ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2024
ÎNSCRIS: 16.07.23
MAY-2024
Cuplu

Primul zbor

A sosit momentul, dupa 48 de ani ai mei, sa calatoresc cu avionul. Pentru prima oara, nu pentru ca mi-ar fi fost frica de avion... ma rog, de zbor. Am mai zburat eu de multe ori, dar cu gandul. Am plecat impreuna cu partenerul meu intr-o aventura: sa achizitionam o masina, ca tot romanul, din Germania. Multe de povestit!! Le voi spune pe toate, insa aici doar prima calatorie cu avionul.

Asadar, luat bilete catre Dortmund. Emotii mari pentru mine! Aventura a inceput inca de cand am plecat din Constanta (asta in alta poveste). Am ajuns cu bine la aeroport, in Bucuresti si mare mi-a fost mirarea sa vad ca aeroportul nu arata chiar ca la tv. Este mare, insa nu mi-am inchipuit ca poate fi atat de aglomerat. Si eu care m-am agitat... cum sa ma imbrac, cum sa ma prezint, sa nu par o taranca care zboara pt prima oara. Cand colo, o aglomeratie ca in targ: oameni peste tot, pe banci, pe scari, pe jos, pe bagaje. Cine sa ma observe pe mine, o furnica emotionata, cum ma prezint eu la aeroport?! Asa ca m-am relaxat.

A venit momentul imbarcarii. Am pasit emotionata si imbulzita in avion. Era plin ochi. Hmmm, multi vor masina din Germania. Inghesuit, foarte inghesuit. Nu ca la tv. Dar e posibil sa fac comparatie cu business class. (tot tv). Lume multa, inghesuita, stuardeze amabile dar care vorbeau foarte incet. Si cum engleza pe care o inteleg eu trebuie spusa tare, pe litere daca se poate, intuiam cam ce vor sa zica. Au pornit motoarele. Am pus centura. Privesc pe fereastra si ce credeti, avionul da din aripi cand accelereaza. Asta a fost senzatia mea. Ca un copil m-am mirat si bucurat, in timp ce sotul meu radea de se prapadea si nu putea spune decat ssstttt.

A decolat avionul. Am zburat doua ore. Chiar m-am plictisit dupa o ora. Interesanta a fost aterizarea. Atunci am realizat ce viteza mare are avionul. M-a apucat teama vazand cu ce viteza se apropie de pamant. Atunci, cred, am inteles ca suntem in aer. Dar am ajuns cu bine.

Am admirat cu cat calm mergeau aceiasi calatori care in Bucuresti se imbulzeau. Sa fie oare in Romania un aer de viteza?

Am ajuns cu bine, mi-a placut si mai vreau sa vad cum da din aripi avionul. Hallo, Deutschland!

Trimis de SorinaP in 24.06.24 22:34:20
Validat / Publicat: 25.06.24 08:17:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SorinaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 atunci dadea avionul din aripi

DOINITA
[25.06.24 15:21:31]

Faina experienta! Nu? Dar foarte faina si relatarea despre primul zbor cu 'avion cu motor ia-ma si pe mine-n zbor'!

Acum ca botezul a fost facut urmeaza multe, multe alte zboruri si bineinteles relatari despre locurile descoperite, care fara zbor, uneori, nu pot fi descoperite. Ca in toate inceputul e greu...

Vacante frumoase!

SorinaPPHONEAUTOR REVIEW
[25.06.24 16:13:36]

@DOINITA: Iti mulțumesc mult, Doinita, pentru incurajare! Inseamna mult pt mine mesajul tau! Doamne ajuta la cat mai multe experiente placute! Trimit imbratisari catre tine! (O imbratisare contribuie la starea de bine🤗) Pe curand!

BristenaBradPHONE
[27.06.24 10:23:09]

Bravo pentru relatare. Redati bine emotiile si motivele de uimire firesti pentru o asemenea experienta.

Imi aminteste de primul meu zbor pe ruta Bucuresti Bacau in anii comunismului.

De atunci am mai zburat mult, cu experiente ca de exemplu avionul cu elice, goluri de aer, un steward nepoliticos, deteriorarea calitatii mancarii la bord de-a lungul anilor, furtuna cu traznate in jurul avionului, nopti in avion...

Va doresc o vara frumoasa in continuare!

SorinaPPHONEAUTOR REVIEW
[27.06.24 14:53:29]

@BristenaBrad: va mulțumesc! Brrrr la ce experiente spuneti ca ati trait... ma gandesc daca ma mai urc curand in avion🙆. Vara frumoasa sa aveti! 🤗

nicole33
[29.06.24 12:40:57]

@SorinaP:

Mai bine mai târziu decât niciodată!

Tare simpatic ai povestit experienţa primului zbor cu avionul, unul real de această dată, cu emoţiile şi temerile aferente.

Am zâmbit amintindu-mi de primul meu zbor din urmă cu mulţi ani, dar după ce împlinisem 40 de ani, până în Spania cu răposatul low cost albastru. Am amânat momentul ani la rând, deşi nu de avion şi de zbor îmi era teamă, cât de un posibil rău de mişcare, însă chiar nu a fost cazul, nici atunci şi nici în multele zboruri care au urmat, pentru că, după ce am prins curaj, am vrut să recuperez anii pierduţi

Departe de mine asemenea griji şi gânduri. Eu am căutat doar să port o încălţăminte cât mai comodă pentru un zbor de puţin peste trei ore.

Atunci a fost şi prima şi singura dată când am ascultat cu mare atenţie instrucţiunile date înainte de decolare, ulterior nemaifiind interesată nici de veste, nici de măşti, nici de localizarea ieşirilor de urgenţă, mai importantă părându-mi localizarea celei mai apropiate toalete

Îţi doresc să te bucuri de cât mai multe zboruri plăcute pe viitor!

SorinaPAUTOR REVIEW
[29.06.24 21:36:44]

@nicole33: Multumesc mult pt ecou! Multumesc pt urari, le multiplic si trimit catre dumneavoastra! Imbratisari!!!

BristenaBrad, DOINITA
Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul spre / dinspre Germania: