Vacanța în TURCIA - impresii, păreri, recomandări [584 / 933]

Afișate impresii [5831 - 5840]
Anzac Hotel 3 / CANAKKALE

Hotel pentru tranzit

Am ales sa innoptam la Hotel Anzac, Canakkale in drumul nostru din Romania spre Kusadasi. Hotelul este situat foarte aproape de ferryboat, in apropiere exista o banca, un supermarket si mici restaurante; la 2 pasi de promenada si de malul marii, foarte bine pozitionat pentru cei care vor sa viziteze Canakkale (Calul Troian, muzeul de arheologie, muzeul marin) Hotelul dispune de o parcare (exact vis-a-vis de hotel), internet wi-fi gratuit. Camerele sunt foarte mici, dar comfortabile si [...] — vezi review [+6 poze]
Basilica Cisterna (Yerebatan Serai Sarnici) / ISTANBUL
  • APRILIE, 2012
  • de: danyo [21.09.13]

Ne kadar on bes dakika? Ziua 3

ZIUA 3 REZERVELE DE APA (BASILICA CISTERNA) - se afla in proximitatea Hagia Sophia, Moschea Albastra, Palatul Topkapi, la 15-20 metri de unde te lasa tramvaiul. Intrarea arata ca o ghereta prapadita (am dat ocol de 2 ori pana sa ne prindem). Intrare 10 lire/pers; acces pe loc. Impresionante prin marime, pentru timpul la care au fost construite si mai ales pentru ca alimentau un oras de 1 milion de locuitori, acum mai bine de 1500 de ani (inginerie de nivel inalt si explica partial de ce [...] — vezi review [+22 poze]
'Must See' în Istanbul / ISTANBUL
  • APRILIE, 2012
  • de: danyo [21.09.13]

Ne kadar on bes dakika? Ziua 1

ISTANBUL - APRILIE 2012 (200 km in diametru si aprox 16,3 milioane de locuitori, conform tablitei de la intrare –NUFUSI=locuitori) NE KADAR ON BES DAKIKA? (cat costa 15 minute…. ”costa” timpul pierdut sa vizualizati pozele, va rog priviti) Am avut ocazia, incepand cu 15 aprilie (Pastele la Romani), sa petrec impreuna cu familia, 6 nopti in acest oras fabulous, peste care “au trecut imperii”, povesti incredibile si oameni de toate nationalitatile. Ceea ce urmeaza este o mica [...] — vezi review [+34 poze]
Tayhan Hotel 3 / ISTANBUL
  • APRILIE, 2012
  • de: danyo [21.09.13]

Foarte bun

Hotel Tayhan 3 stele – zona Sultan Ahmet – 15-21 aprilie 2012 – 6 nopti La hotel se ajunge destul de usor din autostrada (la fel si iesirea spre Edirne) daca ai GPS. Hotelul este situat (daca privesti stand cu spatele la Marele Bazar) in planul 3, inspre mare, intr-o zona linistita (nu mai stiu adresa, dar GPS-ul a recunoscut adresa). Hotel mic si modest (27 euro / pers – mic dejun), camera mici spre medii, foarte curat, mic dejun suficient, ceai si cafea la dozator, lift – [...] — vezi review
Anadolu Hotel 3 / ISTANBUL
  • APRILIE, 2012
  • de: draji [08.04.13]

Nesatisfacator, nu recomand!

Am fost in Istanbul in aprilie 2012 si m-am cazat la hotel Anadolu pentru 4 nopti. Hotelul l-am ales si in urma parerilor de pe amfostacolo, toate parerile fiind favorabile. Rezervarea am facut-o pe mail, mi s-a confirmat pretul de 80E/cam tripla cu mic dejun si parcare gratuita. Am ajuns in Istanbul dupa un drum lung si obositor si abia asteptam sa ne cazam. Am gasit hotelul totusi nu foarte usor. Locatia hotelului este centrala dar sunt multe stradute si foarte aglomerate, iar condusul in [...] — vezi review
Vacanța în Istanbul / ISTANBUL

Paşte in Istanbul

Am plecat in joia mare la Istanbul pachet cazare si transport cu avionul printr o agentie. A fost scump. Istanbulul este un oras fascinant care se schimba si evolueaza tot timpul. S a dezvoltat extraordinar. Inafara de obiecivele turistice stiute, inafara de bijuteriile superbe de aur si argint si hainele de piele lucrate cu maiestrie de turci am descoperit cu placere si mirare Biserica Ortodoxa Romana din Istanbul intemeiata de Constantin Brancoveanu. Slujba a fost deosebita si a fost [...] — vezi review [+10 poze]
Yakamoz Guesthouse 2 / ISTANBUL

Yakamoz-guesthouse

Pentru ca m-am folosit de nenumarate ori de informatiile utile oferite de comunitatea ''Am fost acolo'' incerc sa inapoiez putin din binele facut si fac o scurta prezentarea a pensiunii Yakamoz din Istambul. Amplasare, excelenta foarte aproape de Sfinta Sofia, Moscheia Albastra si Palatul Topkapi insa pe o straduta pitoreasca si linistita! Parcarea a fost asigurata gratuit chiar in fata locatiei! Camera cu baie proprie, curatenie facuta si schimbat prosoape in fiecare zi! Micul [...] — vezi review
Paloma Pasha Resort [Ozdere] 5 / OZDERE
  • APRILIE, 2012
  • de: simov [12.07.12]

Paloma Pasha un loc in care vreau sa revin

Dupa o vacanta de primavara petrecuta cu doi ani in urma la Carpe Diem Claros Resort (actual Onyria Claros) am hotarat anul acesta sa revenim la Ozdere deoarece ne place foarte mult zona iar primavara ne place vremea placuta, vegetatia si linistea (ceea ce nu gasesti in sezon). Am deliberat si in unanimitate am ales Paloma Pasha (am studiat pareri si poze dar si pretul bun a avut de castigat). Paloma Pasha este un hotel nou, frumos cu un spatiu exterior (aprox. 10000 mp) nu f. mare dar [...] — vezi review [+33 poze]
De văzut / vizitat în regiunea Antalya / #EXCURSII OPȚIONALE
  • APRILIE, 2012
  • de: MCM [30.05.12]

Unde mancam in zona Antalya - Anadolu Park restaurant et & balik

Un fel de preambul Chiar daca se spune ca un gand exprimat este un gand expirat, viata-i frumoasa si scurta (un amic mi-a spus asta). La implinirea venerabilei varste de 3 luni de AFA, sunt oleaca romantica dar si bucuroasa ca am ajuns la concluzia: "Viata-i frumoasa, baieti…... ". Si fete, ca sa nu ma acuzati de alte alea :) Pragmaticii o sa spuna: da, daca ai bani suficienti. Pesimistii vor spune: dar este atata suferinta in lume Realistii pot spune: asa o fi, dar hai sa platim [...] — vezi review [+13 poze]
Rouge Noir Hotel 3 / ISTANBUL
  • APRILIE, 2012
  • de: nemary [15.05.12]

4 zile insuficiente pentru Istanbul

Istanbul... un vis. Cine a spus ca cel putin o data in viata trebuie sa mergi sa vizitezi Istanbulul mare dreptate a avut! Am lasat copii acasa si am plecat impreuna intr-o excursie (ce s-a dorit si aniverasara) de 4 zile, muuult prea scurta. Sincer, as mai fi sta macar 2 zile in plus, dar acesta este un motiv pentru a reveni. Am plecat la 22.30 din Bucuresti, am ajuns repede la granita cu Bulgaria, in 5 minute am si plecat si apoi am continuat drumul spre Turcia. Despre acest drum nu va [...] — vezi review [+21 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» TURCIA [293]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.24398708343506 sec
    ecranul dvs: 1 x 1