ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2024
STATUS: APOLLO
SEP-2024
Prieteni
PREȚ SEJUR nu știu
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
REZONABIL

Hotel Le Bastia 3* - Bastia

Bastia este un oraș situat în nord-estul insulei Corsica, la baza Capului Corse. Este al doilea cel mai mare oraș de pe insulă, după Ajaccio. Bastia este în primul rând un oraș port. Are trei porturi: Portul Vechi - o emblemă a orașului (cândva centrul dezvoltării așezării, în prezent găzduind iahturi și bărci de pescuit, cu cheiuri înțesate de cafenele, baruri și restaurante deschise în special în sezon turistic), Portul Comercial (aflat putin mai la nord de Portul Vechi, asigurând transportul de pasageri și mărfuri) și Portul de agrement Toga (situat și mai la nord, găzduind multe bărci cu pânze și iahturi. Pe cheiurile sale sunt, de asemenea, multe baruri, restaurante și cluburi de noapte). Toate acestea - și altele - aveam să le aflăm a doua zi, în turul nostru pietonal prin oraș.

Deocamdată, despre Hotel Le Bastia 3* - Bastia.

Adresa: Bd. Benoît Danesi, nr. 11, Bastia.

Hotel Le Bastia, oferind frumoase imagini panoramice asupra orașului, se află la câteva minute de mers pe jos de Plaja Saint Joseph. Clădirea este relativ nouă, are 60 de camere, 7 apartamente, precum și o parcare subterană, securizată, contracost (8 euro/sejur, necesitând rezervare).

Taxa de turism (sau taxa de oraș cum o numim noi) este de 1,10 euro/persoană/noapte, plătibilă începând cu vârsta de 11 ani. Această taxă, afișată la recepție și pe site-ul hotelului, nu ne-a fost percepută. De altfel, la nici un hotel care ne-a găzduit în Corsica nu ni s-a pretins taxa de turism.

Servicii

Și la Hotel Le Bastia am rămas tot numai o noapte. Doar atât cât să ne refacem forțele pentru ceea ce avea să urmeze a doua zi. Hotelul este liniștit, curat și primitor. În afară de recepționere care ne așteptau cu totul pregătit pentru ca formalitățile de cazare să decurgă rapid, precum și de personalul de la restaurant unde am servit doar un mic dejun și o cină, nu am interacționat cu altcineva.

În lobby găsim hărți, broșuri și diverse pliante de reclamă turistică. Mai trebuie menționat că accesul la internet este gratuit și că în apropierea recepției se află un bar bine aprovizionat. Hotelul pune la dispoziția oaspeților săi o piscină interioară încălzită și o sală de fitness complet echipată, ambele situate la nivelul -3, disponibile în intervalul orar 8.00-20.00. De asemenea, hotelul are în compunere 3 săli de conferințe cu capacități diferite (de 10, de 20 sau de 60 de persoane).

Camere & Cond. Cazare

Camera 18 care mi-a fost repartizată se află la parter, este mare și foarte frumoasă. Pe unul din pereți, încadrată de birou și de bufet, există o ușă. Bineînțeles, era încuiată, dar prezența ei m-a făcut să cred că încăperea care mi-a fost repartizată face parte dintr-un apartament.

Fereastra a fost cea care mi-a atras atenția de cum am intrat. Era închisă și camuflată de perdea și de draperia bine trasă. Mi-a trebuit ceva timp să descopăr că storul (care era tras) poate fi deschis prin glisare și nu prin ridicare. Mai târziu, privind clădirea din stradă, am remarcat aspectul de cazarmă al acestei construcții atât de moderne și de bine pusă la punct în interior.

În privința dotărilor interioare... numai cuvinte de laudă. Această cameră a fost cea mai frumoasă din toate cele care m-au găzduit în circuitul Sardinia-Corsica.

Patul dublu (deși solicitasem o cameră single) a fost confortabil și foarte curat. Două noptiere simpliste, cu prizele și întrerupătoarele aferente, suport pentru bagaje, un garderob cu umerașe și casetă de valori, un birou cu telefon, două scaune, oglindă, aer condiționat, televizor, conexiune gratuită la internet, iată câteva dintre facilitățile oferite oaspeților! În cameră există minifrigider (gol), precum și un bufet cu aparat pentru cafea, fierbător și cuptor cu microunde pe care nu le-am folosit.

Baia impecabilă, modernă, dotată cu tot ceea ce este necesar, are dușul și wc-ul în încăperi separate. Am descoperit prosoapele, rezerva de hârtie igienică și uscătorul de păr frumos aranjate, într-un sertar de sub chiuvetă.

Gastronomie (Buc. & Masă)

La Hotel Le Bastia am servit cina în sala de conferințe situată la nivelul -3. Sala, cu proiectoare și ecran, ne-a întâmpinat cu masa pregătită cu apă rece, pahare și tacâmuri.  Cina a început cu un aperitiv - vinete la cuptor cu șuncă așezate pe un pat de salată, apoi a continuat cu lup de mare (altfel spus, biban de mare european) cu brânză și garnitură de orez în sos cu legume. Din nou trebuie să spun că am dus dorul peștelui nostru din Delta Dunării. Cina s-a încheiat cu salată de fructe.

Dacă cina a fost servită în sala de conferințe, la nivel -3, micul dejun, în stil bufet, a fost servit în sala de la etajul 2, cu o frumoasă perspectivă asupra orașului. Micul dejun se poate servi în intervalul orar 7.00-10.00, cu toate acestea, pentru că noi trebuia să fim prezenți la autocar, pentru plecare, la ora 7.45, am fost mai matinali. Pentru operativitate, nefiind siguri că sala ne poate primi pe toți dintr-odată, am servit micul dejun în două grupe - de la 7.00 și de la 7.20. Am avut parte de croisante, gemuri, unt, mezeluri, cașcaval, cereale, pâine (nelipsita baghetă franțuzească, dar și pâine feliată), iar ca băuturi lapte, ceai, suc și cafea.

Locație și Împrejurimi

Hotel Le Bastia se află la câteva minute de mers pe jos de Plaja Saint Joseph. De asemenea, trebuie menționat că hotelul se află la 2,4 km de Plaja Minelli și la 3,3 km de Debarcaderul Bastia. Am spus deja că hotelul are un amplasament frumos, dar aș vrea să repet că înălțimea dealului pe care a fost construit și strada de sus oferă frumoase imagini asupra orașului. Sunt foarte potrivite pentru plimbări în imediata apropiere a hotelului.

Distracție & Relaxare

Nu ne-am distrat și nu ne-am relaxat prea mult la Hotel Le Bastia. Nu a fost timp pentru așa ceva. Mie, însă, mi-a plăcut și m-a relaxat foarte mult plimbarea pe strada de pe deal, nu departe de hotel, privind orașul de sus. Cei care au mai mult timp la dispoziție pot să coboare în orașul de jos. Există o scurtătură, cu scară, creată special pentru ei.

Trimis de iulianic in 17.10.24 18:12:09
Validat / Publicat: 17.10.24 19:58:37

VIZUALIZĂRI: 103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Bastia - Hotel Le Bastia 3*. Barul.

[17.10.24 19:57:19]

Mutat în rubrica "Adonis Hotel Le Bastia, BASTIA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[17.10.24 21:06:23]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

iulianicAUTOR REVIEW
[18.10.24 09:05:03]

@webmaster: Da, poziționarea pe hartă este OK!

Nu știu de ce apare și numele Adonis în denumirea secțiunii în care a fost inclus Hotel Le Bastia. Poate că e o denumire mai veche... În orice caz, pe clădire, pe documentele pe care le-am primit de la agenție (referitoare la cele 6 hoteluri la care urma să fim cazați) și nici pe site-ul hotelului, nu apare și Adonis.

• SOCIALs