ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2024
EXCELENT

la PMM* = 870 MDL

Patru stele moldovenești

Încep cu un banc local-

Un român la Chişinău se apropie de un localnic:- Nu vă supăraţi, caut magazinul „Lumea copiilor'! Moldoveanul:- Nu mă supăr, căutaţi-l.

Patru stele moldovenești

Pentru sejurul nostru de patru zile și patru nopți din Chișinău am fost cazați la hotelul Bed&Breakfast Olsi, un hotel de patru stele situate pe strada Bernadazzi la nr 26/3. Acesta este situat pe o stradă foarte liniștită cam la 1-2 kilometrii de majoritatea punctelor de atracție principale din centrul orașului.

Am ajuns după amiaza la hotel și am primit rapid camerele alocate. Noi am primit o camera double deluxe de vreo 28 mp situată la etajul al doilea. Singurul inconvenient era că trebuia să cărăm bagajele pe scări, iar la etajul întâi erau ceva lucrări de renovare. În rest nu am avut nimc de reproșat.

Recepția era chiar la intrarea în hotel și era deschisă non stop. Urma un bar și o sală de mese unde serveam dimineața micul dejun. Micul dejun era inclus în prețul camerei și era destul de ok, nici prea prea nici foarte foarte. Bun și suficient asta este tot ce conta.

Camera de hotel era destul de mare și modernă. Am avut un pat mare dublu cu o saltea bună și ne-am odihnit foarte bine. Camera era dotată cu parchet și era foarte curată. La geamuri aveam perdele și draperii, care erau foarte utile pentru un somn de calitate.

Două noptiere, o servantă pentru televizorul LCD, un scaun plus un birou, un mini frigider, un șifonier și un seif întregeau lucrurile utile din cameră. Evident aveam și un aparat de aer condiționat, dar nu am fost nevoiți să-l folosim. Aveam și un mini bar cu sucuri, bere, tării și snacksuri la prețuri foarte ok.

Cu toate că nu ne aflam la ultimul etaj aveam ceva pereți ca la o mansardă, niște pereți din rigips înclinați, dar evident că nu ne-a derajat absolut deloc acest aspect, deoarece camera era foarte spațioasă!

Pe servantă era și un încălzitor de apă și câteva pliculețe de ceai ori cafea. Singurul inconvenient întâlnit aici, a fost că nu ne-au refăcut stocul de pliculețe, asta cu toate că făceau curățenie zilnic. Evident că n-am stat noi în acest amănunt și nici nu le-am atras atenția.

Camera de baie era la fel mare și spațioasă. Era dotată și cu chiuvetă și cu toaletă și cu bideu  plus o cabină de duș gen Jacuzzi. Cu toate că avea o mulțime de funcționalități dușul nu mergea foarte bine pe modul Jacuzzi. Dar oricum una peste alta era bine, era presiune la apă și era apă caldă și asta este cel mai important lucru. Iar produsele de igienă erau suficiente și de calitate bună.

Internet gratuit exista și mergea destul de bine, nimic de reproșat la acest capitol.

Personalul amabil și zâmbitor, vorbitor de limba română exact așa cum trebuia să fie.

Ce-aș mai putea spune despre acest hotel? A fost un sejur plăcut, la un preț convenabil. Nu era top de patru stele, dar una peste alta a fost ok.

Hai că mi-am mai adus aminte de un lucru care m-a intrigat! Chiar dacă am prins la acest hotel sărbătorile Pascale nu am primit la micul dejun nicio felie de cozonac sau vreun ou înroșit. Dacă eu aș fi fost administrator al acestui hotel, m-aș fi asigurat să nu lipsească aceste lucruri. În fine!

Cert este că dacă ajungeți vreodată prin Chișinău, lucru pe care vi-l sugerez să-l faceți neapărat, puteți avea în vedere și acest hotel pentru un scurt sejur.

Trimis de robert in 06.08.24 10:21:41
Validat / Publicat: 06.08.24 11:58:12
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Algeria, Argentina, Bahamas, Benin, Brazilia, Camerun, Chile, China, Coasta de Fildeș, Cuba, Egipt, Emiratele Arabe Unite, Etiopia, Europa, Gambia, Ghana, Guineea Bissau, Honduras, Hong Kong, India, Indonezia, Insulele Cayman, Jamaica, Kenya, Macao, Maldive, Mexic, Pakistan, Republica Centrafricana, Republica Dominicană, Rusia, Senegal, Sheychelles, Sri Lanka, SUA, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 sala de mese
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 870.00 MDL pe cameră

[06.08.24 11:57:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "B&B Olsi Hotel (ex Olsi mini-hotel) , CHIŞINĂU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[06.08.24 12:25:18]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

robertPHONEAUTOR REVIEW
    [06.08.24 13:46:18]