Impresii și recomandări [pag. 2774 / 3972]
Afișate impresii [27731 - 27740] din total 39720 impresii de CĂLĂTORIE
Palatul Schonbrunn / VIENA
- FEBRUARIE, 2010
- de: bybyana [24.04.10]
- RECOMANDĂ
Frumos:)
Palatul Schonbrunn a meritat vizitat. Noi am luat un tur de o ora - dar am stat o ora jumate -. Am apreciat ca avea si in romana. Totusi, sa nu faceti combinatii de genul: ... engleza, ... romana pentru ca engleza este audio si dureaza mult pana ce termini o camera. Nu am putut vizita Zoo pentru ca era frig si nici macar nu erau animalele, insa am vizitat palatul. A fost curat, bine ingrijit si a dat dovata de multa civilizatie in materie de turism. Totusi, am fost, am vizitat Vienna si ma [...] — vezi review
Unde mâncăm în Brașov și împrejurimi / BRAȘOV
- FEBRUARIE, 2010
- de: Kyandra [13.04.10]
- RECOMANDĂ
La Republique...
Din moment ce colegii mei au recomandat restaurante, cred ca ar fi potrivite cateva cuvinte si despre... desert::))) De cate ori merg la Brasov, nu ajung la hotel sau pe unde am treaba inainte de a face o mica vizita pe strada Republicii, nr. 33. Acolo se gaseste "Creperie francaise "La republique" - mai neaos cea mai buna clatitarie pe care o cunosc. Un local micut, cochet, pe care cei grabiti il pot usor trece cu vederea... Cateva mese afara, in sezon, 3 mese in interior, doua scaune la [...] — vezi review
Mausoleul de la Valea Mare - Mateiaş / CÂMPULUNG-MUSCEL
- FEBRUARIE, 2010
- de: Costi [27.03.10]
- RECOMANDĂ
Complexul Memorial de Război de la Mateiaş
Una din primele mele ieşiri „în lume” a fost pe vremea copilăriei, când am făcut o excursie cu şcoala la peştera Dâmbovicioara. Evident, în drum am făcut un popas şi la Mausoleul de la Mateiaş. Pe vremea aceea, el arăta cu totul atfel decât acum şi îmi aminesc că am fost puternic impresionat de cele văzute la osuar, unde erau aranjate în rastel osemintele celor căzuţi în luptele de aici. De-a lungul timpului am revenit de nenumărate ori, ultima dată recent, în [...] — vezi review [+29 poze]
Vacanța / city-break la Paris / PARIS
- FEBRUARIE, 2010
- de: tess.abeille [06.03.10]
- RECOMANDĂ
Birthday in Paris
Am decis sa imi petrec ziua de nastere impreuna cu prietenul meu la Paris. Eu mai fusesem acolo acum 2 ani, unde am stat in interes de serviciu timp de aproape 2 luni si de atunci nu am uitat niciun locsor din acest oras. Ne-am cazat in oraselul Rueil Malmaison, in zona 3 a Parisului. Din fericire pentru noi, am stat la o prietena deci nu am platit nimic pentru cazare. Totusi va recomand hotelul Suite Hotel din Rueil unde am stat acum 2 ani. Face parte din grupul Accor. Camerele sunt ca mici [...] — vezi review [+14 poze]
Cetatea Făgăraș / FĂGĂRAȘ [BV]
- FEBRUARIE, 2010
- de: cc_iordachescu [28.02.10]
- RECOMANDĂ
Cetatea Fagarasului
Dimineata dupa un mic (sau mare) dejun copios am parasit cu oarece regret pensiunea Katharina din Bran intreptandu-ne spre Poiana pentru intalnirea AFA cu cei care nu au fost prezenti in Bran. Dar cum calatorului ii sta bine cu drumul si noi suferim de mancarimi de talpi, de ce sa ajungem la direct la Piatra Mare? ! Am luat-o copacel prin Predelut, am iesit in Zarnesti si de aici, stand in telefon (toti care te suna o fac cand trebuie sa te uiti pe unde o iei, cand trebuie sa alegi ceva, cand [...] — vezi review [+27 poze]
Descoperă Florența şi împrejurimile / FIRENZE (FLORENŢA)
- FEBRUARIE, 2010
- de: anca i* [23.02.10]
- RECOMANDĂ
Firenze
un oras cochet si boem, in care "gelateriile" aflate la tot pasul te imbie la o inghetata in ciuda ploii de afara (vorbim de luna februarie), unde arta evului mediu se impleteste cu cea renascentista si unde in aceasta perioada iti poti face cumparaturi serioase pentru ca fiecare magazin afiseaza saldi si chiar asta inseamna... reduceri. orasul isi pastreaza istoria la fiecare pas, stradutele inguste te poarta pe langa vechile palazo, pe langa biserici vechi sau pe langa opere de arta [...] — vezi review [+6 poze]
La ski în Bukovel / BUKOVEL
- FEBRUARIE, 2010
- de: allyy [23.02.10]
- RECOMANDĂ
Schi la nivel austriac!
Am aflat de la un prieten de o minunata statiune montana cu 59 km de pirtii de schi, si foarte aproape pentru noi cei din nordul tarii. Se numeste Bukovel si este la doar 100km de Sighetu Marmatiei, respectiv 320 km din Cluj. Am pornit la drum, 2 adulti si un copil de 5 ani, care schiaza bine... drumul este destul de bun, are gauri pe ici pe colo, dar nu mai mari sau mai multe ca la noi. Comparativ cu autostrazile din Ausrtia, este f f rau, cam cum sint drumurile noastre nationale prin hudetul [...] — vezi review [+10 poze]
2010 - Întâlnirea AFA Hotel Piatra Mare, Poiana Brașov / ÎNTÂLNIRILE AFA
- FEBRUARIE, 2010
- de: almona [22.02.10]
- RECOMANDĂ
Un vis devenit realitate
Initiativa reunirii in lumea reala a unei comunitati virtuale parea un vis frumos cu putine sanse de reusita. Caci de la stadiul de idee la produsul finit este cale lunga si extrem de anevoioasa. Si totusi, multumita lui Cornel si echipei inimosilor voluntari ad-hoc: mili1983, georgiana, sanzianam, pepsi70ro si altii pe care insa nu i-am retinut, dedicati trup si suflet, ceea ce acum o luna parea o utopie s-a transformat intr-o realitate frumoasa. Eu am facut "echipa" pe drum cu criss_65 si [...] — vezi review [+7 poze]
2010 - Întâlnirea AFA Hotel Piatra Mare, Poiana Brașov / ÎNTÂLNIRILE AFA
- FEBRUARIE, 2010
- de: mcosmin [21.02.10]
- RECOMANDĂ
De neuitat la Poiana Brasov
Dupa 46 de pagini de discutii, pe care le credeam la inceput traznite, pe forum despre prima noastra intalnire, parca de neimaginat, a celor ce se intalneau virtual in minunatul "AmFostAcolo", iata-ma in masina, gonind mai mult sau mai putin repede (ca urmare nu greutatilor din trafic, ci denivelarilor sau sparturilor din drum), spre locul catre care mi-a facut dintotdeauna sa merg, Poiana-Brasov. Ca sa-ti placa in Poiana nu e neaparat necesar sa fii cel mai mare schior sau alpinist, trebuie [...] — vezi review [+88 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- FEBRUARIE, 2010
- de: Catmar [16.02.10]









