ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2024
REZONABIL

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Cosy studios with mountain view near Bansko [în complexul Aspen Valley]

De la mare, inapoi la munte. Dornici sa luam inca o pauza de la canicula si sa mai petrecem cateva zile in Bansko, am rezervat doua camere in complexul Aspen Valley. Am urmat acelasi traseu ca la ducere si am intrat in Bulgaria tot pe la vama Ilinden- Exochi. Si de aceasta data am trecut repede. Acest complex se afla la o distanta de 6 km dupa iesirea din Bansko, chiar langa complexul Redenka.

Cum primisem prin sms instructiuni exacte de la gazda noastra, stiam ce aveam de facut. Am oprit la bariera de la intrarea in complex si am primit cheile camerelor, de la paznic. Am parcat in parcarea mare din fata. Aceasta este luminata, pazita si supravegheata video. Apoi am intrat in cladire si ne-am luat camerele in primire.

Cele doua camera nu au fost alaturate, ba din contra au fost situate in corpuri separate. O camera a fost in corpul A si cealalta in corpul C. Ambele au fost situate la etajul intai. Cea din corpul A avea vedere spre piscina, iar cea din corpul C avea vedere spre munte si spre complexul vecin. Ambele camere au fost maricele si curate, insa mobilierul era vechi.

Patul dublu nu suficient de lat, cat si salteaua gemeau de cate ori te asezai pe ele. Pe sotie am lasat-o singura in pat, iar eu imi desfaceam in fiecare noapte canapeaua extensibila. Aceasta era intr-o stare mult mai buna decat patul. Asa ca eu si sotia am dormit separati toate cele patru nopti. Lenjerii si paturi de rezerva am avut in dulapul de haine de la intrarea in camera. Nici pernele nu erau perne, erau de fapt niste ghemotoace de calti bagate in fete de perna. Noroc cu pernele ornamentale ale canapelei extensibile. In camera am avut o chicineta cu suficienta vesela, cu expresor cu cafea macinata, dar fara cafea, o cana de fiert apa, frigider, plita electrica si cuptor. Pe o masuta de bar cu trei scaune de bar puteai servi micul dejun sau cafeaua. Aer conditionat nu avea caci nu era cazul. Temperatura exterioara era de doar 12-14 grade dimineata, iar dupa amiaza urca pana la 32-35 grade, insa puteai respira, nu te sufocai.

In camera am mai avut si un tv smart care nu prindea nici un program. Fiind smart avea bineinteles Netflix si You tube…. Parole la tv nu am primit, olimpiada nu am vazut-o, asa ca am scos usb-ul nostru cu filme si… bineinteles ca nici acesta nu era suportat de mult prea desteptul televizor. Si nu ca am fi vrut sa stam in vacanta sa ne uitam la tv. Pe perete exact sub tv era montat un semineu electric cu telecomanda. Balconul micut era mobilat cu doua scaune si o masuta.

Baia a fost mare si avea cada. Prosoapele au fost curate. Apa calda am avut mereu de la boilerul mare montat pe peretele baii. Wi fi-ul a functionat bine peste tot.

Daca ziua mai puteai sa faci plaja la piscina sau aveai curajul sa intri in apa destul de rece, seara nu aveai ce face. A, ba aveai. La capatul unui hol ce pornea de la receptia goala era o sala cu doua mese, una de ping pong si una de biliard. Pe alt hol era o alta incapere cu rol de spalatorie comuna unde aveai la dispozitie doua masini de spalat rufe si un uscator. In primele zile petrecute aici, noi eram cu singura masina inmatriculata in afara Bulgariei si a Ucrainei. Si nici acestea nu erau multe. Apoi a mai aparut o masina de Romania si una de Olanda. Complex mare, lume putina.

Revin la piscina. Mare, frumoasa, cu zona pentru copii insa cu insuficiente sezlonguri. Noi plecam dimineata in Bansko sau in inprejurimi iar dupa amiezile ieseam la piscina. Au fost zile cand cei care veneau la piscina mai tarziu decat noi nu gaseau paturi de plaja si de aceea faceau cale intoarsa. Nu am vazut dusuri wc-uri si saltele la piscina. Probabil se aflau in interior. Ciudat. In compex nu exista restaurant, bar sau magazine. Cred ca o mare parte din camere erau proprietete privata, iar dintre acestea o si mai mica parte erau inchiriate.

Curtea complexului era maricica, curata si plina de verdeata, insa putea sa i se acorde mai multa ingrijire.

Poate ca diferenta foarte mare dintre cazarea noastra din Keramoti si aceasta din Bansko ne-a facut sa devenim asa de carcotasi. Totusi tinand cont de pretul platit dar si de faptul ca in camera stateam destul de putin timp, pot spune ca a fost ok.

In concluzie nu recomand aceasta cazare, mai ales celor pretentiosi. Oferta de cazare in zona este foarte mare, asa ca sigur veti gasi ceva mai bun.

Va doresc tuturor vacante placute.

Trimis de cristimicle in 09.08.24 04:51:06
Validat / Publicat: 09.08.24 05:37:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.24 05:36:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente regim hotelier, BANSKO" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: