Impresii și recomandări [2314 / 3972]

Afișate impresii [23131 - 23140] de CĂLĂTORIE
Vacanța în Napoli / NAPOLI
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: amero [10.02.15]
  • RECOMANDĂ

Napoli - ce am vizitat in centrul istoric al orasului

Insoritul Napoli nu inseamna numai gunoaie, zgomot, aglomeratie, hoti la panda turistilor debusolati, motoare strecurandu-se milimetric pa langa tine, cersetori si mirosuri neplacute. Are partea lui de eleganta, de farmec, cultura si istorie pe care am cautat-o printre castele, palate, biserici, muzee, monumente si statui, cladiri impunatoare cu arhitectura fabuloasa si generoasa prietenie a localnicilor. Ar fi fost nedrept sa comentez numai gunoaiele orasului si sa nu remarc ca pentru a-l [...] — vezi review [+27 poze]
Descoperă Praga și împrejurimile / PRAGA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: angell [01.02.15]
  • RECOMANDĂ

Praga – Turnuri, artisti, bere si ciocolata :)

Praga, atat cat am putut sa o vad in varianta demo in cele 4 zile, are de toate pentru toti, imbina nonconformisul Amsterdamului cu rafinamentul Parisului. Gasesti cele mai diversificate metode pentru distractia nocturna, de la cluburi cu toate stilurile de muzica pana la mai veche meserie din lume. De la cafenele si restaurante cu 3 stele Michelin din care poti sa iesi flamand si sa cheltui o avere la pub-uri cu meniuri pantagruelice care te pot costa cam cat un pachet de tigari. Eu [...] — vezi review [+4 poze]
Muzee clujene / CLUJ

Muzeul Farmaciei din Cluj - un loc deosebit

Acum o săptămână userul @Rodel ne descria atât de frumos Muzeul de Istorie a Farmaciei din Sibiu, loc unde am poposit și eu acum câțiva ani și am fost plăcut impresionat. De aceea, cu ocazia călătoriei la Cluj am vrut să vizitez și Colecția de Istorie a Farmaciei. În România nu sunt multe astfel de colecții/expoziții: mai există un muzeu al farmaciei la Oravița (prima farmacie montanistică - 1763), dar și colecții muzeale privind domeniul farmaceutic la Sighișoara și [...] — vezi review [+10 poze]
Descoperă Clujul şi împrejurimile / CLUJ

Cluj – trasee și obiective. I. Fortificațiile

După descrierea cazării și expunerea câtorva impresii generale personale în două review-uri separate vreau să vă aduc în atenție câteva obiective ce le-am vizitat în cele 3 zile. În prima zi am avut inspirația de a trece pe la Centrul de Informare Turistică din oraș, situat pe Bulevardul Eroilor, vis-a-vis de Ansamblul statuar Matei Corvin. Acesta este foarte bine dotat cu hărți, pliante, broșuri atât în limba română, cât și în limbi de circulație internațională. Un [...] — vezi review [+33 poze]
Descoperă orașul și Palatul Caserta / CASERTA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: amero [27.01.15]
  • RECOMANDĂ

Caserta - orășelul regalității siciliene

Caserta Pentru mine ca turist usor agasat de forfota continua, galagioasa si complexa a orasului Napoli, deh eram la poalele mareului capcaun din povestile napoletane, in speta vulcanul Vezuviu, o excursie de o zi in Caserta, orasul regalitatii siciliene a fost o gura de aer proaspat mai putin sarat caci orasul nu este chiar pe malul marii si o incursiune intr-o lume aparte, cu castele regale si biserici mici, elegante si opulente, incarcate de istorie si bogatie arhitecturala, cu cladiri [...] — vezi review [+25 poze]
Descoperă zona Roșia Montană / ABRUD [AB]
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: Michi [25.01.15]
  • RECOMANDĂ

Aurul Apusenilor

În ziua în care urma să ajungem la Câmpeni punctul terminus al excursiei noastre, am oprit la Roşia Montană pe care o ştiam din controversele iscate în ultimii ani cu privire la exploatarea aurului. Cum eram numai noi doi iar Galeriile romane şi Muzeul Mineritului puteau fi vizitatei în grup şi pe bază de programare, ne-am mulţumit să vedem muzeul Aurul Apusenilor. Celelalte două obiective le-am văzut a doua zi. - Muzeul Aurul Apusenilor funcţionează în clădirea cu nr 325 [...] — vezi review [+41 poze]
Cetatea Alba Carolina / ALBA IULIA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: pepsi70ro [22.01.15]
  • RECOMANDĂ

Alba Iulia - cetatea sufletului meu

Nu este prima oară când am călătorit în Alba Iulia, am mai făcut-o în urmă cu 18 ani, cănd am vizitat Cetatea așa cum arăta ea atunci, modest prezentată turiștilor, cu obiective istorice prea puțin scoase în evidență. Însă atunci am vizitat celula unde a stat închis Horea înăinte de a fi executat, ceea ce n-am mai putut face acum, când am vizitat-o din nou. În octombrie trecut, am vizitat din nou Cetatea si nu mi-a venit să cred de ceea ce văd... nimic nu trăda că [...] — vezi review [+36 poze]
Descoperă zona Roșia Montană / ABRUD [AB]
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: Michi [20.01.15]
  • RECOMANDĂ

Roşia Montană, ieri şi azi

Cu toate că în tinereţe am vizitat Apusenii per pedes apostolorum şi cu 'ia-ne nene!' în remorcile cu buşteni, Roşiei Montane nu i-am dat importanţă. Vag ştiam că în zonă ar fi nişte mine de aur şi în apropiere Detunatele de care a auzit tot românul. În ultimii ani am urmărit controversele legate de exploatarea aurului de către Compania Gold Corporation, cu argumentele pro şi contra din care cele mai importante mi s-au părut poluarea cu cianuri, iminentul dezastru ecologic [...] — vezi review [+15 poze]
Unde mâncăm în Sevilla? / SEVILLA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: alinaro [19.01.15]
  • RECOMANDĂ

Arco de la Villa, un restaurant de top ten

Sa recapitulam: duminica luuunga, da’ nu cat o zi de post, pentru ca a fost o zi exceptionala. Dimineata Torre del Oro si centrul vechi luat la picior (vezi impresii), la pranz tapas in Taberna la Auténtica, dupa amiaza Plaza España si Parque María Luisa… Oh, Doamne, se poate cere mai mult de atat? Ei bine, Inma zice ca da. Ea vrea sa ne scoata “in oras” la ea acasa, sa ne duca de tapas si prin Utrera. Cu parere de rau… nu ca n-am fost curiosi sa-i cunoastem satul (cica e sat; are [...] — vezi review [+9 poze]
Descoperă Palma de Mallorca / MALLORCA

Je suis un certain. Ils sont du Gordiola!

Cuando aun era de noche Cuando aun no habia dia Cuando aun no habia luz Para muchos... Gordiola y existia O dimineata frumoasa, ne-am echipat si-am plecat la italianul nostru sa ne savuram cafeaua Lavazza (nu prea am baut cafea buna in Spania, nici in Barcelona, nici in Mallorca si nici in Ibiza). Bineinteles ca nu stiam unde, ce si cum mergem. Am intrat pe autostrada MA 13 si-am oprit la Muzeul Gordiola si nu Guardiola, acela-i fotbalist. Autostrazile in Mallorca n-au taxe. Muzeul este o [...] — vezi review [+26 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.311840057373 sec
    ecranul dvs: 1 x 1