ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 20.07.12
AUG-2012
3 AD. + 1 COPII -- v: 1an

Casablanca e ok, dar nu in august

Am stat in Obzor, hotel Casablanca, 7 zile, 3 adulti si un copil de 1 an si 2 luni.

Sunt multe de spus astfel, incat nu stiu cu ce sa incep.

Drumul: Craiova – Caracal – Rosiori – Alexandria – Giurgiu – Ruse – Razgrad – Shumen –Varna – Obzor a durat 9 ore. Un drum infect in Romania, in Giurgiu, ne-am ratacit, ratasem vama si o luasem in alta directie, asa ca ne-am intors din drum vreo 5 km., dar am rasuflat usurati in Bulgaria, cand am vazut ca drumul era ok si numai daca erai retardat puteai sa te ratacesti sau sa nu vezi afisele f. dese de pe marginea drumului, care indicau Varna.

Am ajuns la hotel la ora 14.00, am fost cazati si am primit bratarile dupa 1 ora. Apartamentul a fost ok, la et.1 (norocul nostru ca mereu era coada la singurul lift din hotelul cu 6 etaje), 2 camere spatioase, 2 bai, plus chicineta cu frigider, ghiuveta, fierbator de apa, 3 pahare sticla, 2 cani portelan si plita electrica pe care o foloseam sa incalzim mancare copilului. Am asteptat sa ne dea patut pt. copil, pt. ca stiam ca este gratis, dar ni s-a spus ca hotelul in acesta perioada este f. plin de copii mici si nu mai au nici unul disponibil, asa ca n-am avut de ales si am unit paturile, punand copilul intre noi, desi acasa cea mica are patutul ei. A fost f. stresant pt. copil, care nu mai dormise niciodata intr-un pat de adulti, plus frica noastra sa nu cada din pat, cand dormea singura, dupa-amiaza.

In hotel erau cazati cei mai multi germani, apoi polonezi, ucrainieni si cei mai putini romani. Se facea curatenie la 2 zile: schimbatul asternuturilor, prosopelor, spalat baia si in bucataria.

Masa principala era diversa: vreo 2 feluri de ciorbe plus mancare gatita cat si fructe proaspete de sezon si legume fierte, intre mese era pizza si prajituri. Dupa mine era f. multa mancare. La fel era si la micul dejun si la cina, era multa mancare diversificata.

In primele 2 zile toti ne-am imbolnavit pe rand: stari de slabiciune, diaree, deshidratare.

Copilul nu a avut nimic, pt. ca a consumat atat hrana cat si apa aduse din Romania. Norocul nostru ca aveam o valiza de medicamente luate de acasa, pt. copil, medicamente pe care le-am folosit noi, pt. ca atunci cand am chemat doctorul, ni s-a spus ca nu avem asigurare valabila (atunci aia obligatorie la ce foloseste?) si o vizita a doctorului costa de la 160 leva in sus.

Am discutat si cu alti romani cazati in hotel, care spuneau la fel, toti inclusiv copii prezentau aceleasi simtome: diaree, febra, greata, varsaturi, stari de slabiciune.

Vedeam venind Ambulanta in fiecare zi, nemti vomand pe alei. Am inteles ca nici asigurarile nemtilor nu erau valabile si le-ar fi cerut 130 euro pt. vizita unui medic.

Inca nu am aflat misterul imbolnavirilor in masa: era de vina mancarea reciclata, apa infestata sau raul din apropierea hotelului, care se deversa in mare si mirosea insuportabil? ...

La piscina, la ocupatul seslongurilor se practica tactica cu prosopul de la ora 8 dimineata, si asta nu numai de romani, dar si de straini.

In rest, Obzorul este f. frumos, pitoresc are si munte si mare. Cel mai mult mi-a placut barul din piatra Bedrock, era ceva inedit sa vezi personaje si decoruri din desenele animate: ,,Familia Flinstone’’, in realitate.

Recomand Obzor, pt. familiile care au copii, care vor ceva mai linistit, care s-au saturat de galagia discotecilor din Sunny Beach. E o statiune linistita, unde poti sa-ti incarci bateriile.

Recomand si Casablanca Aparthotel, dar nu in august, pt. ca in august nu au patuturi pt. copii si stai la coada la masa, cu mancarea in mana pana se eliberaza o masa, iar bulgarii din cauza varfului de sezon, recicleaza mancarea si risti sa faci toxinfectie alimentara. Inca un plus pt. hotel: ne se fura. Am lasat atat bani cat si telefoane in camere (atat ziua cat si seara) si le-am gasit intacte. Femeile de serviciu nu s-au atins de nimic.

Cand am ajuns acasa am discutat cu un medic care ne-a zis ca vinovat pt. imbolnavirea in masa ar putea fi raul din apropiere, mai ales ca noi am facut baie, acolo unde el se varsa in mare.

Un sfat pt. cei ce vin aici: Pt. a nu risca sa va imbolnaviti, nu faceti baie in mare acolo unde se deverseaza raul, in acest rau se scurg multe dejectii.

Per ansamblu a fost bine, daca nu ne-am fi imbolnavit ar fi fost o vacanta excelenta.

Trimis de puiuma in 17.08.12 15:05:09
Validat / Publicat: 17.08.12 15:58:00

VIZUALIZĂRI: 3454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiuma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Casablanca noaptea

[17.08.12 16:05:47]

@puiuma: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

puiumaAUTOR REVIEW
[20.08.12 13:29:19]

@webmaster10: Si eu va multumesc pt. informatii.

Initial, alesesem alta statiune de pe litoralul bulgararesc pt. concediu din acest an, dar care nu era potrivita pt. o familie cu un copil mic.

Apoi v-am descoperit pe voi, care m-ati facut sa aleg Obzorul, o alegere excelenta: pret-calitate, pt. o familie cu copii. Nu degeaba Obzorul era plin de nemti cu carucioare.

Acum ne-am indragostit de Obzor, la anul vom veni tot aici, dar incercam alt hotel.

puiuma
Alte impresii din această RUBRICĂCasablanca Aparthotel: