ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2024
PREȚ 1704
FĂRĂ transport
EXCELENT

Palma de Mallorca - Barcelona - Cannes

Dupa ce am vizitat Genova, La Spezia si Roma (vezi review) am avut o zi pe mare unde am beneficiat de toate serviciile de pe vas inclusiv cumparaturi ,pentru ca de obicei in ziua pe mare se fac oferte ,de data asta erau la genti si creme, tratamente cosmetice si eram un pic dezamagita ca nu aveau oferte si pentru parfumuri ca asta era intentia mea (care pana la urma s-a rezolvat ca ziua de oferte la parfumuri era in ziua cand a avut oprire la Cannes asa ca am facut bine ca am asteptat pana atunci). Dar am incercat toate programele disponibile (piscina, stretching, aerobic, lectii de dans, plaja, piscina, jacuzzi, topogane) si nu m-am plictisit defel.

Dupa ziua pe mare am poposit in Palma de Mallorca, unul din cele mai frumoase orase de pe Mediterana. Mie mi-a placut mult acest oras mai mult decat Ibiza pentru ca aici se imbina armonios trecutul cu prezentul. Catedrala La Seu este o catedrala gotica situata in centrul orasului Palma de Mallorca. Fatada catedralei are turnuri care strajuiesc poarta de intrare. In intervalul de timp 1904-1914, Antonio Gaudi a facut o restaurare al catedrale adaugand ferestre, rozete si diverse strane pentru cor. El a impodobit catedrala in interior cu diverse porti sculptate sub forma de dantelarii indulcind un pic atmosfera un pic austera a stilului gotic. Dupa vizitarea catedralei m-am oprit la Royal Palace de Almudaina unde am asistat si la schimbarea garzilor dupa vizitare. Palatul de Almudaina a functionat initial ca fortareata araba care dupa colonizarea catalana a devenit resedinta pentru regii insulei Mallorca. In prezent e resedinta regelui si reginei Spaniei dar functioneaza si ca muzeu si am putut asfel sa-l vizitez. Are acces gratuit pentru cetatenii Uniunii Europene doar in zilele de miercuri in rest intrarea costa 7 euro. Inauntru gazduieste colectia de arta si mobilier a familei regale spaniole. Dupa vizitarea palatului am luat-o spre portul de croaziere pe strazile pline de palmieri si copaci infloriti urmand sa ne oprim la Pueblo Espanol. Acest complex o colectie de cladiri reprezentative pentru diferite stiluri arhitecturale din Spania. Exista acest 'sat' si in Barcelona dar acolo mis-a parut mai mult kitsch, multe terase , aglomeratie si mai putine cladiri decorative asa ca aici era mai multa liniste si am putut vizita in tihna.

A 6 a zi ne-a prins in Barcelona unde mi-am propus sa vizitez castelul Montjuic. Este o veche cetate militara care dateaza din 1640 construita pe varful dealului Montjuic din Barcelona. Interesant de vazut este muzeul care m-a impresionat puternic deoarece in curtea castelului a fost executat de nemti presedintele Catalaniei. In timpul vizitei am aflat ca in timpul razboiului au cazut 1000 de bombe in 24 de ore si ca in decursul anilor la fiecare 50 de ani era un razboi in Barcelona. Toate filmele acelea pe care le-am vazut acolo au avut un impact emotional puternic pentru mine si mi-a dat seama cat de norocosi am fost pana acum ca am avut pace cel putin pana la varsta mea de 55 ani. Cateodata e bine sa mai auzi si sa vezi astfel de lucruri ca sa fii multumit cu ceea ce ai si sa te bucuri de ce ai. La plecare a inceput sa ploua putin dar s-a oprit repede si am facut o plimbare pe Rambla del Mar si apoi ne-a intors la vapor unde fiind 1 iunie erau pe punte spectacole pentru copii si apoi dansuri spaniole.

Ziua a 7 a a fost pentru vizitare Cannes, dar pentru ca acolo nu e port de debarcare, cei din vasul de croaziera ne-au organizat sa plecam cu barcile de salvare destul de mari si incapatoare (cam 30-40 persoane) si sa ne intoarcem cu vaporasul. Ni s-a comunicat ultima ora de intoarcere de la Cannes asa ca nimeni nu a intarziat. Vaporasele de intoarcere circulau destul de des. La Cannes ne-am bucurat de plaja pentru ca era foarte intinsa si foarte frumoasa cu nisip fin. dusuri, toalete. Noi am mers putin mai incolo de debarcare spre sud la plaja publica si apoi ne-am intors sa vedem Palatul festvalului de la Cannes, ne-am plimbat prin port, am servit ceva gustari si bere la terasa si ne-am intors pe vas. Faptul ca aveam masa la 18 nu prea aveam timp sa mergem dupa excursii la piscina si la programele de divertisment. Am mers la stretching si am intarziat la masa si ne-au cam apostrofat. La bufet nu vroiam, ca meniul la restaurant era cu muult mai bun si noi nu prea mancam mult seara.

In final mi-a placut croaziera si in general imi plac croazierele pentru ca ofera si plaja, piscina, distractie seara dar si plimbari ziua ceea ce foarte frumos pentru o vacanta.

Trimis de aurora56 in 27.06.24 22:24:03
Validat / Publicat: 27.06.24 22:56:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: MSC seashore
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Italia, Spania, Ungaria, Grecia

VIZUALIZĂRI: 144 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 La revedere Cannes

• Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Seaview: