Impresii și recomandări [2831 / 3972]

Afișate impresii [28301 - 28310] de CĂLĂTORIE
La pas prin Bucureşti / BUCUREȘTI
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Michi [18.02.15]

O plimbare pe Calea Victoriei (IV) - Arc peste timp

Am zăbovit puţin în Galeriile Kretzulescu şi am privit în jos spre Piaţa Revoluţiei, numită încă de populaţie Piaţa Palatului. 1.Piaţa Palatului. Sunt patru clădiri construite în timpul regilor Carol I şi al II-lea care înconjoară piaţa. Mai sunt două în apropiere, clădirea C. C. al P. C. R şi a Direcţiei a V-a a Securităţii pentru care voi scrie un review separat, ele fiind însemne ale puterii comuniste care a fracturat dezvoltarea noastră ca ţară europeană. [...] — vezi review [+26 poze]
La pas prin Bucureşti / BUCUREȘTI
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Michi [17.02.15]

O plimbare pe Calea Victoriei (III) - între Cercul Militar şi Galeriile Kretzulescu.

Pe partea stângă a căii Victoria, imobilele cu număr fără soţ îşi etalează şi ele frumuseţea, istoria sau notorietatea. Dintre ele, merită câteva cuvinte: 1-Cercul Militar. Aceasta este una din cele mai frumoase clădiri din Bucureşti faţada fiind inspirată de Opera Garnier din Paris. Este o clădire monumentală retrasă faţă de Calea Victoriei cu o frumoasă esplanadă în faţă şi cu mare vizibilitate datorită clădirilor mai puţin înalte care o înconjoară. [...] — vezi review [+21 poze]
La pas prin Bucureşti / BUCUREȘTI
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Michi [16.02.15]

O plimbare pe Calea Victoriei (II) — de la Romarta Copiilor în Piaţa Revoluţiei

Am traversat bulevardul Regina Elisabeta fost 6 Martie, aşteptând destul de mult la semaforul din colţ. Bulevardul părea o panglică în mişcare, o arteră coronară care pulsează sângele oraşului făcând legătura între marile cartiere dormitor din estul şi vestul capitalei. Dacă porţiunea de pe Calea Victoriei dintre Piaţa Naţiunilor Unite şi bul. Regina Elisabeta este un conglomerat în care unele lângă altele se înghesuie magazine şi hoteluri, biserici şi clădiri [...] — vezi review [+20 poze]
La pas prin Bucureşti / BUCUREȘTI
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Michi [09.02.15]

O plimbare pe Calea Victoriei (I)

Cum nu ploua şi temperatura era cât de cât agreabilă ne-am gândit să facem o plimbare. Unde putea fi mai nimerit decât pe Calea Victoriei cu ochii de acum şi amintirile de demult, mai ales că nu ţin minte s-o fi parcurs vreodată cap-coadă? Câteva cuvinte pentru punerea în temă. Calea Victoriei reprezintă o sinteză a tot ce a avut şi are Bucureştiul din punct de vedere arhitectonic, economic, politic şi cultural în ultimele patru- cinci secole. Încă din sec. XV-XVI, [...] — vezi review [+24 poze]
Redescoperă Băile Tășnad / TĂȘNAD
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: sandam [07.02.15]

Despre piscina şi restaurantul hotelului Alystra: Vestiar fara cabine!

Vestiarul de la piscina hotelului Alystra nu are cabine! Adica trebuie sa te schimbi "la comun", sa-ti pui hainele pe unul din cele 3 scaune sau pe pervaz, daca ai loc; e posibil sa fie ocupate deja! Cum e posibil sa functioneze in aceste conditii? Iar ca un detaliu: intrarea la piscina e 25 lei, nu 10, cum scrie pe site... Sauna se plateste separat... In cele 2 bazine apa era curata. La restaurant a durat mult pana chelnerul ne-a "observat". Mancarea a fost decenta. Dar cum poti [...] — vezi review
Descoperă Saint Martin / SAINT MARTIN / SINT MAARTEN

Caraibe cu aer european

Cum am ajuns să alegem Saint Martin ca destinație în Caraibe? După vacanța în Republica Dominicană (o experiență superbă, însă oarecum îngrădită de reținerea de a explora pe cont propriu ceea ce are insula de oferit) am hotărât să căutăm variante mai ”safe” și am auzit de această insulă împărțită de Franța și Olanda, unde mulți francezi înstăriți cumpără case de vacanță și le dau la închiriat pe perioada în care nu le ocupă (turismul este în floare [...] — vezi review [+14 poze]
Descoperă Salzburg [orașul] / SALZBURG

Sarituri cu schiurile, istorie si Mozart

Inainte de toate, trebuie sa spun ca suntem pasionati de sarituri cu schiurile si urmarim Cupa Mondiala de peste 15-16 ani (Eurosportul nu era in limba romana cand am inceput sa urmarim) si am fost mari fani Adam Malysz (saritor polonez, numit si ''mustata zburatoare'') si am fost si suntem, in continuare, mari fani Noriaki Kasai. Cum astazi (duminica, 13 martie) s-a anulat etapa de la Titisee Neustadt si cum e foarte urat afara, iar de o saptamana m-am hotarat sa scriu si romaneste (nu numai [...] — vezi review
Descoperă Laos / #CĂLĂTORII LAOS

Laos - prima oprire Luang Prabang (ziua 3)

Ultima zi din Luang Prabang a fost dedicata templelor din oras, multe la numar si diferite in felul lor, plimbarilor zilnice pe stradutele superbe, si ultimei nopti in cea mai relaxata piata de noapte din Asia de sud-est! Luang Prabang are multe temple (se spune ca sunt 33), un palat regal, celebrul munte Phousi, dar e faimos pt ceremonia daruirii hranei pt calugarii budisti, ce are loc in fiecare dimineata incepand cu ora 6, cand calugarii merg in sir pe un traseu clar si primesc hrana (orez [...] — vezi review [+44 poze]
Descoperă Uzbekistanul / #EXCURSII și CĂLĂTORII

Uzbekistan, (Ozbekiston), Samarkand (Samarqand), Tashkent

E greu cu viza, cea mai apropiata ambasada este la Vienna, insa o poti obine in scop turistic, sau business daca ai invitatie de la o firma locala in ~7-10 zile. Uzbekistan e o tara preponderent musulmana, insa nu vezi femei acoperite pe strada, imperiul sovietic i-a schimbat mult in bine si sunt mult mai deschisi la minte decat alte popoare musulmane. Sunt cu 3 ore inainte fata de Romania, adica la ora 9 dimineata in Romania ei au pauza de pranz de ora 12. Este o oarecare doza de [...] — vezi review [+27 poze]
Descoperă zona Piatra Neamț / PIATRA NEAMȚ
  • IANUARIE, 2015
  • de: Vladel [11.02.15]

Un oras extraordinar

Am auzit de mult ca s-a deschis o partie in Piatra Neamt dar nu am fost niciodata. Eu fiind din Iasi distanta nu e chiar asa de mare. Mi-am luat copii si sotia si am zis sa mergem si noi pe partie. Nu am mai vazut Piatra Neamt de ceva vreme si chiar imi doream sa il vad. Am ramas placut surprins cat de mult s-a schimbat, a evoluat foarte mult. S-au deshis multe cafenele noi. Experienta pe partie a fost una deosebit de frumoasa. nu ma asteptam sa fie asa de placut. Partia in schimb are o [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.4467890262604 sec
    ecranul dvs: 1 x 1