Impresii și recomandări [pag. 2789 / 3972]
Afișate impresii [27881 - 27890] din total 39718 impresii de CĂLĂTORIE
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE
- MAI, 2008
- de: popescu.borsa* [17.04.11]
Flori de ''Florii''
În Duminica Floriilor vreau şi eu să dăruiesc un buchet de flori, şi să spun ''La mulţi ani'' tuturor florilor din lume şi în special florilor de pe AFA. Rog fără puncte. [...] — vezi review [+62 poze]
O zi la Meteore / KALAMBAKA [și METEORELE]
- MAI, 2008
- de: dianabzs [14.11.10]
- RECOMANDĂ
Locul sfant pazit de Dumnezeu
In greaca, meteoros trimite la traiectoria unui meteorit, la ceva care pluteste intre cer si pamant. Sus, aproape de cer si departe de pamant se afla si manastirile de la Meteora. Calugarii le-au ridicat in varful stancilor care se inalta ca niste turnuri mai bine de 300 de metri; aici, in muntii de la Meteora, calugarii greci si-au gasit pacea sufleteasca. In cadrul acestei excursii am avut noroc de o ghida foarte pasionata de meseria ei si foarte bine pregatita, povestindu-ne cu lux de [...] — vezi review [+21 poze]
O zi la Meteore / KALAMBAKA [și METEORELE]
- MAI, 2008
- de: sniga [06.11.08]
- RECOMANDĂ
Neaparat vazute
Cred ca oricine merge in Grecia trebuie sa vada meteorele. Greu cu drumul, dar merita. Scarile de la manastiri nu le-am numarat, nu am obosit... e prea spectaculos ca sa simti oboseala, prea frumos ca sa pierzi vremea numarind. Doar drumul cu autocarul a fost lung. Am plecat de pe bratul Shitonia la 5.30 dimineata si-am ajuns la prinz acolo, am vizitat cam pe fuga doua manastiri, si-am ajuns la intoarcere seara la ora noua. Indicat autoturism propriu sau inchiriat, nu autocar. Se cistiga mai [...] — vezi review [+6 poze]
Cimitirul Vesel din Săpânța / SĂPÂNŢA [MM]
- APRILIE, 2008
- de: RobertCodescu [19.04.11]
- RECOMANDĂ
Despre morti numai de bine!!!
Ştiu aşa este am venit în Săptămâna Mare să vă vorbesc şi eu despre morţi!!! De fapt să vă povestesc despre excursia la Cimitirul Vesel de la Săpânţa!!! Sincer nu cred că vă spun eu noutăţi despre acest inedit loc mai ales după ce colegii mei de site „magnifica” Diaura aici „maestrul” creivean aici şi nu în ultimul rând colega „specialista” ileanaexperta aici au vorbit aşa de la subiect, artistic şi educaţional despre această destinaţie, dar [...] — vezi review [+23 poze]
Descoperă Nessebar / NESSEBAR
- APRILIE, 2008
- de: ileanaxperta* [20.11.09]
- RECOMANDĂ
O perla straveche a tarmului bulgaresc
In acest review imi doresc sa scriu special despre un loc minunat vizitat de noi, in primavara lui 2008, de sarbatoarea Pastelui. Nu am amestecat impresiile de la hotelul unde am poposit pentru cateva zile, cu acest review pe care doresc sa-l dedic numai orasului Nessebar. Daca se cere, atunci se pot cumula cele doua impresii, cum va dori si crede de cuviinta webmasterul. Noua ne-a placut in mod special orasul vechi Nessebar. Acesta face parte din regiunea Burgas, fiind situat in partea de [...] — vezi review [+27 poze]
Vacanța la Roma / ROMA
- MARTIE, 2008
- de: Carmen Lyrics [18.09.14]
- RECOMANDĂ
Toate drumurile duc la Roma...
Dintre toate capitalele europene pe care le-am vizitat, Roma mi s-a părut locul cel mai romantic. Păstrează, cu siguranță, ceva din sufletul renașterii, din spiritul său, și nu doar atât. ”Pe aici a pășit Cezar”, exclama pe bună dreptate un binecunoscut om al cărților în preajma căruia mă aflam, întâmplător, în acele zile. Nu am stat la Roma decât două zile și jumătate. Destul, însă, cât să văd Colosseumul, gândind la măreția sa pierdută în tristele [...] — vezi review
Muzee din Chicago / CHICAGO
- SEPTEMBRIE, 1996
- de: corinka [09.08.10]
- RECOMANDĂ
O cǎlǎtorie fantasticǎ prin galeriile Muzeului Field
Deşi a trecut ceva timp de la vizita mea în Statele Unite ale Americii, unele imagini au rǎmas vii în memoria mea, iar una dintre cele mai frumoase amintiri este cea a unei experienţe deosebite: vizitarea Muzeului Field din Chicago. Cu toate cǎ în America sunt specifice clǎdirile înalte care umbresc strada, clǎdirea care gǎzduieşte “Field Museum” este diferitǎ. Muzeul construit în imediata vecinǎtate a Lacului Michigan se remarcǎ în primul rând prin eleganţa sa şi pare [...] — vezi review
Cetatea Făgăraș / FĂGĂRAȘ [BV]
- DECEMBRIE, 2016
- de: AZE [22.12.16]
Iarna nu-i ca vara... la Cetatea Fagaras
Asa cum am descris in titlu iarna nu-i ca vara la cetatea Fagaras dar inauntru am fost primit cu o caldura... medievala. Locuind la 76 km de aceasta cetate, trecand de zeci de ori prin centrul Fagarasului vizitand neamuri din Brasov, vizitand orasul Brasov sau imprejurimile, vizitand Valea Prahovei+imrejurimile sau in drum spre mare... dar nu am oprit o singura data sa vizitez aceasta cetate. A fost nevoie sa citesc despre aceasta cetate pe AFA ca sa ma conving de necesitatea vizitei. Dar... [...] — vezi review [+50 poze]
La pas prin Bucureşti / BUCUREȘTI
- DECEMBRIE, 2016
- de: tata123 🔱 [22.12.16]
Glasul roților de tren - Gările Bucureștiului
Program de arhitectură cu totul nou, care transpune la nivelul obiectului construit toate tensiunile generate de calea ferată pe palierul teritorial și urban, gara este noua poartă a orașului. Natura ei este fundamental contradictorie deoarece gara este, în același timp, centrală și periferică, industrială și civică, în oraș și în afara lui, banală și magică, progresistă și istoricistă. Ea unifică și separă cu aceeași putere – scrie Toader Popescu în 2014 într-o [...] — vezi review [+25 poze]
Unde mâncăm în Buzău și împrejurimi? / BUZĂU
- DECEMBRIE, 2016
- de: Floryn81 [12.12.16]










