Vacanța în TURCIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 716 / 933]
Afișate impresii [7151 - 7160] din total 9327 impresii
Descoperă Pamukkale / PAMUKKALE
- IULIE, 2010
- de: amota [30.11.10]
Minunata fantezie a naturii in Pamukkale
Traseul parcurs la plecarea din Antalya a inclus Pamukkale, obiectiv superb, care merita vizitat. Am plecat din Lara la pranz, aproximativ pe la ora 13, dupa ce toata ziua ne-am dat pe tobogane. Drumul pana la Denizli este prin munti, plin de serpentine, dar si peisaje foarte frumoase. Soseaua are doua benzi pe sens pe mai mult de jumatate din distanta, in rest, se lucreaza din greu pentru largirea benzii de circulatie. Oare cat costa km. de sosea turceasca in muntii Taurus? Am ajuns in [...] — vezi review [+27 poze]
Club Marvy by Paloma (ex Paloma Club Sultan) 5 / OZDERE
- IULIE, 2010
- de: magamuru* [29.11.10]
Mie mi-a placut
Am gasit multe impresii frumoase in care am regasit propriile pareri asa ca nu am mai simtit nevoia sa scriu si eu. A aparut cineva foarte critic. RESPECT OPINIA! Parerea mea: Partea de hotel din apropierea cladirii centrale este intr-adevar varstnica. Descrierea de "vopsea comunista" este si ea valabila. Eu am avut ocazia sa vad cum e in ambele tipuri de camere: cele vechi si cele noi. In cele vechi sunt cazati familistii pentru ca dispun de 4 paturi pozitionate pe doua niveluri. [...] — vezi review [+2 poze]
Vacanța în zona Side / SIDE
- IULIE, 2010
- de: amota [26.11.10]
Peripetii la spectacolul trupei "Fire of Anatolia"
Am plecat din Side cu sufletul plin de istorie. Sincer, daca va lasati dusi in atmosfera locului veti fi bucurosi de calatoria facuta. Fiecare capat de coloana, fiecare perete ramas in picioare dupa atatea mii de ani, parca va spune ceva, parca poveste de vremurile trecute, parca vedeti romanii plimbandu-se pe langa aceste ruine. Eu am incercat sa ma bucur de fiecare loc in care am fost. Lasati supararile si piedicile pe care a trebuit sa le depasiti pentru a ajunge la destinatie. [...] — vezi review [+3 poze]
Vacanța în zona Side / SIDE
- IULIE, 2010
- de: amota [25.11.10]
Frumusetea orasului Side
Dupa cascada Manavgat ( review-ul poate fi vazut dand click aici ) ne-am indreptat spre orasul Side. Citisem multe despre acest oras si eram nerabdatori sa vedem si noi cum arata situl arheologic, sa ne umplem sufletele de istorie, sa vedem temple si amfiteatre. Ne-am intors de la Manavgat la intersectia mentionata, cea spre Side, ne-am orientat si am pornit pe acel drum ingust. Recunosc ca aveam inima stransa, ca ma gandeam ca ne vom rataci iarasi prin cine stie ce locuri parasite. Nu a [...] — vezi review [+30 poze]
Palm Wings Beach Resort [HV-1] 5 / DIDIM
- IULIE, 2010
- de: yasemin72 [25.11.10]
Palm Wings - Vacanta de 5 *
Am petrecut un concediu adevarat la Palm Wings Beach Resort in vara acestui an, mai precis la inceputul lunii Iulie. Am fost foarte multumita de serviciile pe care le ofera acest hotel. De la cazare, curatenie, mancare, animatie totul a fost de 5*. Pacat ca este putin mediatizat acest hotel la noi in romania, dar l-am gasit dupa ceva cautari pe net. Orasul Didim, regiunea Altinkum, este o zona deosebita. Recomand cu caldura acest [...] — vezi review [+14 poze]
Vacanța în zona Side / SIDE
- IULIE, 2010
- de: amota [24.11.10]
Descoperind cascada Manavgat
M-am gandit sa scriu in detaliu despre una din calatoriile pe care le-am efectuat in timpul sejurului in Turcia, tocmai pt. ca un asemenea traseu se poate parcurge in toate anotimpurile. Eram cazati in Lara, la hotel Miracle ( review-ul se gaseste aici ). Dupa ce am inventariat in holul hotelului toate anunturile diverselor agentii turistice, mi-am organizat un traseu spre Alanya. Mi-am propus sa vad cascada Manavgat, orasul Side si mai ales situl arheologic, iar ca incununare a acestei [...] — vezi review [+12 poze]
Descoperă Finike şi Likya / FINIKE
- IULIE, 2010
- de: dorupetre [22.11.10]
Excursie superba
In luna iulie eram cazati la hotelul Rixos din Lara. Reprezentantul agentiei cu care am fost ne-a prezentat lista cu excursiile optionale. Am ales aceasta excursie, pentru ca am vrut sa vedem biserica Sfantul Nicolae. Zis si facut. Intr-o dimineata la ora 6 am plecat de la hotel cu un microbuz. Ghidul era o romanca pe care o chema Gabriela si era foarte pregatita. Tot drumul ne-a povestit istoria provinciei Likya si a Sfantului Nicolae. Drumul a fost superb, mergand pe malul marii. Am [...] — vezi review [+10 poze]
Miracle Resort Hotel 5 / LARA
- IULIE, 2010
- de: dumidor [31.10.10]
Miracle... de vis
In perioada iulie -august 2010 mi-am petrecut concediul la acest hotel. Au trecut cateva luni de atunci, insa Miracle a ramas in sufletul nostru. Nu am sa aduc nicio critica acestui hotel. Camera destul de spatioasa si curata, se facea curat in fiecare zi, iar teoretic la 3 zile se schimbau asternuturile, practic... se schimbau si in fiecare zi. De fapt, cred ca o singura data au trecut 3 zile, in rest in fiecare zi aveam asternuturi noi. Mancarea a fost super, nu la " limita expirarii" cum [...] — vezi review
Descoperă oraşul antic Efes / KUSADASI
- IULIE, 2010
- de: octaviansz [24.10.10]
Descoperind frumusetea oraselor antice... EFES.
Am avut ocazia, de a vizita, orasul antic Efes, la inceputul lunii iulie 2010. Este unul, din cele mai bine pastrate orase ale antichitatii, cu case, temple, strazi, monumente, morminte, amfiteatre. Am ramas uimit de bogatia arhitectonica a anticilor, de frumusetea detaliilor arhitectonice, de broderia in piatra cu care i-si infrumuseteau orasul, de nivelul de confort pe care il aveau cetatenii greci, apoi romani in anticul Efes. Temple de mare frumusete, case frumos ornamentate, decorate cu [...] — vezi review [+43 poze]
Descoperă Edirne și împrejurimile sale / EDIRNE
- IULIE, 2010
- de: vio_andu_gaby [03.10.10]











