Impresii și recomandări [2784 / 3972]

Afișate impresii [27831 - 27840] de CĂLĂTORIE
Vacanța în Thassos / #EXCURSII și CĂLĂTORII

Insula frumoasa, foarte putin comerciala

Nana Mouskouri - "Ximeroni" M-am intors din Thassos pe 5 iulie; am fost cu sotul meu si inca o familie (prietenii nostri) ; a fost precum a scris toata lumea: exceptional! Nici nu stiu cu ce sa completez imaginea insulei; are un mister si un farmec aparte; este dominata de varful Ypsarion, care in maretia si inaltimea sa aduna toti norii la el acasa, astfel incat lasa plajele insorite apoape tot timpul; am scotocit insula pe toate partile, am parcurs cca 400 km, deci nu s-ar putea spune a [...] — vezi review [+17 poze]
Castelul Reginei Maria de România / BALCIC

Balcic - frumusete, istorie si regretul ca a fost al nostru

Am vizitat castelul la intoarcerea din concediul petrecut la Nisipurile de Aur si imi pare rau ca nu am avut mai mult timp la dispozitie pt asta. Senzatia a fost de, mama ce frumos!... Multe flori, cactusi, nuferi, o curatenie remarcabila nu mai stiam unde sa privesc mai intai, o zi petrecuta acolo a facut cat precedentele 6 petrecute la hotel. Am cumparat o sticla de vin de migdale (10e) din una din crame si am apreciat ca iti dadeau sa gusti inainte. Plimbarea in aer liber m-a [...] — vezi review [+14 poze]
Descoperă Pojorâta și împrejurimile / POJORÂTA
  • IUNIE, 2009
  • de: dorgo [04.07.10]
  • RECOMANDĂ

Autostrada de Pojorita / Prin Muntii Bistritei

Feriti-va de greci nu mai e un dicton viabil. Nu credeam ca acel grec al carui nume nu-l mai retzin, dar care precis se termina in "opulos", va termina in 5 ani "autostrada" Bistrita - Iacobeni - Vatra Dornei - Sadova - Pojorata - Campulung - Suceava. "Autostrada de Pojorata" e de nivelul autostrazii soarelui, incap cam 5 autoturisme unul langa altul de-a latul, si e chiar in creierul muntilor din Nordul Bistritei si Moldovei cea sarace (inca), verde, religioasa si salbatice, acolo unde [...] — vezi review
Unde mâncăm în Neptun? / NEPTUN / OLIMP
  • IUNIE, 2009
  • de: adriador [16.06.10]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Insula / Relaxant, placut, curat.

Mancarea este foarte buna. La capitolul diversitate se mai poate lucra. Atmosfera este foarte placuta, si il recomand din [...] — vezi review [+8 poze]
Mănăstirea Voroneţ / VORONEȚ
  • IUNIE, 2009
  • de: Diaura* [14.03.10]
  • RECOMANDĂ

La Voronet albastrul e pe cale sa devina o amintire

Pentru unii pictori, frescele sunt cea mai grea forma de pictura…. pentru mesterii iconari din Moldova lui Stefan, sunt ceva firesc. Si unic. Nu seamana doua manastiri intre ele, si cu nimic in lume nu seamana Voronetul cu al lui albastru celebru. Am ajuns la Manastirea Voronet, simbolul Moldovei, intr-o dupa amiaza frumoasa de vara venind de la Putna. Manastirea este inconjurata de un zid inalt de aproximativ trei metri. Intrarea se face printr-un turn, unde este si clopotnita, iar in [...] — vezi review [+10 poze]
Mănăstirea Putna / PUTNA
  • IUNIE, 2009
  • de: Diaura* [10.03.10]
  • RECOMANDĂ

Putna – ultimul lacas al lui Stefan

Dupa ziua precedenta in care vizitasem Sucevita, si dupa un somn bun abia asteptam sa ajung la Putna, sa ii dau un omagiu celui mai iubit de mine domnitor roman, Stefan al Moldovei. Mandru ar mai fi Stefan daca ar sti ca in comuna Putna inca mai exista biserica din lemn ridicata de el. Acesta mica biserica este cea mai batrana biserica din lemn din Romania. Nu e om in tara asta care sa nu fi fi auzit de manastirea Putna…. si sa nu stie ca e cea mai mare ctitorie a lui Stefan cel Mare. Si [...] — vezi review [+19 poze]
Chilia lui Daniil Sihastru / PUTNA
  • IUNIE, 2009
  • de: Diaura* [06.03.10]
  • RECOMANDĂ

Chilia lui Daniil

Nu puteam pleca din Putna fara sa vad si chilia lui Daniil, sfetnicul de o viata a Domitorului Stefan cel Mare. Nu este departe de manastire, dar noi am mers cu masina, caci oricum vroiam sa plecam mai departe. Dar am intalnit turisti care faceau drumul pe jos. Stanca in care a fost facuta chia este intr-un frumos lumis in padure. Linistea domneste peste tot, iar civilizatia nici peste cinci sute de ani nu a ajuns chiar pana acolo incat sa tulbure locul. Chilia este defapt o mare stanca [...] — vezi review [+2 poze]
Mănăstirea Bârsana / BÂRSANA [MM]
  • IUNIE, 2009
  • de: Diaura* [02.03.10]
  • RECOMANDĂ

Barsana - frumoasa manastire din lemn

Mare bucurie am avut cand dupa cativa ani am ajuns iarasi in Maramures. Imi sunt atat de dragi aceste locuri, si oamenii…au un fel de a vorbi care pe mine ma unge pe suflet. M-am oprit la o manastire de maicute; bune, domoale si care stiam ca imi vor da sa mananc ceva atat de simplu, dar care are gustul bunatatii sufletesti; paine de casa si o ulcica cu lapte proaspat. Maicutele de la Barsana, au mereu casele pline de oaspeti; pentru unii au o vorba buna, pentru altii o cana cu lapte si pe [...] — vezi review [+11 poze]
Cimitirul Vesel din Săpânța / SĂPÂNŢA [MM]
  • IUNIE, 2009
  • de: Diaura* [25.02.10]
  • RECOMANDĂ

Sapanta - Cimitirul Vesel

Daca tot eram prin nordul tarii, ne-am abatut din drum pentru colegii care nu fusesera niciodata la Sapanta si am mers sa vizitam vestitul cimitir. Din DN19 se face o sosea la dreapta si la cateva minute de mers se ajunge in comuna. Este foarte aproape de Sighetul Marmatiei. Exista destule indicatoare care ne-au indrumat catre cimitir. Sincera sa fiu si eu vroiam sa il revad, caci din copilarie, aminitirile erau mult prea sterse. Dar pana sa ajungem la cimitir am admirat bisericile [...] — vezi review [+16 poze]
Vacanța / city-break la Paris / PARIS
  • IUNIE, 2009
  • de: relu1988 [13.01.10]
  • RECOMANDĂ

7 zile la Paris

AM FOST LA PARIS IN EXCURSIE ORGANIZATA DE 7 NOPTI. PLECAREA SI SOSIREA CU [...] — vezi review [+179 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.2837300300598 sec
    ecranul dvs: 1 x 1