ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2024
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ MD
BUN

Chaika hotel Vratsa

Anul trecut, la întoarcerea din Grecia ne-am hotărât să prelungim puțin drumul către casă. Știți cum e la mare, când din 10 zile rămân încet doar două-trei și te apucă gândurile, aoleu, o zi pe drum, după care lucru și toate celelalte, te cuprinde așa, un fel de amărăciune, știți voi cum. Dar dacă faci drumul de întoarcere mai lung, cu două nopți de ședere într-un loc pare altcumva, de bucuri până în ultima secundă de mare, ei - mai avem, mai este din concediul ăsta, nu se termină el chiar așa de repede!

Așa că am ales ceva care să fie cam pe la jumătatea drumului, să fie un pic de munte în jur și să aibă mâncare. Plimbându-mă pe Goagăl maps am găsit acest Chaika hotel de lângă Vratsa, în Bulgaria vecină și prietenă.

E la câțiva kilometri de Vratsa de fapt, nu e în oraș, e pe un drum ce șerpuiește pe lângă un pârâu. Peisajul de pe balcon e fenomenal, o stâncă uriașa si pitorească domină peisajul din fața hotelului.

Hotelul e un complex cu de toate, cred ca așa ceva a vrut și patronul, dom‘le eu vreau un hotel cu de toate! Are și terasă mare, foarte faină, restaurant în interior, are o grămadă de camere și apartamente, este și un lac, cu bărcuțe chiar, cu rațe și pești, este și o sală pentru games-slots-roulette, dar nu prea erau gameri în zonă. Plus tot soiul de foișoare și amenajări, locuri de joacă și alte cele. Acum, sunt unele faine și bine ieșite, altele mai puțin, anumite locuri dădeau impresia că nu-s așa cum trebuie. Ca și cum s-au dorit de toate dar n-au fost bani suficienți și atunci s-au făcut cum s-a nimerit. De exemplu, în baie, câteva finisaje erau din cele mai ieftine, unele nu erau deloc în stare bună.  Dar nu a fost ceva foarte deranjant, mie cel puțin peisajul de pe terasă mi-a fost suficient să fiu mulțumit. O să vedeți din pozele atașate, chiar e special. Apartamentul în care am stat a fost uriaș, cu două băi, a fost în regulă. Unii din cei cu care am fost au avut probleme cu curățenia pe alocuri.

Prețul plătit a fost foarte rezonabil, 140 de leva pe noapte pentru tot apartamentul, vine 70 de euro, pentru 4 persoane, cu mic dejun, e foarte bine. O altă cameră închiriată de grupul nostru a fost triplă, la prețul de 100 de leva pe noapte. În rest, prețul cel mai important, de referință: o bere a fost1.5 euro. După asta iți dai seama cu suficientă precizie care e nivelul de preț al unui restaurant. Cum noi veneam din Grecia unde n-am găsit bere sub 4-5 euro (mă refer la restaurante sau terase), ne-am repezit ca hămesiții, evident: 16 beri! Supele costau în jur de 6 leva, fripturi pe la 20 de leva. Era și muzică live la un moment dat, apoi un Dj care punea tot soiul de muzici adaptate, ce mai, am încins pe terasă un chef de toată frumusețea.  Restaurantul e deschis până la 1 dimineața. La recepție este cineva non stop, e ok pentru cazul în care ajungi ceva mai târziu. Noi am ajuns pe la 19 seara, totul ok, atât doar că la bucătărie nu mai erau niciun fel de supe. Și mai aveam de-a face câteodată cu angajați care deși tineri nu știau nimic-nimic în engleză.

În camere sunt ceva aparate de climatizare, nu le-am băgat de seamă cum am ajuns, dimineața făceau așa un sunet ca și cum ar ploua afară. De fapt totul era bine, vremea exact potrivită pentru plimbări. În parcare – foarte încăpătoare de altfel – era și un tuc-tuc, un fel de  trenuleț pentru turiști, care nu funcționa, mi-ar fi plăcut să-l fi luat și să mergem cu el încoace și încolo. Wifi-ul fără parolă a mers cumsecade. Este și lift in hotel.

Micul dejun a fost destul de bun fără să nimeni pe spate, era stil bufet. Și când se termina câte un fel de mâncare dura destul de mult până îl completau, sau altă temă, cănile de cafea erau din seturi diferite.

Ce poți face în jur? Noi am fost până la peștera Ledenica, e la cam 20 de minute cu mașina. Mai este și o cascadă în apropiere, se poate merge pe jos, însă în luna august nu avea apă. Cel mai mult mi-a plăcut plimbarea pe care am făcut-o pe jos până la Vratsa, pe un traseu pietonal și pentru biciclete ce urmează malul râului, foarte fain amenajat, parte prin pădure parte prin loc deschis, dar foarte liniștit – merită!

În total – un hotel decent la preț foarte bun, cu câteva mici baiuri, dar cu un peisaj foarte frumos în jur. Vă recomand locația, toate cele bune!

Trimis de Trank in 07.06.24 15:38:49
Validat / Publicat: 07.06.24 19:25:43
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Lacul de langa terasa - cu ratuste

[07.06.24 19:24:48]

Mutat în rubrica "Chaika Hotel, VRATSA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[07.06.24 21:11:40]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismisPHONE
[08.06.24 09:12:33]

@Trank: Foarte fain, de ținut minte! Dar cum să facem cu memoria asta păcătoasă, să țină minte?! După ce am citit articolul tău și am admirat pozele, am zis hai să caut pe hartă Vratsa asta și să-i pun un pin, altădată să știu. Ce să vezi?! Avea deja pin... Dar era ca și cum aș fi auzit prima dată!

În tot cazul, frumos loc, și hotelul și mai ales împrejurimile. Și da, când prelungești drumul cu câte un popas, vacanța chiar e mai lungă și - categoric - mai faină! Așa facem și noi, doar că de obicei popasul e de doar o noapte. O singură dată am stat 2, în Sapareva Banya, la vreo 60 km sud de Sofia, special pentru ștrandul cu băi termale.

TrankAUTOR REVIEW
[10.06.24 10:09:35]

@crismis: Multumesc mult pentru apreciere si pentru idea de loc de popas pentur urmatoarea excursie! Toate cele bune si calatorii fericite!

crismis

• pagină generată în 0.061227798461914 sec