Impresii și recomandări [pag. 2292 / 3972]
Afișate impresii [22911 - 22920] din total 39717 impresii de CĂLĂTORIE
Unde mâncăm în Tryavna? / TRYAVNA (TREAVNA)
- DECEMBRIE, 2014
- de: Testosu' [20.02.15]
- RECOMANDĂ
La pomul laudat (pe merit) - Starata Loza
Pentru a ne potoli foamea am ales in Tryavna sa mancam la „Starata Loza”, citisem numai pareri bune despre ea pe net. Asa ca am tabarat pe ea. Privind-o de afara, este deosebita, amenajata intr-o frumoasa casa veche, cu atentie restaurata. Se afla chiar vis-a-vis de Muzeul Daskalov. Este primul restaurant particular deschis in 1990 dupa inlaturarea regimului comunist si de la ei din tara. Se pare ca are un bun renume, judecand dupa aglomeratia de aici. Terasa nu functiona evident, fiind [...] — vezi review
Descoperă Tryavna şi împrejurimile / TRYAVNA (TREAVNA)
- DECEMBRIE, 2014
- de: Testosu' [20.02.15]
- RECOMANDĂ
O zi in Tryavna!
In ultima zi plina a sejurului petrecut la Arbanasi, petrecut teoretic, ca practic, in Arbanasi eram prezenti doar seara dupa ora 18.00, am zis sa dam o fuga si pana la Tryavna. Chiar daca fusesem cu o zi inainte, cu ocazia vizitei de la Dryanovo, foarte aproape de Tryavna, la doar 15 km, nu ne-a mai permis timpul sa ne abatem pana la Tryavna fiind aproape seara. Asa ca am aplicat procedura deja invatata si aplicata cu succes in zilele anterioare: trezit, mic-dejun, urcat in masina si plecat [...] — vezi review [+33 poze]
Unde mâncăm în Arbanasi? / ARBANASSI
- DECEMBRIE, 2014
- de: Testosu' [20.02.15]
- RECOMANDĂ
Complex Etnografic "Bulgarka" – Arbanasi
Intr-una din seri plimbandu-ne prin Arbanasi, unde am petrecut un sejur in perioada Craciunului, am zis sa incercam a manca si prin alta locatie decat la noi la han. Sunt o multitudine de locuri unde poti servi masa, greu te poti hotari. Din multele variante am ales Complex Etnografic "Bulgarka", contand in alegerea noastra si istoricul locatiei. Acest complex este situat cam in centrul satului. Se pare ca are o vechime de vreo 350 de ani. Citind pe un panou mare la poarta, scris in bulgara, [...] — vezi review [+4 poze]
Unde mâncăm în Veliko Tarnovo? / VELIKO TARNOVO
- DECEMBRIE, 2014
- de: Testosu' [20.02.15]
- RECOMANDĂ
Shtastlivetsa 1 - Daaaaa!
Nu am reusit sa mancam in mai multe locuri din Veliko Tarnovo, fiind cazati in Arbanasi ( vezi impresii aici, aici și aici) si plimbandu-ne in fiecare zi cale cam de 30-50 km in jurul Veliko Tarnovo pe la diferite obiective, dar ne-a placut tare mult atat locatia dar si mancarea de la Shtastlivetsa 1. Zic, Shtastlivetsa 1, pentru ca mai au o locatie in oras, mai in centru. Noi am mancat in locatia de pe strada Stambolov. Destul de aglomerat, cand am intrat, iar faptul cand esti intampinat [...] — vezi review
Descoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile / VELIKO TARNOVO
- DECEMBRIE, 2014
- de: Testosu' [19.02.15]
- RECOMANDĂ
Plimbare prin Veliko Tarnovo
Pe langa faptul ca am beneficiat, fiind cazati in Arbanasi (vezi impresii), de frumoasa belvedere asupra orasului Veliko Tarnovo sau „Orasul Ţarilor” cum mai este cunoscut si a raului Yantra pe malul caruia se intinde. Bineinteles ca am incercat sa si il vizitam un pic in cele cateva zile cat am stat in zona Din cele trei dealuri pe care se intinde orasul: Tarevets, Trapezita si Sveta Gora, noi am vizitat in principal doarTarevets cu a lui impunatoare cetate. Dupa ce ne-am cazat, in [...] — vezi review [+27 poze]
La pas prin Arbanassi / ARBANASSI
- DECEMBRIE, 2014
- de: Testosu' [19.02.15]
- RECOMANDĂ
Arbanasi - satul cu casele ca niste mini-cetati
Anul ce a trecut, ce ne-am gandit noi, ia sa dam o fuguta pe la "fratii" nostrii bulgari. Cum prin tara am cam tot fost De Craciun, in cautare de zone care sa impleteasca intr-o masura mai mare sau mai mica dorintele noastre, adica sa fie musai munte, sa poti face si ceva drumetii, nu numai sa stai la caldurica cu sarmaluta si spritul in fata, sa gasim si oleaca de traditii, obiceiuri de sarbatori acolo pe unde mergem, asa am ajuns cand prin Bucovina, cand prin Maramures, prin Marginimea [...] — vezi review [+10 poze]
Descoperă Amsterdam şi împrejurimile / AMSTERDAM
- DECEMBRIE, 2014
- de: Mirobo [17.02.15]
- RECOMANDĂ
Civilizatie
Pentru ca la un moment dat in viata trebuie sa zbori si cu avionul, iata-ma pus in postura de a cauta o destinatie care sa merite osteneala. Si banii. Am cautat pe site-uri si m-am oprit la oferta celor de la [***]. Am achitat city-break-ul, transferul de la aeroprt si retur si am purces la drum. Intai pana la Bucuresti, unde am lasat masina in parcarea aeroportului. Prima impresie, care mi-a si placut de altfel, este acceleratia avionului, care combinata cu decolarea este ceva fain. [...] — vezi review
Vacanța în Ardeal / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- DECEMBRIE, 2014
- de: crismis [07.02.15]
- RECOMANDĂ
In alt anotimp...
M-am gandit o gramada daca trebuie sa scriu acest review. Adica daca e nevoie de el, ca eu n-am decat sa-l scriu asa, pentru sufletul meu… dar nu despre sufletul meu este vorba pe acest site, ci despre a impartasi semenilor impresiile mele turistice in masura in care acestea le-ar putea fi utile in vreun fel. … Si daca m-am apucat totusi de scris, inseamna ca, intr-un final, am decis ca unele informatii ar putea fi mai mult sau mai putin folositoare. Deci: Va povesteam mai daunazi ca am [...] — vezi review [+47 poze]
Salina Turda / TURDA [CJ]
- DECEMBRIE, 2014
- de: AleDia [01.02.15]
- RECOMANDĂ
Salina Turda - de nota 10!
Ce fac oamenii atunci când afară plouă şi e frig? Se urcă în maşină şi pleacă la drum! Cu siguranţă nu e cea mai înţeleaptă decizie, însă de unde era să ştim noi cu o seară înainte că va ploua toată ziua următoare? Lăsăm o ploaie mică să ne oprească? Doar cât facem noi de la Sibiu până la Salină? 2 ore în cap! Şi aşa am pornit în mica aventură. Am plecat în jurul orei 10:00 şi am ajuns în faţa salinei pe la 12:00 si un pic. Ne învârtim prin [...] — vezi review [+53 poze]
În vizită la Vatican / ROMA
- DECEMBRIE, 2014
- de: GabrielaG [31.01.15]
- RECOMANDĂ









