ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2024
ÎNSCRIS: 06.01.14
MAY-2024
Prieteni

Genova — La Spezia — Roma

Am achizitionat o croaziera pe Mediterana (vezi impresii), cu plecare din Genova si oprire in 5 orase (La Spezia, Civittaveche, Palma de Mallorca, Barcelona si Cannes). Dar pentru ca am schimbat zborul din cauza companiei Ryanair care de fiecare dta schimba orele de zbor dupa ce achizitionati biletul (nu e prima data cand mi se intampla). Da, ai posibilitatea sa modifici zborul sau sa ceri returnarea banilor gratuit dar nu asi cum pentru ca si cu o zi inainte sunt la aceeasi ora (ex Bucuresti -Milano Malpensa) adica tot la 21,45 cand nu ai cu ce sa ajungi in Genova.

Am schimbat aeroportul la Genova (cand am luat biletele nu era zbor catre Genova din Bucuresti) contra sumei de 45 euro de persoana. Am luat zbor de dimineata la 6 ca sa nu avem alte surprize si ne-am bucurat astfel de o zi intreaga in Genova. Astfel am putut vizita Portofino. Problema a fost ca persoana care a condus de la Tulcea pana la Bucuresti era foarte obosita si la intoarcere nu a mai vrut sa vada acvariul dar il va vedea la urmatoarea croaziera in 2025. Am avut legaturi foarte bune cu trenul catre Santa Margherita Ligure. De acolo am luat un autobuz intesat cu calatori (5 euro/pers) asa ca la intoarcere am luat vaporul (9 euro/persoana) dar a meritat.

In Portofino am prins o zi frumoasa cu soare. Eu am urcat pana la castel si am mers in continuare care far (cei drept nu am ajuns pana acolo ca eram obosita dupa o noapte nedormita), ceilati m-au asteptat in port. Portul e frumos, cladirile colorate ii dau un farmec aparte, atmosfera de relaxare. Sunt o gramada de terase dar noi ne-am orientat catre un chiosc cu produse ieftine ca doar vroiam pizza la felie si bere si le-am servit asa cum faceau majoritatea privind portul.

La intoarcere am tinut cont de sfatul unui blogger de pe google si am luat vaporul. Pe vapor am vazut tot (in autobuz nu vezi nimic pt ca e inghesuiala si chiar daca esti la geam vezi doar stanci nimic spectaculos). Cursa cu vaporul dureaza 15 minute dar vezi toata coasta Portofino (o sa pun filmuletul). Ne-am intors la Genova unde am vizitat Piazza de Ferrari si inapoi la cazare ca eream obositi.

A doua zi pentru ca imbarcarea era la 12 am vizitat Villa del Principe Andrea Doria, unde m-au impresionat tapiteriile cat peretele, frescele si stucatuuri, lucrari de al Sebastiano del Piobo, Domenico Pioala si Bronzino. Villa del Principe cunoscuta si ca Palazzo di Andrea Doria (aristrocrat amiral al Republicii Genova), este una din principalele vile istorice din Genova construita in secolul XVI intr-o zona care era initial in afara zidurilor orasului, unde principele primea suverani si diplomati ai fiecarei tari.

Dupa imbarcare pe vas prima oprire a doua zi a fost La Spezia, unde am intentionat sa vizitam Cinque Terre. Stiam ca nu am timp sa le vad pe toate asa ca am scos din plan Cornelia ca pierdeam ceva timp acolo si pe jos sau cu autobuz. Colegii de croaziera fusesera anul trecut asa ca s-au bucurat de beneficiile vasului (liniste, fara aglomeratie). Chiar si asa, socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ. Am plecat din Monterosso, unde mi-au placut toate cladirile decorate cu flori si plaja (nu am fost inspirata sa iau costumul de baie pe mine). Aveam abonament si am pornit apoi spre Vernazza. Din pacate s-a innorat, era vant pozele nu au iesit cum trebuie, intunecate, plaja mica cu barci pe ea, ca o parere proprie nu mi s-a parut cel mai frumos sat cum il lauda lumea pe internet. Cel mai frumos si spectaculos a fost Manarola (am film) unde am zabovit destul de mult ca nu am mai avut timp sa mergem si la Romaggiore. Aici peste tot unde te uitati privelistea era superba (cei drept am prins soare). Terasele acealea inverzite si cu flori se oglingeau in apa marii si ii dadeau o culoare de un albastru superb Chiar daca erau multi turisti puteai sa gasesti locuri unde sa te bucuri de priveliste. Cladirile colorate si mai intretinute dacat in Vernazza de pe zona de sud ii dadeau un farmec aparte. Am stat la o terasa sa ne bucuram de priveliste si sa servim ceva, cafea si bere (la unele terase cand comanzi bautura iti aduce si ceva snecuri sau alune sau chipsuri asa cum a fost si aici). In La Spezia am zabovit putin si m-a impresionat portul cu pamieri si parcurile cu verdeata.

A treia zi vaporul a ajuns la Civittaveche si ne-am propus sa vedem cateva obiective din Roma pe exterior ca pe interior nu aveam timp suficient. De la vapor era un autobuz gratuit care facea transferul pana in port si apoi am mers pe jos pana la gara (cam 30 minute). In port exista niste persoane care iti ofera harti si te indruma. Asa ca am luat trenul pana la statia Roma S Pietro. De la gara cam 20 minute a durat pana in piazza S Pietro. Cand am ajuns acolo lume multa intrari blocate. Am aflat ca era Papa in piata si se plimba printre oameni. Dupa ce am ocolit, am reusit sa patrundem in piata printr-o intrare laterala (stiam eu ca trebuie sa existe undeva o intrare, cei mai multi sa lasau pagubasi si faceau zum de dupa coloane). Am trecut de controlul de securitate si am intrat in piata. Canta o muzica religioasa de catre corurile italiene superba si pe ecrane mari era papa cum dadea mana cu credinciosi. Evident ca nu aveam cum sa ajung acolo dar il puteam vedea. Asta a fost o surpriza placuta. Nu stiu ce sarbatoare e la ei pe 29 mai chiar de ziua mea dar era Papa in piata. De acolo ne-am deplasat pe podul Vittorio Emanuelle si am ajuns in piazza Navona unde am vizitat biserica Saint Agnesse in Agone. In piazza Navona se afla fantana celor 4 rauri: Nilul reprezentand Africa, Dunarea reprezentand Europa, Gangele reprezentand Asia si Rio de la Plata reprezentand America. Aceasta biserica o venereaza pe Agnes a Romei care a fost o fecioara martira in timpul domniei lui diocletian pt credinta crestina. Dupa ce am vazut si Panteronul din Roma, dar doar pe dinafara ne-am oprit la 101 Tiramisu de unde nu mai stiam ce sa alegem ca toate aratau foarte bine. Acolo deschid dupa ora 12 chiar la 12,30 pt cei interesati. Ne-am intors inapoi la gara S Pietro dupa ce am mai vazut o biserica pe traseu si am luat trenul spre Civittaveche unde am zabovit si ne-am plimbat si putin prin port ca tot pe jos am mers de la gara pana in port cu pauzele la terase de rigoare. Era nevoie de cafea, suc si bere ca era foarte cald.

Am avut parte de surprize placute si au mai urmat si in alte zile dar asta in urmatorul traseu cu un alt review.

Va rog puneți melodia lui Andreea Bocelli “I find a love in Portofino “pe videoclipul din Portofino. Multumesc!

Trimis de aurora56 in 16.06.24 13:12:16
Validat / Publicat: 16.06.24 14:43:21
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Italia, Spania, Ungaria, Grecia

VIZUALIZĂRI: 328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 camera lui Giuseppe Verdi

[16.06.24 14:42:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Croaziere cu MSC Seaview, CROAZIERE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Swan1PHONE
[16.06.24 22:54:47]

@aurora56: Ma bucur ca n-am coborat din tren la Vernazza. Felicitari, pare ca vacanta v-a placut.

aurora56PHONEAUTOR REVIEW
[17.06.24 09:10:24]

@Swan1: Da, mi-a plăcut foarte mult. Nu știu cum era la Romagiorre. Era și satul acela de văzut în plan. Oricum turiști erau peste tot și mulți. La Manarola era o toaletă unde se cânta muzica lui Andrea Bocelli iar femeia de servici, făcea curat după fiecare și cânta și ea (și chiar cânta destul de bine)...

Michi
[18.06.24 08:46:00]

@aurora56:Si noi am fost în Genova cu ocazia unei croaziere pe Mediterana cu MSC Splendida în 2013. A fost alt traseu ptcă am vizitat ziua Civittavechia- Genova-Marsilia- Barcelona- Tunisia-Palermo- Civittavechia, în total opt zile. Reviewul tău e f. bine venit cu interesantele completări pe care le-ai adus la ce văzusem.

Michi, Swan1
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Seaview: