărut multe preparate noi, sucuri doar îmbuteliate și dacă nu mă înșel au introdus și noi sortimente de băuturi alcoolice cum ar fi berea Bud și Amstel la sticlă. Și acestea la discreție, cu autoservire, inclusiv la barul de pe plajă sau la piscină.

Cumva parcă s-a simțit o creștere a calității serviciilor si a varietății la toate capitolele.

La cazare am avut camere Be Trendy seaside view, la etajul 5. Vedere parțială la mare și spre vecinul Titanic.

Camera mare, cu un pat dublu matrimonial, unul de o persoană și o canapea mare aflată spre balcon, despărțită de cameră printr-un mic paravan de sticlă. Televizorul cu ecran LCD a fost și el util deoarece fiind și Euro 2024 ne-a mai uitat la meciuri. Noi am fost însoțiți și de părinții mei și am primit camere alăturate care comunicau între ele printr-o ușă interioară. Ceea ce a fost bine deoarece ne mai vizitam la o cafea, bere sau suc. Baia super curată, cu cabină de duș tip walk-in, cosmetice no-name dar ok și de multe feluri, inclusiv papuci de unică folosință, bețișoare de urechi, periuțe și paste de dinți. Prosoapele se schimbau zilnic, lenjeria de pat a schimbat-o camerista de două ori pe sejur iar cu 5 euro bacșiș ne-a înfrumusețat paturile și cu diverse figurine din prosoape și cu petale de trandafir.

Minibarul generos avea prea multe produse ca să le mai descriu, sincer nici nu le țin bine minte pe toate. : 4 beri Efes, 2 doze Pepsi normal, 2 Light, 2 Mirinda la sticlă, 2 lipton la doză, 2 sticle de apă minerală, 2 de apă plată, 2 bucăți de suc cu pai pentru copii, una de lapte, 2 mini sticle de vin (una rosu și una alb), 2 kitkat, o pungă de stick-uri, un kinder-pingui. Atașez o fotografie cu toate astea.

La capitolul curățenie ireproșabil.

În ceea ce privește masa preparatele au fost foarte multe și se găsește cam tot ce îți poți dori. Sunt atât de multe preparate si într-o abundență atât de mare încât ar fi nevoie de pagini întregi doar pentru a le descrie. Ce am observat în plus față de acum 2 ani a fost apariția Indian Corner, cu mâncare specifică precum și cresterea semnificativă a minipreparatelor gourmet, adică pahare sau farfurioare cu diverse mâncaruri în stil Tapas spaniol și aparitia vitrinelor frigorifice cu sucuri, apă si bere și pe care desi scria ' Staff only ' cam toată lumea se servea,dacă dorea. Chelnerii erau mulți și promți, mișunau non-stop și nu treceau cateva minute până să vină cineva să te întrebe ce doresti de băut. Pentru amatorii de pește la amiază și seara erau minim 4-5 tipuri. Medalionul de somon prăjit pe plită nu a lipsit niciodată, alaturi de alte 4-5 tipuri de pește prajit sau pane iar la micul dejun somonul fumeé așișderea. Dacă acum 2 ani grătarele erau afară anul acesta le-au mutat înăuntru, la răcoare. Atât la amiază cât și la cină se găseau cotlete de miel, vită, curcan kebap, aripioare de pui și multe altele. Seara, pe lângă peparatele clasice apareau si diverse sofistichii, gen prepeliță la cuptor, știucă umplută, fructe de mare (calamari, scoici, creveți, raci, șa) La capitolul mâncare a fost ceva de nedescris adică nouă ne-a fost mereu greu să alegem dintre atâtea bunătăți. În fiecare zi era o temă culinară diferită, gen italian, turkish, mexican, sea-food și în care se găseau suplimentar preparate specifice.

La amiază foarte mulți mâncau afară pe la fast-food, fiind amplasate diverse căsuțe unde se găseau inele de ceapă, cartofi copti-kumpir, prăjiți, nuggets, sandwich-uri, gözleme, kebap la farfurie. Înghețată era peste tot, atât în lobby, cât și la sala de mese sau afară la pool-baruri. Inclusiv o ice-cream house dedicată. Alături de Coffee house, care dacă rețin bine se deschidea la 6 dimineața pentru cei matinali.

La capitolul dulciuri și fructe nici nu mai povestesc. Atât la masa de prânz cât și la cină se găseau foarte multe feluri și foarte bune. Baclavalele și tiramisu au fost preferatele noastre. Pentru a mai diversifica, prajiturile le savuram la cofetărie, atât la prânz cât și la cină. Era mai liniște și fotoliile erau mai reconfortanta.

La piscină și la plajă erau chelneri pe role care treceau frecvent pentru a te întreba dacă mai dorești ceva de băut. La orice bar se servea bere la sticlă (Amstel, Miller, Bud, Efes, Becks (sucuri la sticlă sau la doză precum și orice cocktail din listă. Noi mereu ne luam mojito, și care a fost foarte bun atât în lobby bar cât și pe ponton. La cerere îți aduceau și alune, nachos.

Noi ne-am petrecut timpul atât la piscine cât și la mare. La piscine și tobogane-râul leneș mai mult dimineața iar după masă mergeam și la mare. Marea a fost caldă, curată. Nu a fost deloc agitată iar intrarea în mare cu nisip și suficient de lină încât să intrăm fără probleme. Deși hotelul era rezervat 100 % (din spusele recepționerului) șezlonguri libere se găsesc fără probleme la orice oră din zi, peste tot. Piscină semiolimpică și semiacoperita a fost iarăși o încântare. La amiază când soarele începea să ardă ne retrăgeam în partea acoperită și unde cascada-perdea de apă ne răcorea instant. În partea acoperită apa era și ușor mai rece, cam 27 de grade ceea ce a fost un plus. În partea cu soare, ciorbă, pe la 30 de grade. În piscina de relaxare am văzut că nu făceau gălăgie dacă mai intra și câte un copil

Pentru familiile cu copii aquapark-ul e mai mult decât generos, având 10 tobogane diferite, o zonă mare cu diverse țâșnitori și un castel cu diverse tobogane mai mici, găleată, etc. Favoritul familiei a fost râul leneș unde apa e curgătoare și are undeva la 1.10 m. Echipați cu veste plutitoare ne lăsăm purtați de curent, trecând și prin ceva minicascade. O încântare pentru copii. O tură de plutire dura vreo 10-15 minute.

Și la capitolul distracție și animație stau foarte bine. După ora 10 la una dintre piscine sunt mereu activități gen polo, jocuri. După masă am văzut inclusiv organizată aqua-yoga unde diverși turiști făceau echilibristică pe ceva plute ancorate. În fiecare searăbla amfiteatru se organizau spectacole, mai mult cu trupe de dans iar după, muzică live. Spectacolele se încheiau la 22, noi după aceea mergeam sau pe ponton unde un domn cânta la saxofon și mai serveam o bere, un cocktail sau în lobby unde era mai răcoare.

Am prins și 2 meciuri ale echipei naționale, pe care le-am urmărit la Irish Pub, la răcoare alături de alți conaționali. Nu am văzut statistica pe naționalități dar după cât de des auzeam româna vorbită cred că eram majoritari. La Irish Pub se găsea mâncare și peste noapte, pentru cei ce veneau sau plecau târziu sau pentru cei cu pofte nocturne.

Pentru cei cu copii există și un luna-park, cu mașinuțe, bărcuțe, trenulețe, popcorn, roată. Am fost și noi într-o seară și ne-am dat puțin, așa, de dorul vremurilor trecute când și copilul era ceva mai receptiv la astfel de activități.

Într-una din seri am ieșit în afara resortului, cam la 3-500 de metri începe zona de shoping, cu magazine de haine, condimente, rahat, tatuaje, suveniruri, etc. Am cumpărat mici chestii, negociate cam 30 % cu discount.

Aș mai avea multe de spus despre acest resort minunat, unde noi ne-am simțit tratați regește și unde ne-am reîncărcat bateriile după un an solicitant dar cred că esența a fost atinsă. Față de revizitele la frățiorii lui din Alanya de această dată nu am mai avut sentimentul că devine monoton și asta și datorită faptului că am simțit și un upgrade față de precedenta vizită, adică preparate alimentare mai diverse, băuturi non alcoolice noi, sortimente de bere noi, spectacole de seară cu trupe de top. Cred că într-o seară nivelul de dans s-a apropiat de spectacolele trupei Fire of Anatolia.

Delphin BE Grand e un resort complet și complex, cu servicii top, extrem de curat, aerisit, cu facilități deosebite atât pentru copii cât și pentru adulți. Am văzut și opinii ale unor turiști ușor dezamăgiți, că e cam multă agitație, că de banii ăștia găseam mai bine, că la Gloria Serenity ara altfel, că Maxx Royal are și crocodil, că la Gural sunt mai alacarte preparatele sau mai știu eu ce. Cumva există atât de multă informație despre acest resort încât trebuie să fi foarte ignorant sau snob încât să mergi acolo și să vi apoi să spui că nu ți-a plăcut aia sau cealaltă și că la banii ăștia dincolo era mai bine. Păi dacă erai smart te-ai fi dus dincolo din start.

Anul viitor ne dorim să revenim în Antalya. Nu prea există egal în Europa la ce au creat turcii aici în materie de relaxare, servicii, distracție, mâncare specifică, la prețuri acceptabile. Și cu siguranță Delphin BE Grand va fi pe lista scurtă.

Toate cele bune și mulțumesc acestui site pentru posibilitatea de a-mi expune impresiile

O vară minunată tuturor prietenilor AFA! Ne auzim în early-booking, la toamnă! 😀

Trimis de calincheita in 14.07.24 13:17:11
Validat / Publicat: 14.07.24 14:02:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Kemer, Lara
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Franța, Italia, Anglia, Germania, Spania, Austria, Turcia,

VIZUALIZĂRI: 330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calincheita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.24 13:50:03]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =114915&hid=175.

[14.07.24 16:19:15]

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.07.24 17:49:29]

@calincheita:

Aşteptam cu interes impresiile tale de la Be Grand, deşi aflasem deja că a fost foarte bine

Ăsta este secretul pentru a avea o vacanţă reuşită: să alegi resorturi din ce în ce mai bune, evident şi mai scumpe , care să te surprindă de fiecare dată prin ceva în plus faţă de precedentele, deoarece comparaţiile sunt inevitabile.

Dar ce te faci când ajungi la limita superioară a bugetului pe care eşti dispus să-l aloci pentru o săptămână de vacanţă, fie ea şi doar de răsfăţ? Atunci apar problemele, ce compromisuri eşti dispus să faci, cum îţi vei seta aşteptările pentru a nu fi dezamăgit?

Te înţeleg perfect. Aceleaşi sentimente m-au încercat şi pe mine în foarte rarele cazuri când am revenit la acelaşi hotel. La a doua sau a treia vizită nu am mai fost nici pe departe la fel de încântată ca prima dată, fără a avea motive concrete clare de nemulţumire.

Un aspect pozitiv ar fi acela că poţi accesa în continuare Delphinii încă vreo doi ani cel puţin de acum încolo, cât vei mai beneficia de reducerea de 50% pentru juniorul sub 15 ani.

Ai făcut o alegere excelentă! Ar fi fost şi păcat să nu profiţi de ofertă.

Cred că realizezi şi tu că VonResortul nu se compară cu Delphinul

calincheitaPHONEAUTOR REVIEW
[15.07.24 00:16:33]

@nicole33: Nicole, pe mine m-au ajutat foarte mult review-urile tale să-mi organizez vacantele și nu atât informațiile în sine ci modalitatea prin care ai reușit relatând de acolo să surprinzi energia locului. Bine, energia respectivă e și un cumul de factori pozitivi care dau în final gradul de satisfacție. Cumva, sunt pe urmele tale, plănuind chiar un sejur la Tropitel în Februarie dar să te ajung mai am de muncit 😀. Îți mulțumesc pentru sfaturi și ecou. Cât despre alegerile viitoare, are balta pește, adică am în minte suficiente resorturi pentru următorii 10 ani. Încă n-am fost în Belek, cremé de la créme, cum se zice, să-mi cânte cicadele.

artemisa24
[15.07.24 09:21:38]

merita incercat si Selectum Luxury din Belek dar e destul de izolat...

si eu intentionez sa repet Delphin Be Grand dar plaja din Side ma atrage mai mult!

artemisa24
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: