ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
EXCELENT

Hotelul viitorului

Citatul zilei: “Atunci când călătoreşti este ca şi cum ai flirta cu viaţa. E ca şi cum ai spune ‚Aş rămâne aici să te iubesc, dar trebuie să cobor; am ajuns în staţie” – Lisa St. Aubin de Terán.

Când am plecat în acest sejur prin Țările Baltice nici prin cap nu-mi trecea ca voi gasi într-una din ele, un hotel căruia să-i atribui o asemenea titulatură! Și uite ca totuși asta s-a întâmplat chiar la primul hotel la care am stat in Estonia.

Pentru scurta sedere în Talinn capitala Estoniei, am ales un hotel situat cumva central, dar și în apropierea portului, pentru că a doua zi dimineața aveam ferry catre Helsinki. În mod natural ochii mi-au căzut pe Citybox Talinn City Center,  hotel situat în Porto Franco Harbour Complex, deci după cum foarte bine îi spune si denumirea, chiar în zona portuară!

Am ajuns în jurul prânzului la acest hotel. Din centrul orașului Talinn am făcut cam 15 minute de mers pe jos. Dar de ce l-am denumit hotelul viitorului!? Asta pentru că toate operațiunile necesare cazării, le faci singur,  fără nici cea mai mică interacțiune umană!

În clădirea înaltă și modernă, toată în geamuri, chiar la intrare aveam un automat, unde ne-am făcut singuri checkin-ul. Chiar dimineața am primit pe telefon un cod de acces. După ce ne-am luat cartela, am luat un lift ultramodern și am mers în camera ce ne-a fost repartizată.

Un atribut al viitorului este lipsa spațiului. Ei bine și camera noastră era foarte mică, doar 13 mp și din acest motiv toate erau gândite cu cap,  ca să ocupe căt mai puțin loc, dar și să ai spatiu de întors prin cameră!

Toate prin cameră erau cu gust și de foarte bună calitate, începând cu mocheta de pe jos, continuând cu patul super confortabil. Nu aveam prea multe prin camera, dacă aveam strictul necesare. O masă, un scaun, un cuier întregeau mobilierul, iar ferestrele mari și luminoase erau acoperite de o draperie foarte utilă noaptea. Spun foarte utilă pentru că am prins nopțile albe când se întunecă foarte târziu și se luminează foarte devreme. În schimb priveliștea din cameră spre un șantier abandonat nu este cel mai frumos lucru pe care vrei să-l vezi dimineața!

Camera de baie era evident tot mică. Era dotat doar cu duș, iar toate obiectele sanitare și de igienă erau de o calitate superioară. Apa caldă nu lipsea,  așa că totul a fost bine și la acest capitol.

Prosoapele nu ni le schimba dimineata. Daca aveam nevoie de ceva mergeam singuri in camera specială de unde ne luam prosoape ori produse de igienă. Totul l-am facut singuri la acest hotel. Efectiv nu am interacționat fizic, nu am văzut niciun angajat.

WI FI gratis exista și mergea foarte bine. Și la acest capitol au stat foarte bine!

Toate bune si frumoase, până la un punct! În prețul camerei aveam inclus și micul dejun, care se servea la parter într-un restaurant dedicat! Problema era programul acestuia, deschidea abia la ora 8. De obicei in țările astea cu nopți albe micul dejun de servește foarte de dimineață, am întâlnit la un hotel prin Finlanda chiar la ora 4. Evident nu aveam așa pretenții, dar ora 7 mi se părea mai potrivită. Ei bine din acest motiv nu am putut beneficia niciodată de aceasta facilitate, aveam plecări dimineața devreme și cu ferry, dar și cu autubuzul. De altfel acesta a fost singurul punct negativ al acestui hotel. Ei bine a mai fost unul, când am scris conducerii hotelului nemulțumirea mea vis a vis de ora de deschidere a localului, care credeți că a fost reacția lor? Cică trebuia să mă informez mai bine. Și m-a inchis, sah mat!

Să mai spun că la subsol exista o parcare generoasă utilă celor care aleg să vina motorizat până aici.

Exceptand problema cu micul dejun  , la acest hotel ultramodern ne-am simtit foarte bine! La plecare nu știam unde să lăsăm cardul de acces, dar am observat lângă automatul de unde ne-am facut checkin-ul o cutiuta special pentru acest lucru,  pe care am folosit-o rapid! Cam asta e cu hotelul viitorului! I-aș fi dat nota 10, dar din cauza de mic dejun îi dau doar nota 9.

P. S. Sper sa nu va incurce faptul ca nu am scris cu diacritice, tastatura mi-a facut feste si nu m-a lasat sa o fac! Voi remedia cat de curand! Done! Am remediat de pe telefon! 😀😀😀

Trimis de robert in 19.09.24 11:43:07
Validat / Publicat: 19.09.24 13:40:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE BALTICE
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Algeria, Argentina, Bahamas, Benin, Brazilia, Camerun, Chile, China, Coasta de Fildeș, Cuba, Egipt, Emiratele Arabe Unite, Etiopia, Europa, Gambia, Ghana, Guineea Bissau, Honduras, Hong Kong, India, Indonezia, Insulele Cayman, Jamaica, Kenya, Macao, Maldive, Mexic, Pakistan, Republica Centrafricana, Republica Dominicană, Rusia, Senegal, Sheychelles, Sri Lanka, SUA, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 hotel Citybox

[19.09.24 13:39:03]

Mutat în rubrica "Citybox Tallinn City Center Hotel, TALLINN" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

robertAUTOR REVIEW
[19.09.24 13:50:10]

@webmasterX: da corect!

webmasterPHONE
[19.09.24 15:31:07]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

robertAUTOR REVIEW
[19.09.24 16:21:25]