ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2024
Cuplu
PREȚ 1704
FĂRĂ transport
EXCELENT

O croaziera care nu mi-a inselat asteptarile

Pentru ca anul precedent am fost intr-o croaziera, vezi impresii si mi-a placut foarte mult am hotarat ca sa mergem si anul acesta intr-o croaziera in perioada in care era ziua mea. Am arvunit croaziera inca din noiembrie 2023 si odata cu noi au mers si niste prieteni sot si sotie (la cealalta croaziera nu era nici un roman si parca as fi vrut sa schimb ceva vorbe cu cineva. Am vrut tot un vapor de 5 stele si mi-a placut ca avea in traseu Palma de Mallorca pe care as fi dorit sa o vad.

Croaziera era de 7 nopti de pe 27 mai 2024 pana pe 3 iunie si cuprindea Genova -La Spezia- Roma- zi pe mare-Palma de Mallorca - Barcelona-Cannes. MI-a facut o planificare cu ce doresc sa vad in fiecare oras si am inceput AMR. A luat totusi si o asigurare de calatorie ca de... nu stii ce se intampla. Am ales o cazare in Genova, vezi impresii, cu o noapte inainte ca sa nu avem surprize cu avioane intarziate. Initial ni s-a spus ca trebuie sa ne imbarcam noi la 10 si ceilalti la 11 dar au modificat apoi si ne-au pus pe ambele perechi la 12. Pe la 11,30 deja treceam de contralele de securitate si la 12 eram in camera. Initial am luat camera bella interioara ca oricum nu stateam prea mult in camera. Pe 1 ianuarie 2024 am primit un mail prin care ni se atribuia o camera cu balcon. Am fost super incantati mai ales perechea care era cu noi care avea o problema cu camerele fara geam (eu nu aveam nici o problema si nici sotul meu).

Camera era mare avea si o canapea si spatiu mai mare decat cele interioare, balcon cu parapet de sticla, ceilalti nu aveau de sticla. Aveam o vedere faina din balcon. vedeam Genova mai ales ca eram pe puntea 10... Baia cuprindea tot ce trebuie, uscatorul era in sertar in camera, pat matrimonial foarte confortabil.

Ne-am deplasat la 'mancatorie'. Acest vas avea 2 Market place restaurant bufet: unul la puntea 8 si unul la puntea 16. Problema la puntea 16 era ca daca veneai din prova intrai in restaurantele de specialitae si te intorceai inapoi sa urci un etaj si sa cobori de acolo si bufetul ala nu l-am accesat cand veneam din camera doar cand aveam de gand sa ramanem la piscina ca acolo era panoramic pool unde se faceau activitatile. De obicei macam la puntea 8 dar toate cinele le-a servit la resaurantu Golden Sands unde eram arondati desi eram programati la 18 (foarte nepotrivita ora ca atunci era distractie pe puntea panoramic, dar asa-i la bella, nu ai posibilitate sa alegi orarul de masa).

Nu am ratat nici un spectacol de teatru (super profesionisti, cantau, dansau, faceau acrobatii). Ne programam la ora 20 in fecare seara. Dupa teatru ne duceam la Atrium unde canta o formatie sau la Heaven Lounge ca si acolo canta formatie. Mai existau zone unde se canta la pian in zona Piazza Grande sau la Seaside Lounge, doua baruri unde canta alt gen de muzica (jazz). Catre ora 22,30 era discoteca in zona Sunset Beach Bar si sunset beach pool super distractie era acolo. La piscina sunset beach apa era cam rece in prima zi dar apoi a fost ok. Erau cateva jacuzii cu apa calda de 35 grade celsius pe puntea 16 unde ne balaceam si mai era o piscina acoperita care atunci cand era cald si soare se desfacea tavanul acesteia. Si acolo erau 2 jacuzzi.

Vaporul asta avea si 3 topogane pe care le-am incercat binenteles. Aveai ce face toata ziua, Dimineata se facea streching si aerobic, apoi veneau lectiile de dans care de mai faceau si seara in barul Heaven Lounge. In rest aveai sa cumperi ce vrei. Erau anumite zile unde se faceau reduceri la genti, creme, parfumuri. Eu stiam si am asteptat ziua respectiva si mi-am luat un parfum cam cu acelasi pret ca anul trecut. De obicei ziua coboram in port si aveam grija sa ne intoarcem pe la 15-16 ca sa prindem si plaja si spectacolele de pe punte. Mai mergeam si la sala Gym unde erau o gramada de aparate dar acolo eu nu apaucam sa fac decat streching ca nu mai aveam timp de altele.

A fost frumos ca in orice croaziera de altfel si pentru asta toti 4 ne-am arvunit alta croaziera cu MSC World Europa in 2025, la biroul future cruise unde am avut o reducere de 10% si o suma in cont sa o cheltuim la urmatoarea croaziera de 75 euro (pt camera cu geam, pt cea cu balcon 100 euro). De data asta am luat cabina fantastica ca sa putem alege ora de masa la 20. Pe vas nu se vinde bella pentru ca acolo daca ti se intampla ceva nu-ti dau banii inapoi dar la fantastica poti sa-ti reprogramezi croaziera.

O surpriza frumoasa a fost de ziua mea unde mi-au cantat toti ospatarii. Nu mai zic, ca la restaurant meniurile erau de master chef. Nu a fost nevoie de pachetul de bauturi ca oricum la restaurant se platea vinul si apa si ziua beam o bere maxim 2, cafea era la discretie la puntea 8 cat si apa si in rest mergeam la terase in port. In Civittaveche am servit la o terasa micuta bere la halba de 1L la 10 euro.

A fost frumos si recomand. Personalul a fost super. De data asta am intalnit un roman la vanzare creme si o romanca la comitetul de primire. Mai era o romanca la restaurantul de specialitate dar nu am ajuns acolo. In rest pe vas gaseti tot ce vrei si ce nu vrei atat pentru copii si adulti. Procentul de persoane in varsta care merg in croaziere devine din ce in ce mai mic si in general majoritatea au 30-40 ani.

Trimis de aurora56 in 12.06.24 23:35:50
Validat / Publicat: 13.06.24 06:45:17
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Italia, Spania, Ungaria, Grecia

VIZUALIZĂRI: 244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 piscina interioara

webmasterPHONE
[13.06.24 08:57:54]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Seaview:

• pagină generată în 0.043925046920776 sec