Impresii și recomandări [pag. 2920 / 3972]
Afișate impresii [29191 - 29200] din total 39714 impresii de CĂLĂTORIE
Unde mâncăm în Slănic Moldova și împrejurimi / SLĂNIC MOLDOVA
- AUGUST, 2013
- de: diana-camelia* [03.09.13]
Pastravaria 'Casa Montana' - Slanic Moldova
Nu stiu de unde Casa Montana, toata lumea din zona identifica restaurantul ca "pastravaria" din Slanic. Ce sa zic? Am constatat si bune si rele. BUNE chiar e pastravarie, adica puteti consuma doar pastrav la felurile principale portii voluminoase, aspect ok, gatite corect servire rapida muzica populara la volum mic spatii de servit masa exterior si interior loc de joaca pentru copii, in exterior gratar in exterior, unde puteti observa cum vi se pregateste pestele RELE se [...] — vezi review [+12 poze]
Descoperă Slănic Moldova / SLĂNIC MOLDOVA
- AUGUST, 2013
- de: diana-camelia* [03.09.13]
Vizita in Slanic Moldova pentru dejun la pastravarie
Slanicul este pentru mine locul vacantelor din adolescenta. Impreuna cu parintii stateam cate 12 zile la UGSR, complexul sindical din acea perioada. Tot el, Slanicul este locul revelioanelor din timpul studentiei si a primelor concedii in calitate de proaspat angajata si proaspata mamica. L-am revazut acum cu baiatul meu si prietena lui (alta generatie deci) si am incercat sa-l privesc obiectiv. Am vazut ca sunt foarte apreciate impresiile pe puncte cu "asa da si "asa nu "si ma gandesc sa [...] — vezi review [+23 poze]
Vacanța în Brazilia / #CĂLĂTORII PRIN BRAZILIA
- AUGUST, 2013
- de: iib [02.09.13]
Brazilia, fascinaţia perfectă (p. a IV-a)
Una din atractiile Braziliei este si mancarea. Atat felurile de mancare cat si stilul restaurantelor. Sunt trei mari categorii de restaurante despre care vreau sa vorbesc. Aproape nici una dintre aceste categorii de restaurante nu a reusit sa se impuna si in afara Braziliei, desi au fost numeroase incercari. Nu stiu ce magie (din nou acest cuvant) face ca in Brazilia ele sa fie profitabile, iar in alte tari sa dea faliment. 1. Restaurante care te taxeaza „por kilo” („la [...] — vezi review [+22 poze]
Descoperă Amsterdam şi împrejurimile / AMSTERDAM
- AUGUST, 2013
- de: mireille [02.09.13]
Pieton prin Amsterdamul central (I)
,,Lumea este o carte, si cei ce nu calatoresc, citesc doar o singura pagina' Articolul ar trebui sa se numeasca ,,Pieton prin Amsterdam, intr-un film de lung metraj'', adica ma voi plimba in jurul Damului, la sud, la est si la vest de acest punct central de pe harta metropolei,in dorinta de a cuprinde punctele de interes istoric. Nu pot pretinde ca eu cunosc orasul, chiar dupa 15 ani de vizite private in Olanda, si nici ca voi putea sa-l descriu ca alti prieteni inaintea mea, pentru [...] — vezi review [+10 poze]
Plaje în Lefkada / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- AUGUST, 2013
- de: jorj [02.09.13]
Harta cu sugestii
Deosebita vacanta, activa, cu peisaje montane si marine. Tocmai pentru ca a fost asa bine am sa pun 3 fotografii care sa va ajute (sper) sa scoateti maximum din timul petrecut acolo. Sunt sugestiile gazdei incercuite pe harta Lefkadei pe care le-am si vizitat (aproape pe toate). De fapt se vede ca harta a fost folosita pana a inceput sa se rupa. Atasez atat poza hartii generale, din pacate un pic miscata, cat si pozele tarmurilor vestic si estic, mai clare. Sunt si cateva note pe tarmul estic [...] — vezi review [+3 poze]
Descoperă Velingrad / VELINGRAD
- AUGUST, 2013
- de: olteanul2010 [02.09.13]
Velingrad - capitala balneara a Balcanilor
Am descoperit Velingradul anul trecut la intoarcerea din Grecia cand am stat o noapte la Hotelul Velina Spa pentru a pleca mai tarziu din Grecia. Titlul acestor impresii de calatorie este sloganul statiuni. Velingrad se afla la o distanta de 460-480 km de Bucuresti. Traseul este Bucuresti, Ruse, Veliko Tarnovo, Stara Zagora, Autostrada A1 (cred), iesire spre Pazardik (sper ca am scris bine), Velingrad. Drum relativ lung dar bun care se parcurge in 6 ore fara efort. Velingrad este un oras [...] — vezi review [+7 poze]
Cu mașina în Spania / diverse #
- AUGUST, 2013
- de: albena [01.09.13]
De ce nu până la Oceanul Atlanic?
Am avut doua dorinte anul acesta. Una sa-mi petrec o parte din concediu in insula Thassos (indeplinita) si a doua, sa ajung macar pana la Viena, sa schimb clasica iesire cu oferte All Inclusive de la bulgari, cu o plimbare prin Europa. Intrebarea era insa, pana unde pot ajunge in Europa? De ce nu … pana la … Ocean? Aproximativ 8.000 de km cu masina, dus intors, cu doi copii dintre care unul de 3 ani. Era un vis! Au inceput intrebarile … rezista masina… rezista copiii…vom reusi sa [...] — vezi review [+25 poze]
Descoperă Londra / LONDRA
- AUGUST, 2013
- de: adri-nico* [01.09.13]
Peripetii prin Londra
Daca ati citit reviewul meu precedent stiti ca am promis sa revin cu doua intimplari amuzante pe care le-am avut cu autobuzul prin oras. Prima se cheama London Bridge. Am intrebat pe cei din casa in care am locuit daca au vizitat ceva obiective turistice si care sint mai aproape de locul in care eram. S-au uitat la mine de parca i-as fi intrebat despre Marina Bay... ridicau din umeri. Cum, mai, sinteti de atita timp aici si n-ati vizitat nimic? Am aflat si de ce. In Londra se lucreaza in [...] — vezi review [+14 poze]
Vacanța în Brazilia / #CĂLĂTORII PRIN BRAZILIA
- AUGUST, 2013
- de: iib [31.08.13]
Brazilia, fascinaţia perfectă (p. a III-a)
Marea „bogatie” a Braziliei sunt oamenii, brazilienii. Este cel mai minunat popor pe care l-am cunoscut (si am cunoscut pana acum peste 20 de natii). Oamenii astia nu sunt suparati niciodata. Tot timpul sunt veseli, amabili si extraordinar de politicosi. In Brazilia bunul simt cred ca este o caracteristica genetica. Oamenii de acolo se nasc cu bun simt, nu au cum sa il ocoleasca. Mi-a ramas in memorie un episod intamplat pe strada. Trotuarul era ingust si din partea opusa veneau doi [...] — vezi review [+4 poze]
La pas prin Banatul montan / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
- AUGUST, 2013
- de: adialexe [31.08.13]











